Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Ogród Orion-od projektu

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród Orion-od projektu

Toszka 13:31, 04 mar 2016


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
borówki sadzi się w torfie na plantacjach towarowych gdzie jest stosowane automatyczne nawadnianie połączone z nawożeniem (bezustannym).
Torf nie ma ŻADNYCH wartości dla rosliny - jest jedynie "pionizatorem" systemu korzeniowego. Dodatkowo dość szybko traci kwaśne ph (tzw. kwaśny torf wysoki).
Torf ma wielką wadę w uprawie amatorskiej - chłonie wodę, nie oddaje jej, a po przesuszeniu bardzo trudno namaka ponownie (efekt wysuszonej gąbki).

Korzenie borówki nie są głębokie, ale szerokie (typowe dla roslin kwasolubnych) i bardzo wrażliwe na uszkodzenia oraz przesuszenie. Do dołka trzeba dać na dno siarki przekopanej z macierzystą glebą, a na to mieszankę: obornika (najlepiej końskiego), zleżałych trocin, igliwia, kompostu, przekompostowanej kory, kwaśnego torfu (proporcje wg. kolejności). Jeśli ziemia macierzysta jest zasadowa to przemieszać z siarką pylistą. Konieczne jest ściółkowanie aby utrzymać stałą wilgotność podłoża. Nie sadź borówki późnej, bo często nie zdąży dojrzeć przed przymrozkami. Dobieraj odmiany stopniowo, systematycznie dojrzewające - w ten sposób zapewnisz sobie zbiór świeżych owoców od lipca do końca sezonu. Wokół borówek, jako roslinę zadarniającą polecam żurawinę wielkoowocową (na konfiturę, soki, sosy). Nie sadź jej gęsto bo ładnie się płozy i rozrasta. Ma te same wymagania co borówka. Zbiór po pierwszych przymrozkach (owoce po przemrożeniu są słodsze).

Jeśli zdecydujesz się na zakup gotowego podłoza pod borówkę to koniecznie sprawdź faktyczne ph. Nie ufaj napisom na worku (z autopsji)
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
danielw 14:15, 04 mar 2016

Dołączył: 03 sie 2015
Posty: 82
Toszka i już mnie wyprostowałaś, twoje rady są bezcenne


Myślałem o odmianach duke, patriot i bluecorp.
Czy mogę użyć siarczanu żelaza, którego mam duży worek, czy to jednak powinna być czysta siarka ?
Czy mam się obawiać że siarka spali korzenie, bo wszędzie czytam o okresie karencji przynajmniej kilku miesięcy?
Jeśli mam teraz mieszać siarkę z glebą, to raczej z daleka od korzeni, a pod same korzenie raczej dam gotowe podłoże (przynajmniej częściowo),
bo mam też igliwie i zleżałe trociny.
Miałem zamiar ściółkować igliwiem, a z tą żurawiną bardzo fajny pomysł, przypomina mi borówkę leśną, która rośnie miejscami w pobliskim lesie.



____________________
Daniel - moje początki w ogrodzie, czyli...Ogród Orion-od projektu
Toszka 17:31, 04 mar 2016


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Siarczan żelaza zostaw na mech w trawniku. A teraz ważne jest aby przygotować kwaśne stanowisko pod borówkę i pobudzić funkcje życiowe gleby typowe dla niskiego ph. Poczytaj u Anki - pisałam jak przygotować stanowisko pod azalie... i tak przygotować, aby nie trzeba było notorycznie nawozić i zakwaszać

http://www.ogrodowisko.pl/watek/4734-kiedys-bedzie-tu-ogrod?page=105

____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
danielw 14:28, 07 kwi 2016

Dołączył: 03 sie 2015
Posty: 82
Dawno tu nie zaglądałem, ale to przez duuużą ilość pracy...

Ostatecznie posadziłem większość drzew i krzewów owocowych w układzie pokazanym poniżej



lista odmian



Czy dobrze zrobiłem? - nie wiem, okaże się po jakimś czasie.

____________________
Daniel - moje początki w ogrodzie, czyli...Ogród Orion-od projektu
danielw 14:38, 07 kwi 2016

Dołączył: 03 sie 2015
Posty: 82
Sadzenie winogron jeszcze przede mną, zamówione ale przyjdą na początku czerwca.
Teraz myślę jeszcze nad dwoma orzechami.
Na planie oznaczone numerem S08 i S09. Czy to właściwe dla nich miejsce?
Ten przy domu ma być odmiany Broadview - rośnie nie za wielki a ma dawać owoce i jednocześnie osłaniać nieco taras od zachodu.
Jest jeszcze odmiana Leopold, nisko rosnąca o ozdobnych postrzępionych liściach, ale podobno rośnie bardzo powoli i wydaje mi się że liście chociaż ładne są dość rzadkie, nie dają pełnego cienia.

____________________
Daniel - moje początki w ogrodzie, czyli...Ogród Orion-od projektu
danielw 14:45, 07 kwi 2016

Dołączył: 03 sie 2015
Posty: 82
A po orzechach chciałbym zając się planowaniem od frontu, najbardziej chodzi o posadzenie pojedynczych drzew.

Wrysowałem instalacje podziemne (linie przerywane), okazuje się że niektóre drzewa są niebezpiecznie blisko.
Są jakieś zasady co do tych odległości?

____________________
Daniel - moje początki w ogrodzie, czyli...Ogród Orion-od projektu
danielw 10:44, 11 kwi 2016

Dołączył: 03 sie 2015
Posty: 82
Co do odległości sadzenia drzew od instalacji podziemnych, tak na zdrowy rozsądek im dalej tym lepiej, ale generalnie minimum 1m a optymalnie 1,5m.
Wszystko zależy jak duży system korzeniowy będą mieć drzewa jak urosną.

Hmm... to troszkę komplikuje bo lubię mieć względny porządek w nasadzeniach, a tu coś trzeba będzie poprzesuwać i pewne obszary będą wyłączone z nasadzeń.
Patrząc na plan od frontu zamieszczony post wyżej to tylko pierwsze z lewej drzewo nie koliduje.
Dwa środkowe są za blisko od wkopanej kiedyś instalacji elektrycznej, tu chyba najrozsądniej będzie nieco odciągnąć instalacje w bok bo są to kable do furtki (domofon i elektryczny zamek) i do bramy wjazdowej.

Najgorsze jest drzewo z prawej, koliduje z instalacją elektryczną z sieci.
Kształt rabaty i w ogóle zagospodarowanie całego prawego narożnika jest do zmiany. W planie mam tu miejsce na śmietnik, który należy jakoś osłonić, ale zależy mi też na większym drzewku które należy zmieścić tak, żeby dało się zaparkować samochodem na dodatkowym miejscu postojowym.
____________________
Daniel - moje początki w ogrodzie, czyli...Ogród Orion-od projektu
danielw 11:06, 11 kwi 2016

Dołączył: 03 sie 2015
Posty: 82
Dla lepszego wyobrażenia sobie jak to miałoby wyglądać poniżej umieściłem zdjęcie frontowej części działki z wrysowanymi jak na planie granicami rabat, chodników, i czterema drzewami (raczej nastawiam się na formy kuliste na wysokim pniu).

____________________
Daniel - moje początki w ogrodzie, czyli...Ogród Orion-od projektu
danielw 14:31, 29 kwi 2016

Dołączył: 03 sie 2015
Posty: 82
Uaktualniam przedogródek.



Cały czas zastanawiam się jakie drzewa posadzić oznaczone D01 do D04.
D02 i D03 muszą być na pniu, wysokim min na 2m.
D04 musi być takie aby swobodnie dało się parkować (sporadycznie) dodatkowy samochód, dlatego też pasuje mi coś kulistego na wysokim pniu, albo coś bardzo wąskiego, kolumnowego.
Bardzo podoba mi się klon pospolity 'Globosum' (pomimo że moga być problemy z mszycami).
D01 gdyby było takie jak D02 tworzyłyby parę przy wejściu na posesję, ale jak czytałem unika się sadzenia parami, lepiej sadzić nieparzyście (sprawa do wyjaśnienia).

W rabacie oznaczonej R1 zakreskowałem obszar w którym chciałbym aby były wyższe drzewka, a im dalej tym niższe.

Żywopłot tujowy u sąsiada przy rabacie R1 już nie jest za piękny.Tuje nie są z tych szlachetnych, i zapewne za kilka lat zostanie usunięty.
Dlatego pomyślałem, że dobrze będzie w górę od rabaty R1 posadzić już po swojej stronie nowy szpaler tuji szmaragd.

____________________
Daniel - moje początki w ogrodzie, czyli...Ogród Orion-od projektu
danielw 14:38, 29 kwi 2016

Dołączył: 03 sie 2015
Posty: 82
I jeszcze główkuje nad zasłonięciem śmietnika w prawym dolnym rogu.
Poniżej powiększenie tego fragmentu.



Oprócz drzewa D04 trzeba będzie posadzić żywopłocik taki na 1,4m (?) zasłaniający kubły na śmieci, i chyba zrobię małe szczelne ogrodzenie z furtką tej samej wysokości.
Podpowiecie coś?
____________________
Daniel - moje początki w ogrodzie, czyli...Ogród Orion-od projektu
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies