Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » W oflisowym ogrodzie

Pokaż wątki Pokaż posty

W oflisowym ogrodzie

waldek727 01:19, 07 lis 2015


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 4587
AnnaCh napisał(a)
Też o tym słyszałam. Czasem jak roślinki rosną długo w doniczkach, to mają tak splątane korzenie, że nie mogą się z tego wydostać.


Większość przesadzanych z donic roślin zaczyna chorować, przysychać lub nawet całkowicie obumierać tylko z tego powodu, że nie przywiązujemy do tej czynności szczególnej uwagi.
Nieświadomi swoich błędów po krótkim czasie doszukujemy się stu różnych przyczyn zmian w wyglądzie roślin, nie zdając sobie sprawy z tego, że roślina dusi się swoimi własnymi korzeniami.
Oto przykład trawy wyjętej z donicy przeznaczonej do posadzenia w nowym miejscu.



Jeżeli wsadziłbym w takim stanie bryłę korzeniową do przygotowanego dołka, to najprawdopodobniej roślina nie przeżyłaby nawet pierwszego roku, lub porządnie ten zabieg odchorowała.

-Włókna tego systemu korzeniowego mają już naturalną tendencję do owijania się wokół siebie. A więc pętla będzie się zaciskać coraz mocniej.
-Korzenie główne nie mają możliwości wytworzenia nowych, młodych włośników korzeniowych które odżywiają roślinę.
-Całkowita powierzchnia korzeni nie ma styku z glebą w której rozpuszczone są sole mineralne.
-Brak w systemie korzeniowym odpowiedniej ilości powietrza, a woda będzie przechodzić przez tę plątaninę korzeni jak przez sito.

Co innego jak przed posadzeniem trawy porządnie rozluźnię jej bryłę z systemem korzeniowym i rozczeszę korzenie palcami tak, aby mogły sobie one swobodnie zwisać.
Czasami posługuję się również grubym szpikulcem, lub nawet nożem.



Teraz wystarczy je nieco skrócić i rozłożyć równomiernie na kształt ośmiornicy na kompoście usypanym w dołku. Następnie już możemy przejść do dalszych czynności związanych z sadzeniem.
____________________
Mój wątek Tam, gdzie jeże mówią dobranoc
kamila66 07:59, 07 lis 2015


Dołączył: 03 wrz 2015
Posty: 5539
Waldku dziękuję za instruktarz teraz na pewno nie zapomnę do końca życia
Trawy z doniczek to przeważnie od razu dzielę, teraz wiem dlaczego tak pięknie rosną
____________________
Kamila-W oflisowym ogrodzie
dominika_ 09:56, 07 lis 2015


Dołączył: 07 mar 2014
Posty: 3697
Twoja katalpa miała 26 jeszcze liście, moja po pierwszym śniegu zrobiła się goła i wesoła
____________________
Dominika - Nadchodzi wiosna-czas na ogród
kamila66 11:22, 07 lis 2015


Dołączył: 03 wrz 2015
Posty: 5539
dominika_ napisał(a)
Twoja katalpa miała 26 jeszcze liście, moja po pierwszym śniegu zrobiła się goła i wesoła

Dominiko u nas śniegu jeszcze nie widzieli
dzisiaj już wygląda kiepsko bo były przymrozki
____________________
Kamila-W oflisowym ogrodzie
dominika_ 12:12, 07 lis 2015


Dołączył: 07 mar 2014
Posty: 3697
To wszystko tłumaczy
____________________
Dominika - Nadchodzi wiosna-czas na ogród
anna_t 20:01, 07 lis 2015


Dołączył: 27 kwi 2015
Posty: 13458
Katalpa piękna, dziękuję za zdjęcie. 4 latka a już jaką galantą koronę ma
____________________
Ania Nowocześnie z różanką
anna_t 20:02, 07 lis 2015


Dołączył: 27 kwi 2015
Posty: 13458
śliczne zdjęcia robisz
____________________
Ania Nowocześnie z różanką
paula23 20:11, 07 lis 2015


Dołączył: 22 mar 2013
Posty: 1011
Przyszłam Kamilko do Ciebie w odwiedziny a tu widzę takie dokładnie instrukcje sadzenia i teraz to się zmartwiłam, kurcze ja niby przy sadzeniu wszystkich roślin staram się korzenie "zmierzwić" ale napewno nie aż tak hardcorowo, mam nadziej że nic im nie będzie. Zawsze się jakoś boję tak mocnego ingerowania w korzenie a tu widzę że tak trzeba....
Kamilko co to takie małe poczochrane na pniu? Taki śliczne
U mnie też iglaki drogie za cyprysika nutkajskiego może z 40cm wołają najtaniej 79zł
____________________
Paula Moje trudne początki
kamila66 20:21, 07 lis 2015


Dołączył: 03 wrz 2015
Posty: 5539
paula23 napisał(a)
Przyszłam Kamilko do Ciebie w odwiedziny a tu widzę takie dokładnie instrukcje sadzenia i teraz to się zmartwiłam, kurcze ja niby przy sadzeniu wszystkich roślin staram się korzenie "zmierzwić" ale napewno nie aż tak hardcorowo, mam nadziej że nic im nie będzie. Zawsze się jakoś boję tak mocnego ingerowania w korzenie a tu widzę że tak trzeba....
Kamilko co to takie małe poczochrane na pniu? Taki śliczne
U mnie też iglaki drogie za cyprysika nutkajskiego może z 40cm wołają najtaniej 79zł


Paula to poczochrane to żywotnik olbrzymi 'Whipcord' tu szczepiony. Mam jeszcze 7 nieszczepionych
Z zaleceń Waldka wynika aby korzenie rozkładać jak ośmiornice. Przyznaje się bez bicia, że jedyna roślina jaką w swoim ogrodzie tak sadziłam to szparagi

Aniu dziękuję,
musiałam sprawdzić czy foty moje czy M ale moje
M w fotografii to majstersztyk
____________________
Kamila-W oflisowym ogrodzie
kamila66 20:21, 07 lis 2015


Dołączył: 03 wrz 2015
Posty: 5539
wielokrotnie wchodzą mi podwójne posty :/ wie ktoś dlaczego tak się dzieje
____________________
Kamila-W oflisowym ogrodzie
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies