Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Ogród Orion-od projektu

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród Orion-od projektu

danielw 11:08, 21 cze 2018

Dołączył: 03 sie 2015
Posty: 82
Kasya
Pęcherznicę dodaję do listy propozycji. Berberys erecta i green carpet już tam jest- czy gdzieś użyję, zobaczymy.
Runiankę tez biorę pod uwagę, to roślinka bardziej do cienia? za co jest nie lubiana? Ma kwiaty, ok może być, kwiatów nie chcę uniknąć zupełnie ale nie mogą dominować.
Jeżówki i rozchodniki dla mnie odpadają.

Cześć makadamia
Zdjęcia nie potrzebne, mogę to opisać: na dole trawnik, wyżej ogrodzenie i najwyżej chmurki na niebie... generalnie pustkowie . Ok postaram się umieszczać więcej zdjęć, tylko że jeszcze nic ciekawego na nich nie zobaczymy.

Na rabacie R5 z tych akcentów pozostanie tylko trzmielina, mam nadzieję , że będzie się pięła po pniu klona (jak nie to jej pomogę)
Na rabacie R1 wiąz wredei odpada bo jest za żółty. Klona aurerum nie widziałem na żywo, na zdjęciach wydaję się być blado zielony/ cytrynowy. Miałem nadzieję, że z purpurowym bukiem stworzy dobry widok na tle tuji szmaragd.

Gleba była zrobiona pod trawnik, po budowie oczyszczona z gruzu. Dowiozłem ok. 15 cm cięższej gleby (coś ala glina, ale nie do końca) i wymieszałem z moim piaskiem klasy VI tak głęboko jak się dało jakieś 25-30cm . Razem z tym zmieszałem co dostałem organicznego tj trociny, liście, wywrotkę torfu i grubego pisaku/zwirku co został z budowy.

Teraz po kilku latach ziemia ma PH 6,5 - 7. Pod rabaty i tak musze glebe zmodyfikować, mam już sporo kompostu, kilkuletnie trociny i zamierzam dodawac mączki bazaltowej lub granitowej.

Nasłonecznienie i wilgotność określiłbym na rabacie:
1R- słonecznie/polcień - sucho/umiarkowanie wilgotno (pomimo tuji sąsiada i zabudowy)
2R-słonecznie - sucho
3R-półcień (pełne słońce praktycznie do południa) - sucho/umiarkowanie wilgotno
4R-cień - umiarkowanie wilgotno/wilgotno
5R-półcień - umiarkowanie wilgotno


Z jakiego powodu klona shirasawy obok buka nie można sadzić? Co mogłoby być takim akcentem całorocznym?


Toszka

Ile lat ma twój Purple Fountain? Jak jest szeroki i wysoki? Widziałem na żywo takiego ~6-7m wysokiego, korona wyżej wąska a na dole miał jakies 3 m srednicy, ale nie był zbyt gęsty tak że w jego zasięgu rosły różne mniejsze roślinki.
____________________
Daniel - moje początki w ogrodzie, czyli...Ogród Orion-od projektu
Toszka 12:47, 21 cze 2018


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Mój buk rośnie prawie 10 lat. Kupiliśmy go większego, bo miał 1,5m. Pierwsze dwa lata wędrował po ogrodzie. Finalnie dostał docelowe stanowisko ze starannie przygotowaną glebą. Teraz ma może ze 3,5m, ale jest strzyzony systematycznie. Góra także, po to by był monolitycznie gęsty i miał pokrój taki jaki mu zaplanowałam

Czytam o twoich poczynaniach z glebą i widzę sporo błędów. Zerknij do Qulleczki, bo tam aktualnie jest mowa, o przygotowaniu piaszczystej ziemi pod trawnik. Mowa jest o torfie w naszych ogrodach. Nie ma tylko mowy o trocinach, które muszą być przekompostowane minimum 3 lata. Inaczej kradną azot (do kompostowania) i jest ryzyko wyrastania grzybów na trawniku.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
makadamia 12:49, 21 cze 2018


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Daniel, to co Tobie wydaje się oczywiste, dla nas wcale nie jest. Nie chodzi mi o zdjęcia trawy, tylko tego co masz za ogrodzeniem. A skąd ja mam wiedzieć, czy tam nie stoi jakiś słup, który trzeba zasłonić? Albo blok na 4 piętra? Robienie komuś projektu na podstawie suchego planu, to jak dobieranie sukienki kobiecie na podstawie informacji "rozmiar 38, wzrost 170, włosy brązowe". No proszę Cię...

Tym niemniej, właśnie coś takiego zrobiłam


Z tego wszystkiego, co wypisałeś, został klon globosum (których ja osobiście nie lubię ale co tam), buk purple fountain, grab i perukowiec young lady (Margerytka właśnie pokazała swojego i wszyscy się zachwycają). Zamieniłam klona na perukowca, bo perukowiec w przeciwieństwie do klona lubi zasadową ziemię. Tak samo jak i buk. Każde z tych drzew ma inny pokrój, ale razem stworzą - mam nadzieję - udaną kompozycję. Ewentualnie pomiędzy klonem globosum a bukiem (trochę bliżej ogrodzenia) dodałabym jeszcze jakiś niewysoki krzew (któraś z tawuł?)

Na niskie piętro wybrałabym ze dwie rośliny okrywowe (np.: trzmielina coloratus i carex albo wietlica metalicum i runianka), posadziła je w dwóch dużych plamach i pomiędzy nimi porozrzucała po kilka sztuk tego cyprysika, którego wybrałeś i/lub hosty/paprocie.

Powinien być ten efekt, który chciałeś osiągnąć
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
danielw 08:50, 22 cze 2018

Dołączył: 03 sie 2015
Posty: 82
Zdaje się, że przez powyższy wpis Asi zacznie się wędrówka mojego buczka. Ale lepiej teraz, kiedy jeszcze się nie zadomowił.

Przygotowanie gleby pod trawnik nie było modelowe, teraz wiem o tym znacznie więcej, niemniej po budowie chciało się jak najszybciej doprowadzić do względnego porządku.
I tak ten cały piach i błoto zanim pojawiła się trawa był wnoszony do domu na butach dzieci. Wymieszane z glebą trociny były dość świeże przyznaję, co wymusiło później zwiększone dawki azotu, ale ostatecznie z efektu i tak jestem zadowolony chociaż do ideału trawnika daleko.
Teraz najbardziej przeszkadzają braki opadów, ostatnie miesiące wiosenne były wyjątkowo suche.

Makadamia
Twój pomysł muszę jeszcze przetrawić, ale podoba mi się. Wydaje się taki przejrzysty, uporządkowany bez zbytniego przepychu...
Klon globosum musiałby pozostać już na swoim miejscu, buk do przesunięcia o 2-3 m. Lubie graby (na tyle działki rośnie już młody żywopłot grabowy).
Liście tego perukowca bardzo ładne, ale muszę gdzieś zobaczyć na żywo klona aurerum. Perukowiec "drażni" mnie odrobinę kiedy kwitnie, bo wygląda jak wyleniały kot (sorki za porównanie). Pewnie wszyscy cenią perukowce właśnie za wygląd podczas kwitnienia, ja jakoś mam odwrotnie.

Wcześniej napisałem, że gleba ma PH 6,5-7. To było mierzone w kilku miejscach trawnika ale w wierzchniej warstwie.
Dla drzew pewnie bardziej miarodajne byłoby znać PH w głębszej warstwie, nie mierzyłem ale spodziewam się wartości bliżej PH 6-6,5. Czy będzie to miało duże znaczenie dla tych drzew?

Na zadarnianie preferuję trzmieliny, czy np coloratus wymaga cięcia? jak wysoko rośnie?

Tak czy inaczej w pierwszej kolejności muszę dopracować co będzie posadzone na wszystkich rabatach frontowych aby było spójnie, a dopiero później nastąpi czas sadzenia. Najlepiej aby drzewa pojawiły się jak najszybciej, niech już sobie rosną i nabierają swojej docelowej wielkości.
I tak nie wszystko mogę zrobić teraz, czeka mnie wymiana tymczasowego ogrodzenia od frontu, brak też chodników i podjazdu.
Mogę sobie tylko pozwolić na nasadzenia tam gdzie nie będzie już bałaganu budowlanego.

____________________
Daniel - moje początki w ogrodzie, czyli...Ogród Orion-od projektu
makadamia 09:38, 22 cze 2018


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Ten buczek już rośnie? Bardziej w lewo i górę?
To go zostaw. Graba przesuniemy o metr - dwa w drugą stronę i dołozymy ten krzaczek, zeby nie było dziury i też będzie git.
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
danielw 09:58, 22 cze 2018

Dołączył: 03 sie 2015
Posty: 82
makadamia
Specjalnie dla Ciebie kilka zdjęć.
Na twoim planie wzdłuż ogrodzenia pokazałaś zielony pas, rozumiem że to żywopłot.
Co prawda od strony sąsiada już jest, ale to dość stare tuje.
Po swojej stronie chyba powinienem zasadzić własny, ale wcześniej musiałbym wykonać porządną konserwację ogrodzenia.
Zresztą spójrz sama...

Widok ogólny w stronę rabaty R1.



Trochę bliżej to samo miejsce.



Widok na mały buczek purple fountain stojąc na racie R1



I ogólny widok na część frontową działki stojąc na rabacie R1 (właściwy chodnik będzie wykonany po łuku ale centralnie pomiędzy dwoma klonami z pierwszego planu zdjęcia.


____________________
Daniel - moje początki w ogrodzie, czyli...Ogród Orion-od projektu
danielw 10:04, 22 cze 2018

Dołączył: 03 sie 2015
Posty: 82
Buczek rosnie tak jak wcześniej zaznaczyłem na planie , obawiam się tylko czy wystarczy mu miejsca, Zakładałem, że będzie miał średnicę u podstawy w przyszłości około 2m (tak go wrysowałem).

Ale mogę go przesadzić, w jego miejsce dać ten perukowiec (lub klon aurerum?). Tam był wykopany spory dołek i wpakowałem ziemię znacznie lepszą.

____________________
Daniel - moje początki w ogrodzie, czyli...Ogród Orion-od projektu
danielw 22:38, 23 cze 2018

Dołączył: 03 sie 2015
Posty: 82
Dzisiaj miałem okazję przypadkiem obejrzeć kawałek ogródka zadarnionego trzmieliną coloratus (tak mi sie przynajmniej wydaje). Na żywo wygląda całkiem ładnie, choć była rzadko rozsadzona. Mam nadzieje, że potrafi się na tyle zagęścić, że nie pozwoli przebić się chwastom.
Makadamia pisałaś wyżej, że do tej trzmieliny pasuje carex, jeśli dobrze odczytuję masz na myśli turzyce. Na ogrodowisku panuje moda na Ice Dance, czy tą polecasz?
Kilka postów wyżej Kasya odradzała turzyce pasiaste a taką chyba jest Ice Dance.
____________________
Daniel - moje początki w ogrodzie, czyli...Ogród Orion-od projektu
danielw 18:51, 24 cze 2018

Dołączył: 03 sie 2015
Posty: 82
Dodaję zdjęcie trzmielinki coloratus? -potwierdźcie, jeśli to ta roślinka.

____________________
Daniel - moje początki w ogrodzie, czyli...Ogród Orion-od projektu
Kasya 19:00, 24 cze 2018


Dołączył: 22 mar 2014
Posty: 41735
a nie jest to barwinek ?
____________________
pozdrawiam i zapraszam do ogladania moich zmagań z naturą Sezon 2020-2023 / Sezon 2016-2018 / Sezon 2014-2015
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies