Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Miejski ogród w wersji mini

Pokaż wątki Pokaż posty

Miejski ogród w wersji mini

kaz742011 14:46, 01 sty 2016


Dołączył: 01 sty 2016
Posty: 4248
To mój pierwszy post na tym forum więc witam Wszystkich bardzo serdecznie. Ponieważ wkroczyliśmy w Nowy 2016 Rok chciałam z tej okazji złożyć Wam najserdeczniejsze życzenia.

Podczytuję Ogrodowisko od jesieni 2015 roku i postanowiłam się w końcu ujawnić (wyczytałam że 95 % odwiedzających forum to niezalogowani ). Mam na imię Katarzyna. Mieszkam w Rzeszowie. Jestem typowym mieszczuchem ( mieszkającym większość życia w bloku) dlatego moja wiedza ogrodnicza jest praktycznie zerowa. Do tego forum trafiłam zainspirowana ogrodami tworzonymi przez Szefową (bukszpanowy to dla mnie MISTRZOSTWO ŚWIATA !!! ).

Jak zobaczyłam że amatorzy ( przepraszam co ja plotę, amatorem to ja mogę się nazwać a Wy to jednak jesteście fachowcami w temacie) również mogą mieć ogrody które wyglądają jak tworzone przez profesjonalne firmy zajmujące się projektowaniem to pomyślałam że może i ja dam radę i choć w małym odsetku stworzę coś podobnego.

Mam nadzieję że z pomocą Ogrodowiska a także Waszą kochani Ogrodowiczanie spełni się moje marzenie o pięknym miejskim ogródku w wersji mini. Tak go w myślach nazwałam. Dlaczego? Ponieważ cała działka liczy sobie zaledwie 6,5 ara. Nie zakładam że ukończę ogród w jeden sezon, będę go tworzyć etapami, ponieważ na działce będą jeszcze trwały prace związane z budową budynku gospodarczego oraz wykonaniem nawierzchni z kostki brukowej, ale od czegoś trzeba zacząć. Zima to dobry czas na planowanie. Planuję więc i ja. Mały ogród to jednak wyzwanie.

Tutaj wszystko musi być dokładnie przemyślane bo nic nie da się ukryć i każdy zakątek jest na widoku. Bardzo ważny jest dobór roślin i drzew ze względu na wielkość działki. Zakupiłam więc znaną Wam wszystkim książkę „ Jak zaprojektować ogród marzeń” i czytam ją namiętnie. Jednak Mistrzyni jest tylko jedna i dążąc do tego aby nie urazić jej uczuć estetycznych sowimi poczynaniami liczę na Waszą pomoc w stworzeniu mojego mini miejsca na ziemi.
____________________
Kasia - Miejski ogród w wersji mini
AsiaK_Z 15:04, 01 sty 2016


Dołączył: 18 sie 2014
Posty: 11771
Witam Cię na Ogrodowisku Wszyscy tu uwielbiają pismo obrazkowe zatem wrzuć śmiało zdjęcia i napisz co lubisz, jakie kolory, rośliny. Znajdziesz tu wiele inspiracji
____________________
Asia - Kiedyś będzie pięknie i u mnie - od nowa
kaz742011 15:46, 01 sty 2016


Dołączył: 01 sty 2016
Posty: 4248
Bardzo dziękuję za pierwsze powitanie. Niestety na razie nie bardzo jest co pokazać. Moje jedyne rośliny to tuje posadzone latem wzdłuż dwóch stron ogrodzenia. Zabieg był celowy. Chciałam stworzyć w dosyć krótkim czasie zasłonę przed sąsiadami oraz drogą z której strasznie się kurzy. Co prawda mieszkam w środku miasta ( duże, wojewódzkie z aspiracjami na metropolię ) ale drogę mam tragiczną.
Jeżeli chodzi o rośliny jakie mi się podobają to wiedza moja jest bardzo ograniczona w tym temacie. Ale czytam Ogrodowisko i są efekty, niektóre rozróżniam i nawet potrafię nazwać ( sukces !!!). Wiem że na pewno chciałabym mieć dużo roślin zimozielonych. Podobają mi się bukszpany, różaneczniki, hosty, żurawki. Może znalazłoby się też miejsce na drzewa (chodzi mi po głowie klon lub miłorząb).
W tym roku po raz pierwszy spędziłam w lecie trochę więcej czasu w domu. Ciężko było funkcjonować na zewnątrz z powodu palącego słońca, dlatego potrzebuję stworzyć trochę cienia. Taras mam od strony południowej, wejście od zachodu, budynek gospodarczy powstanie od północy. Wkleję trochę zdjęć to łatwiej będzie ocenić o czym mowa. Na bałagan na tarasie nie patrzymy . Wklejam też stworzoną przeze mnie na szybko mapkę z naniesionymi budynkami oraz planem nawierzchni. Jest bardzo amatorska, stworzona w paincie ale naniosłam na niej miejsca które mam nadzieję zasłonić. Mowa tu o pięknym czerwonym hydrancie.
____________________
Kasia - Miejski ogród w wersji mini
AsiaK_Z 15:52, 01 sty 2016


Dołączył: 18 sie 2014
Posty: 11771
Spróbuj aktywować swój podpis żeby łatwiej do Ciebie trafić Kasiu
____________________
Asia - Kiedyś będzie pięknie i u mnie - od nowa
kaz742011 15:57, 01 sty 2016


Dołączył: 01 sty 2016
Posty: 4248
Potrzebuję pomocy w tym temacie.Jak to zrobić bo nie przekopałam się jeszcze przez wszystkie techniczne porady i może będzie szybciej i łatwiej z podpowiedzią.
____________________
Kasia - Miejski ogród w wersji mini
AsiaK_Z 16:21, 01 sty 2016


Dołączył: 18 sie 2014
Posty: 11771
zerknij tutaj Ronin bardzo fajnie to opisał
____________________
Asia - Kiedyś będzie pięknie i u mnie - od nowa
kaz742011 16:52, 01 sty 2016


Dołączył: 01 sty 2016
Posty: 4248
Dziękuję udało się.
____________________
Kasia - Miejski ogród w wersji mini
AsiaK_Z 16:59, 01 sty 2016


Dołączył: 18 sie 2014
Posty: 11771
Brawo Ty! Bardzo się cieszę Teraz wrzucaj fotki, plany. Zwiedź tutejsze "kultowe" ogrody i od wiosny zaczynamy działać.
Ja też dopiero zacznę w tym sezonie, tak na prawdę. Plan już mam jakiś, choć im dłużej nad nim siedzę to przestaje mi się podobać hihihihiii. To nic, ogrodnictwo to "niekończąca się opowieść"
____________________
Asia - Kiedyś będzie pięknie i u mnie - od nowa
kaz742011 17:38, 01 sty 2016


Dołączył: 01 sty 2016
Posty: 4248
Za namową Asi która ośmieliła mnie swoim powitaniem wklejam kilka zdjęć działki oraz bardzo nieprofesjonalną mapkę ( jak nie kochać painta). Mam nadzieję że razem uda się nam stworzyć coś fajnego. Na mapce zaznaczyłam miejsca gdzie będzie kostka ( to te pomarańczowe kreski). Marzę o drzewku niwaki przy tarasie więc też je umieściłam w moim "projekcie". Ogród powinien nawiązywać do charakteru budynku i tworzyć z nim wspólną całość. Ja niestety nie miałam wyboru w tej kwestii ponieważ projekt domu, kolorystykę zarówno elewacji jak i dachu musiałam mieć zaakceptowaną przez konserwatora zabytków ( jeden projekt został stanowczo odrzucony więc zanieśliśmy dwa katalogi z projektami do pana konserwatora i wybrał nam te które on może zaakceptować. A potem my z wybraliśmy ten ostateczny). Dom w środku jest raczej nowoczesny. Dlatego długo zastanawiałam się jaki charakter powinien mieć mój ogród. Na początku stawiałam na minimalizm ale nijak się to miało do mojego domu i otoczenia. Dopiero jak oglądnęłam Maję w ogrodzie- ogród zimozielony przy białym domu to przestałam się zastanawiać. Teraz mam pewność że chcę coś w tym klimacie.



____________________
Kasia - Miejski ogród w wersji mini
AsiaK_Z 18:05, 01 sty 2016


Dołączył: 18 sie 2014
Posty: 11771
No Kochana, działka z potencjałem, dom bardzo ładny
____________________
Asia - Kiedyś będzie pięknie i u mnie - od nowa
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies