Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Zielonym od linijki - ogród Ivony

Pokaż wątki Pokaż posty

Zielonym od linijki - ogród Ivony

ivo 10:34, 15 wrz 2018


Dołączył: 21 lip 2013
Posty: 3134
3) Cisowa na froncie

Rosną :

molinie, cisy Fastigiata, liatry różowe, carex Bronze form, dosadziłam niedawno zawilce Prinz Heinrich, tulipany Queen of the night i dosadzę Dolls Minuet.




Na wiosnę jest tam strasznie łyso. Są tylko tulipany Queen oraz cisy dlatego dosadzę jeszcze tulipanów. Carex Bronze zostało może 4 sztuki reszte nieprzezimowało zresztą w liatrach i tak sa praktycznie niewidoczne. Liatry bardzo lubię bo sa bezproblemowe jedynym ich minusem jest to że się u mnie wysiewają na potęgę. Dobrym rozwiązaniem byłoby oberwanie łodyg zaraz po przekwitnięciu tylko dopóki zawilce mi sie tam nie rozrosną nie robię tego bo byłoby bardzo pusto. Bardzo lubię te zaschnięte maczugi jesienią i zimą ale z roku na rok siewek przybywa więc mus wycinać.

4) rabaty przy wykuszu


Rosną po jednej stronie 2 długie rzędy lawendy, po drugiej trzmieliny na pniu podsadzone stipą oraz obwódki bukszpanowe.






Lawendy nie zmieniłabym za nic w świecie Jedyne co pozostało tu z początków mojej przygody z ogrodem to te trzmieliny. Trochę nie pasują do całości ale żal mi się ich pozbyć. Pewnie dojrzeję do tego tylko co w zamian ??? Myślałam o czymś zimozielonym może cisy kolumnowe byłyby dobrym rozwiązaniem. Tylko czy cisy w stipie to dobry pomysł.
____________________
http://www.ogrodowisko.pl/watek/5905-zielonym-od-linijki-ogrod-ivony
ivo 10:56, 15 wrz 2018


Dołączył: 21 lip 2013
Posty: 3134
5) skarpa

Rosną w obwódce bukszpanowej: lawenda, sesleria skalna, kilka sztuk sosny pumilio





Tu wyszło super nic bym nie zmieniła.

6) Grabowo - zawilcowa

Rosną : graby Frans Fontaine, hortensje White dome, penstemony, miskanty "niby Gracki" i , zawilce , hosty Praying Hands , ma być jeszcze hakone










Dopiero w tym sezonie mnie zachwyciła bo wreszcie doszły graby i wszystko dojrzało.
Trochę gesto tam się robi zobaczymy jak bedzie w kolejnych sezonach a brakuje tam jeszcze hakone która miała być dosadzona kępkami przy skraju. Trochę mnie wkurzały penstemony jak zakwitły bo byly tam bardzo widoczne ale po przekwitnięciu ladnie wyglądaja te zaschnięte kwiatostany z zawilcami.
____________________
http://www.ogrodowisko.pl/watek/5905-zielonym-od-linijki-ogrod-ivony
ivo 11:27, 15 wrz 2018


Dołączył: 21 lip 2013
Posty: 3134
7) Tyły - rabata z rozchodnikami i przylegająca rabata z jeżowkami i werbeną

Rosną : rozplenice Hameln w rzędzie a przed nimi rozchodniki "no name" oraz matrona, jeżówki Vintage Wine oraz sesleria jesienna i stipa i na rabacie przyległej miskanty a przed nimi kilka sztuk rozplenicy , jezówki Magnus i werbena.







Rabata przyległa :







Na wiosnę trochę jest łyso kiedyś dosadzę tu jakichś cebulowych jeszcze nie wiem jakich tylko tutaj potzrebne są ogromne ilości bo rabata bardzo długa i szeroka.
Trochę kiepsko mi tam rośnie sesleria jesienna. Wstępnie Magnoliu proponowałaś aby rozchodniki rosły w samej stipie bez seslerii i teraz sklaniam sie ku temu Dosadzam stipy a tam gdzie seleria brzydka to ją wywalam. Bałam się stipy ale po 2 sezonach fajnie się rozsiewa i będzie jej u mnie więcej.

Na tej rabacie przyległej według planu miało nie być werbeny ale posadziłam i tak już zostało - lubię ją tam pomimo że nie była planowana.

8) Rabata na samym końcu na której rosną 3 rzędy trzcinników

No z tymi trzcinnikami to juz też wałkowane było odnośnie rdzy. Ale nie mam tam zamiennika bo to że wiosną jest tam juz tak pięknie zielono jest największym atutem. Więc walczę z rdza i nic nie zmieniam.



____________________
http://www.ogrodowisko.pl/watek/5905-zielonym-od-linijki-ogrod-ivony
leon60 11:43, 15 wrz 2018


Dołączył: 04 maj 2013
Posty: 20181
Jest pięknie !
Jakieś pomysły na front już są ?
____________________
Ola - Moja codzienność *** Wizytówka
ivo 11:51, 15 wrz 2018


Dołączył: 21 lip 2013
Posty: 3134
No i zostały rabaty na placyku z brzozami gdzie mam największe kłopoty bo brzozy tam chorują i kiepsko rosną
Rabata 1

Rosną : kilka brzóz, liriope, jarzmianki białe , szalwia Caradonna i liatry różowe.







Tam jakoś ciężko wszystko rośnie - najgorsza rabata u mnie Na zdjęciach widać jeszcze łyse placki. Najgorzej rozkręcają się jarzmianki i szałwia. Liriope fajnie już zarosła tylko ma troche żółtawe przypalone listki jak brzozy tam urosna to bedzie więcej cienia to może będzie zieloniutka.
Na tyłach liriope jak zakwitnie jest tam bardzo dominująca. Muszę ją trochę przerzedzić. Jak ja wytnę to tam się robi taki placek płaski co widac na tym zdjęciu.


Jest duża różnica w wysokościach miedzy trzcinnikami a rozplenicami i się zastanawiam czy tak może zostać czy dosadzić coś wyższego tam. Jakieś trawy.

Sam placyk na razie w budowie nieustającej

Jest jeszcze jedna rabata tam do realizacji w miejscu gdzie rosną derenie które musze stamtąd usunąc bo za mało tam miejsca na nie.

Ona jest po drugiej stronie placyku. Tam mialy być też liriiope i jarzmianki chyba ale teraz mam ochotę tam posadzić pełno stipy i dać jakiegoś kwiecia w nia ale niewiele np. szałwię albo jarzmianki białe też by chyba były.Tam jużrosną brzozy.Planuje tam albo laweczkę albo hamaczek. Bardzo mi się spodobaly te łany Stipy u Siakowej dlatego stipo siej się ile wlezie
____________________
http://www.ogrodowisko.pl/watek/5905-zielonym-od-linijki-ogrod-ivony
ivo 11:57, 15 wrz 2018


Dołączył: 21 lip 2013
Posty: 3134
To chyba tyle może się komuś przydadzą moje wywody. Dla chcącego nic trudnego pamiętajcie !!! Dla przypomnienia fotki mojej działki z wiosny 2016 aż trudno mi uwierzyć że tyle się zmieniło :

____________________
http://www.ogrodowisko.pl/watek/5905-zielonym-od-linijki-ogrod-ivony
Jagodaa 12:05, 15 wrz 2018


Dołączył: 06 sie 2012
Posty: 9943
Gratulacje! Szybki i piękny efekt.
____________________
Jagoda - Moja „przyziemna” pasja
isia33 14:58, 15 wrz 2018


Dołączył: 03 mar 2011
Posty: 1451
Imponujące!!! Super zaplanowane i wykonane. Jestem pod wrażeniem.
____________________
Iwona Raczkujący ogród Iwony
Johanka77 15:11, 15 wrz 2018


Dołączył: 12 maj 2016
Posty: 13628
Jesoooo!!! Chyba cały wieczór będę Twój ogród analizować!

Twoją grabową bardzo lubię!
____________________
Asia Ogród Pierwszy (nie)Wielki *** Ogród Pierwszy (nie)Wielki part 2. *** Wizytówka *** Jankowskie Jeziorany - las, woda, cień
siakowa 16:39, 15 wrz 2018


Dołączył: 23 lip 2014
Posty: 17658
Baaaaaaajecznie!!!! Moglabym zamieszkac!!!! Cudnie!!!!! Wiedzialam ze bede stad wychodzic z obslinioną brodą!!!!!!
____________________
Małymi krokami bo własnymi ręcami... :) *** Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies