Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Ogród Orion-od projektu

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród Orion-od projektu

danielw 18:30, 24 sty 2016

Dołączył: 03 sie 2015
Posty: 82
Kasya napisał(a)
tak schematycznie pokaze o co mi chodzi
tzn jak ustawilabym funkcje



Z pewnością w tej wersji widok z tarasu byłby o wiele przyjemniejszy ze względu na widoki na rośliny typowo ozdobne a ukrycie tego całego bałaganu.
W wolnej chwili spróbuję rozrysować, bo nie wiem czy tam na tyle działki da się wszystko pomieścić, troszkę obawiam się tego że ta rabatka na środku jest blisko tarasu, wizualnie robi się dość ciasno.
Jak tak stoję na tarasie i wyobrażam sobie na żywo to zaczyna mi brakować przestrzeni.
____________________
Daniel - moje początki w ogrodzie, czyli...Ogród Orion-od projektu
danielw 21:41, 24 sty 2016

Dołączył: 03 sie 2015
Posty: 82
Dokładam zdjęcie z soboty, widok z góry (tzn z balkonu) na tylną część działki. Szerzej aparat nie ogarnął.
Wrysowałem schematycznie to co proponujesz Kasya.





Sobotni poranek był mroźny, ale zimowe widoki na las całkiem ładne.


____________________
Daniel - moje początki w ogrodzie, czyli...Ogród Orion-od projektu
Kasya 22:58, 24 sty 2016


Dołączył: 22 mar 2014
Posty: 41806
Nic nie napisales chyba o wymiarach dzialki
jaka szerokosc i ile od domu do konca

ale i tak wydaje mi sie ze taki uklad lepszy jak czesc uzytkowa jest schowana z tylu

przyda sie pewnie tam z tylu jakis domek narzedziowy, kompostownik ? bo chyba planujesz spory warzywnik

nasadzenia ozdobne do przemyslenia jeszcze

a ile chcesz drzewek owocowych i jakie ? jakies miniatury polecam, przynajmniej na karłowych podkładkach a co tzn ile miejsca w warzywniaku ?

w zaleznosci od tego trzeba bedzie dokładniej zaplanowac usytuowanie rabat ozdobnych

____________________
pozdrawiam i zapraszam do ogladania moich zmagań z naturą Sezon 2020-2023 / Sezon 2016-2018 / Sezon 2014-2015
danielw 11:29, 25 sty 2016

Dołączył: 03 sie 2015
Posty: 82
Wymiar działki podawałem w drugim poście, przypomnę szer.23m, długość 45m.
Od domu do granicy w tył jest jakieś 25m, szerokość stała ~23m. Po umiejscowieniu rabat wg Twojej propozycji z tyłu zostałoby niespełna 12m na sad, warzywniak, całą graciarnie typu kompostownik, drewutnia/narzędziownia itd.

Wstępną listę drzewek owocowych podaję poniżej, tu muszę uwzględnić wzajemne zapylanie (u sąsiadów coraz mniej drzewek owocowych), stąd najlepiej byłoby sadzić parami i myślałem o odmianach półkarłowych.

Powierzchnia warzywniaka około 25m2.
W tej chwili mamy o wymiarach 7x3,5 i jest w sam raz.



____________________
Daniel - moje początki w ogrodzie, czyli...Ogród Orion-od projektu
danielw 11:39, 25 sty 2016

Dołączył: 03 sie 2015
Posty: 82
Dodam jeszcze rzut na tylna część działki pogubiony (może teraz będzie lepiej widać), z podstawowymi wymiarami i z podziałką na marginesie, od kreski do kreski jest 1m.

____________________
Daniel - moje początki w ogrodzie, czyli...Ogród Orion-od projektu
danielw 08:39, 26 sty 2016

Dołączył: 03 sie 2015
Posty: 82
Tak sobie głośno myślę, fotka z granicami rabat, nie wiem w którą stronę podążyć, odciąć zupełnie część gospodarczą (będzie mniej przestrzeni przed tarasem) czy otworzyć jak na fotce (będzie trudniej ukryć te brzydsze fragmenty działki).

Na pewno zmieniłbym kształt rabaty dla krzewów owocowych, i spróbuję warzywniak osłonic rabatą i cofnąć w tył działki.

____________________
Daniel - moje początki w ogrodzie, czyli...Ogród Orion-od projektu
danielw 10:25, 26 sty 2016

Dołączył: 03 sie 2015
Posty: 82
Naszkicowałem granice rabat wg wcześniejszej sugestii Kasyi, czyli odcięcie całej części gospodarczej,sadu i warzywniaka.
Nie znalazłem miejsca dla większych drzew, mam na myśli orzech i 2 klony polne które miałem wcześniej w samym tyle działki razem z miejscem na ognisko.

Jeśli miałby by się znaleźć wyższe drzewa gdzieś bliżej domu to tak żeby nie robiły cienia od południa zimą (chcę żeby słońce dobrze docierało przez przeszklenia południowe do domu)
Nie można tez ulokować w cieniu warzywniaka i basenu aby woda w nim mogła się ogrzać.

Nie zmieniałem położenia placu zabaw z trampoliną, byłby z tym kłopot bo domek jest na fundamentach i posłuży jeszcze kilka lat- później do rozbiórki.

Jak teraz to widzicie?



____________________
Daniel - moje początki w ogrodzie, czyli...Ogród Orion-od projektu
Kasya 10:51, 26 sty 2016


Dołączył: 22 mar 2014
Posty: 41806
danielw napisał(a)
Wymiar działki podawałem w drugim poście, przypomnę szer.23m, długość 45m.
Od domu do granicy w tył jest jakieś 25m, szerokość stała ~23m. Po umiejscowieniu rabat wg Twojej propozycji z tyłu zostałoby niespełna 12m na sad, warzywniak, całą graciarnie typu kompostownik, drewutnia/narzędziownia itd.

Wstępną listę drzewek owocowych podaję poniżej, tu muszę uwzględnić wzajemne zapylanie (u sąsiadów coraz mniej drzewek owocowych), stąd najlepiej byłoby sadzić parami i myślałem o odmianach półkarłowych.

Powierzchnia warzywniaka około 25m2.
W tej chwili mamy o wymiarach 7x3,5 i jest w sam raz.




Nie mam teraz za bardzo czasu na czytanie i pisanie ale powiem ci tylko ze u mnie za domem jest ok 14 m do plotu przy szer ok 28 m
Ogrod zrobilam na szer ok 20m a z boku mam maly warzywnik w skrzyniach i owocownik

Jesli chodzi o czesc rekreacyjną to jak dla mnie jest to calkiem wystarczajaca wizualnie przestrzen i nie ma wrazenia ciasnoty, sporo miejsca na roslinki

Jesli chodzi o funkcje to musisz sobie przede wszystkim odpowiedziec na pytanie czy chcesz miec piekny rekreacyjny ogrod czy zalezy ci bardziej na produkcji owocowo warzywnej i wg tego wyznacz wielkosci obszarow

Ja ci tylko zaznaczylam jak ja bym to zrobila

No i jeszcze jaki styl ogrodu preferujesz ? Bo to tez dobrze ustalic zanim zacznie sie cos robic

Poprzeglądałes wizytowki ogrodow tu na forum ? Moze jakies rozwiazania ci sie spodobaja ?
____________________
pozdrawiam i zapraszam do ogladania moich zmagań z naturą Sezon 2020-2023 / Sezon 2016-2018 / Sezon 2014-2015
Kasya 10:56, 26 sty 2016


Dołączył: 22 mar 2014
Posty: 41806
danielw napisał(a)
Naszkicowałem granice rabat wg wcześniejszej sugestii Kasyi, czyli odcięcie całej części gospodarczej,sadu i warzywniaka.
Nie znalazłem miejsca dla większych drzew, mam na myśli orzech i 2 klony polne które miałem wcześniej w samym tyle działki razem z miejscem na ognisko.

Jeśli miałby by się znaleźć wyższe drzewa gdzieś bliżej domu to tak żeby nie robiły cienia od południa zimą (chcę żeby słońce dobrze docierało przez przeszklenia południowe do domu)
Nie można tez ulokować w cieniu warzywniaka i basenu aby woda w nim mogła się ogrzać.

Nie zmieniałem położenia placu zabaw z trampoliną, byłby z tym kłopot bo domek jest na fundamentach i posłuży jeszcze kilka lat- później do rozbiórki.

Jak teraz to widzicie?





jak dla mnie tak jest lepiej

spojrz jeszcze jak linie zaokraglone pasuja ci do domu, do ksztaltu tarasu, bo jesli jest nowoczesny to linie proste zazwyczaj bardziej pasują, ale niekoniecznie, zwroc poprostu na to uwage

i jezeli slonce masz z lewego tylnego rogu to czesc uzytkową odwrocilabym tak zeby drzewa nie rzucaly cienia na nisze krzaki i warzywa, czyli drzewa na prawą stronę

to tak na szybko
____________________
pozdrawiam i zapraszam do ogladania moich zmagań z naturą Sezon 2020-2023 / Sezon 2016-2018 / Sezon 2014-2015
danielw 09:12, 27 sty 2016

Dołączył: 03 sie 2015
Posty: 82
Preferowany styl ogrodu ? - tzw. nieformalny, czyli pewne połączenie stylów.
Dom jest utrzymany, ja bym to określił taki styl neodworkowy w stonowanych kolorach (beże, brązy), ma kwadratowe kolumny poszerzane ku dołowi, pilastry, wykusze, elementy łuków, ale mimo to raczej daleko mu do stylu wiejskiego.
Ścieżki, podjazd, podmurówka ogrodzenia frontowego planuję kamienne z granitu, ale bez przepychu żeby kamień nie zdominował całości.

Ogród chciałbym bardziej takie połączenie z nowoczesnością (tylko, że bez nadmiaru prostych geometrycznych kształtów rabat i nasadzeń w rzędach) , funkcjonalny i estetyczny, bez chaosu.

Nie podobają mi się mocno pofalowane rabaty , wypełnione wieloma kwiatami czy rabaty poprzeplatane typu żwirek/kora.

Preferuję zdecydowane długie łuki, czasem ostro załamane, a rośliny pogrupowane w kompozycje, bez nadmiaru kwiatów i wielokorowości, raczej intensywna zieleń i jej odcienie + coś dla kontrastu, sporo roślin zimozielonych, przynajmniej z frontu.

Tylna część działki może być już mixem, bo musi się znaleźć miejsce na sad,krzewy, warzywa. Ta częśc produkcyjna to tylko na własne potrzeby dla 4 osób do bieżącej konsupcji, nie koniecznie na przetwory całoroczne.
Widziałem tu na forum np. sad borbetki - dobrze utrzymany , tym samym bardzo ładny, w dodatku od frontu domu. Nie mam nic przeciwko takim widokom z tarasu.

Mam wiele zdjęć ogrodów zapisanych, ale zdaje się że nie powinienem tu wklejać bez podania autora/linku, niestety wiekszość nie wiem skąd została ściągnięta.
Cały czas przeszukuję Wasze zdjęcia w celu znalezienia swojego stylu, ale już widzę że te kształty rabat które wyznaczam będą odpowiednie do tego co chcę na nich posadzić.
____________________
Daniel - moje początki w ogrodzie, czyli...Ogród Orion-od projektu
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies