Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Ogród Orion-od projektu

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród Orion-od projektu

Kasya 15:48, 29 kwi 2016


Dołączył: 22 mar 2014
Posty: 41552
zajrzalam i w kwestii drzew ciezko mi cos doradzic bo bardzo lubie drzewa i wybralabym pewnie z 10 a nie tylko 4

na pniu podobaja mi sie np jabłonki np royality albo jakies klony

a z wąskich to począwszy od jarząbow ( np flanrock) wisnie amonogawa, graby/buki fastigata...do sosen kolumnowych
musisz poogladac w wybrac to co sie tobie podoba

bardzo dekoracyjny i ladnie przebarwiajacy sie jesienią jest tez ambrowiec slender silhouette

smietnik zasłoniłabym iglakami, pewnie jakies do cięcia bo miejsca niewiele ?
ja nie lubie tylko cisow bo sie robia lyse na dole a do tego starsze maja zazwyczaj pokroj odwrotnie stozkowy
____________________
pozdrawiam i zapraszam do ogladania moich zmagań z naturą Sezon 2020-2023 / Sezon 2016-2018 / Sezon 2014-2015
danielw 23:06, 29 kwi 2016

Dołączył: 03 sie 2015
Posty: 82
Nie rozpędzajmy się za bardzo, na początek tylko 4 drzewka.
Dla mnie jednak klony są nr 1.
I w te miejsca, które wskazałem na planie to jako D02 i D03 klony Globosum (bo lubię intensywną zieleń).

Jako D01 i D04 mogą być dla kontrastu:
Klon jesionolistny Odessanum (z żółtymi listkami)
Klon jawor Purpureum
Klon pospolity Złocisty
Klon pospolity Red Ball
Klon Ginnala
Muszę sprawdzić które z nich są dostępne na wysokim pniu min. 2m.

Nastawiony jestem aby przedogródek był zielony (w sporej części zimozielony), z kontrastem purpurowym i/lub żółtym/cytrynowym
No może rośliny niższego piętra mogą "świecić" bielą np hortensja limelight, Funkia typu 'White Christmas'

Oczywiście nie może zabraknąć bukszpanów.
I tak myślę na ten średni żywopłocik koło śmietnika widzę laurowiśnię, albo ten bukszpan (niestety trochę wolno rośnie), albo ostatecznie cis (no chyba że miałby wyłysieć od dołu to może lepiej nie).




____________________
Daniel - moje początki w ogrodzie, czyli...Ogród Orion-od projektu
danielw 23:20, 29 kwi 2016

Dołączył: 03 sie 2015
Posty: 82
Dla pamięci linki do zielonego dachu, coś w tym stylu chciałbym aby udawało u mnie zieloną altankę.
Znakomicie nadają sie do tego platany, ciekawe czy w moim klimacie (podkarpackie) dałyby radę.

http://www.esveld.nl/plantdias/59/59919.jpg
https://pl.pinterest.com/pin/313985405249538923/
https://pl.pinterest.com/pin/444730531930817504/


W cienistych rabatach musi się znaleźć miejsce dla kopytnika (na rabacie R4 powinien sobie poradzić, na R3 już ryzykowne bo więcej słońca)
https://pl.pinterest.com/pin/500532946061271648/
____________________
Daniel - moje początki w ogrodzie, czyli...Ogród Orion-od projektu
danielw 13:38, 11 cze 2018

Dołączył: 03 sie 2015
Posty: 82
Wiem, że ogród powinno się projektować kompleksowo, aby było spójnie pewne elementy powinny się powtarzać na kolejnych rabatach, ale pozwoliłem sobie obsadzić wirtualnie pewien kącik i potrzebuje opini.
Od czegoś trzeba zacząć.
Jest to jedna z rabat frontowych na moim planie oznaczona jako 5R , chce aby była możliwie bezobsługowa, w znacznym stopniu zimozielona, w barwach intensywnej zieleni z bielą. Ma osłaniać śmietnikowy kącik.
Pozostałe rabaty frontowe również maja być zielone z elementami bieli i bordowego.
Pewne elementy tej rabaty są już obsadzone jak np tło z tui szmaragd, klon globosum, trzmielina forunea biało-zielona, cis wojtek.
Nie chcę przedobrzyć bo miejsca tu niewiele, myślałem o dwóch kulkach bukszpanowych i chyba to wszystko. Podłoże z szarego żwiru. No może na ogrodzenie śmietnika puścić pnącza np bluszcz zimozielony "profesor seneta" (mam juz w innym miejscu, ma bardzo ładne wybarwienie liści kremowo-zielone)
Raczej zrezygnuje z trawy Miskant i na zadarnienie miał być Kopytnik, z którego rezygnuję w tym miejscu (zbyt sucho i trzmielina spełni rolę "zadarniacza".

Poniżej plan tego fragmentu ogrodu



Zdjęcie 1- już nieco nieaktualne, ale od tego wychodzę.
PG

Zdjęcie 2- proponowane zasadzenia w tym miejscu.



____________________
Daniel - moje początki w ogrodzie, czyli...Ogród Orion-od projektu
danielw 13:31, 19 cze 2018

Dołączył: 03 sie 2015
Posty: 82
Ok, może ktoś coś doradzi na moje wypociny jak wyżej.

A tymczasem stworzyłem sobie listę preferowanych roślin na przedogródek.
Nazwy na zielono to te które już rosną lub są pewne, na żółto preferowane, ale pozostałe też w ogóle nie wykluczam. Wszystko zależy czy nadają się w dane miejsce.

Czy możecie mi doradzić co warto, co nie warto sadzić?




I dla przypomnienia ogólny zarys rabat frontowych



Wstępnie kombinuję sobie co mogłoby znaleźć się na rabacie 1R.





Preferuję rośliny zielone, zielono-białe, bordowe dla kontrastu. Nie chcę żółtych/pomarańczowych ale np cytrynowe jak klon shirasawy aurerum chyba by pasował z purpurowym bukiem purple fountain na tle zielonych tui?

Chciałbym sporo roślin zimozielonych, ale lubię też klony, ważne aby ogród nie był zbyt zajmujący.
____________________
Daniel - moje początki w ogrodzie, czyli...Ogród Orion-od projektu
Kasya 14:31, 19 cze 2018


Dołączył: 22 mar 2014
Posty: 41552
Ja bym nie sadziła świerków a szczególnie conica, jedynie świerk brewera. Nie lubisz sosen ? /nie pospolite /
Nie sadzilabym również turzyc pasiastych
A berberysow nie za duzo ? Kłujące są

Hortensje, derenie/kousa/
Z bylin jezowki
Barbule na pozna jesień
Klony na pniu oraz typu palmowe- koreański
Pecherznice
Kaliny
Jablonki ozdobne i jarząby
To bardzo ładne i bezobsługowe rosliny wg mnie warto mieć

Poza tym cyprysiki i nieduże sosny o miękkich igłach
Rododendrony/wybrać takie żelazne odmiany/

Ale co kto lubi
____________________
pozdrawiam i zapraszam do ogladania moich zmagań z naturą Sezon 2020-2023 / Sezon 2016-2018 / Sezon 2014-2015
danielw 09:45, 20 cze 2018

Dołączył: 03 sie 2015
Posty: 82
Conica to faktycznie nie jest dobry pomysł, czasem widzę w ogrodach wyłysiałe fragmenty, brzydko to wygląda i chyba nie do odratowania.
Świerk brewera bardzo ładny-dopisuję do listy (duże drzewo, na szczęście wolno rośnie).
Sosen nie brałem pod uwagę, mam ich w bród bo wokół wszędzie lasy sosnowe.

Dodałem do listy dużo berberysów, żeby było z czego wybrać. Najpewniej użyję tylko jeden bordowy i może jeden zielony. Szukam dla kontrastu bordowych roślin a berberysy chyba najlepiej się do tego nadają.

Sprawdziłem Twoje propozycje.
Hortensje zawsze robią wrażenie, pęcherznice są tez bordowe (może w zastępstwie berberysów?)

Generalnie nie nastawiam się na dużą ilość gatunków, lepiej mniej a obsadzone większe obszary. Chciałbym uniknąć też bylin i wszystkiego co ma kwiaty ( z wyjątkiem hortensji), raczej celuję w rośliny z biało/kremowo/cytrynowo-zielonymi liśćmi+ bordowy dla kontrastu.

Mam tez problem z rozstawami, roślinki na początku małe, wydaje się że łyso.
Np czy odległość ~2m pomiędzy bukiem purple fountain a klonem aureum nie jest za duża?

Nie wiem też co najlepsze będzie na zadarnianie. Szukam czegoś niskiego i zimozielonego najlepiej z żywozielonymi listkami. Na pewno użyje trzmieliny emerald gaiety.Podoba mi się trzmielina coloratus (na zdjęciach bo na żywo nie widziałem) ale obawiam się czy nie rośnie za wysoko.
W wilgotne i cieniste miejsce (północna strona pod budykiem- na moim planie rabata 4R) widziałbym kopytnik ale nie upieram się.


____________________
Daniel - moje początki w ogrodzie, czyli...Ogród Orion-od projektu
Kasya 10:03, 20 cze 2018


Dołączył: 22 mar 2014
Posty: 41552
Ja tak krotko bo z telefonu
Pecherznice sa bardzo ładne, niewymagające, jest wybór wielkości poza tym można ciac
Berberysy są ładne i dają wyjątkowy efekt kolorystyczny ale te akurat wybrałabym inne niż bordo /erekta-przebarwienie, Orange rocket-kolor, green carpet- przebarwienie
Do zadarniania to rozne rosliny zależy jakie warunki i nasłonecznienie /ja lubie barwinek a niektorzy przeklinaja/
Pamiętaj ze większość roślin można przycinać żeby kształtować koronę, jesli nie chcesz to zachowaj odstęp
Ogrod bez kwiatów jest trochę smutny i ubywa mu życia
Jezowki są bezobsługowe i pomysł o rozchodnikach okazałych np herbstfreude czy matrona, dobrze wyglądają przed hortensjami
Do zadranisnia na słońce np jeszcze dąbrowka
Trzmielina tez ok, ale to moje typy ktoś inny może cos innego preferować
____________________
pozdrawiam i zapraszam do ogladania moich zmagań z naturą Sezon 2020-2023 / Sezon 2016-2018 / Sezon 2014-2015
makadamia 10:41, 20 cze 2018


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Cześć Daniel,
Jak mi się podoba Twoje podejście do planowania: te rysunki, tabele, plany.... Tylko zdjęć jakby mało

Odnośnie nasadzeń:
W mojej skromnej opinii, mimo że unikasz kwiatów, to i tak planujesz zbyt duży rozrzut kolorystyczny i za dużo roślin typu "akcent" - czyli przykuwających uwagę.

Za takie rośliny uważam zarówno rośliny o bordowych liściach jak i wszelkie variegaty. Nie sadziłabym ich obok siebie.
Dodatkowo widzę, że na rabacie R5 zaplanowałeś białe akcenty (miskant morning light, trzmielina emerald gaiety), a na R1 - żółte (klon wredei, klon aureum) w połączeniu z bordowym bukiem - zdecydowanie za dużo.

No i trzecia sprawa: wymagania. Nie pamiętam jaką masz tutaj glebę i nie wiem co z nasłonecznieniem: wystawa niby zachodnia, ale coś mi się zdaje, że dom i tuje sąsiada dużo słońca zabierają.
No i zdecydowania klona shirasawy obok buka nie można posadzić.

Zrobiłabym listę jeszcze raz, zawężając kryteria stanowiskowe i kolorystyczne. Wybrałabym jeden lub dwa mocne akcenty całoroczne, a resztę dopasowała do nich.
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
Toszka 15:18, 20 cze 2018


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Ponieważ posiadam buka Purple Foutain to od razu powiem, że to takie indywiduum, że sam w sobie jest gwiazdą rabaty. I nie myśl, że on na 2m się zmieści
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies