Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » No to czas zacząć...

Pokaż wątki Pokaż posty

No to czas zacząć...

lindsay80 18:16, 16 mar 2016


Dołączył: 23 wrz 2014
Posty: 16229
Iwona dopisz jeszcze wymiary.
Zwykle zaczynamy od żywopłotów, masz taki zamiar, żeby osłonić się od drogi i z prawej strony od sąsiadów?
____________________
Tu ma być ogród :)
Iwula 18:22, 16 mar 2016


Dołączył: 15 mar 2016
Posty: 90
lindsay80 napisał(a)
Iwona dopisz jeszcze wymiary.
Zwykle zaczynamy od żywopłotów, masz taki zamiar, żeby osłonić się od drogi i z prawej strony od sąsiadów?


Z prawej strony nie mam sąsiadów (puste pole) a z lewej sąsiad ma tuje, także jak narazie nie chciałabym tam nic sadzic..
A jesli chodzi o wymiary to działki czy rabaty?? Czy tego i tego??
pozdrawiam
____________________
Iwona No to czas zacząć
Iwula 18:52, 16 mar 2016


Dołączył: 15 mar 2016
Posty: 90
Działka od frontu ok 27m (płot klinkier) boki po 75m ogrodzenie z siatki. Patrząc na zdjęcie miejsca pod rabatę to długość na dwa przesła czyli ok 4 m.
Myslę o kształcie łezki.
Od drogi faktycznie chciałabym coś wyższego.
____________________
Iwona No to czas zacząć
anbu 19:20, 16 mar 2016


Dołączył: 19 sie 2014
Posty: 7839
Hej
____________________
Ania Ogród Ani :)
Iwula 19:22, 16 mar 2016


Dołączył: 15 mar 2016
Posty: 90
anbu napisał(a)
Hej

Witam
____________________
Iwona No to czas zacząć
lindsay80 09:45, 17 mar 2016


Dołączył: 23 wrz 2014
Posty: 16229
Iwula napisał(a)


Z prawej strony nie mam sąsiadów (puste pole) a z lewej sąsiad ma tuje, także jak narazie nie chciałabym tam nic sadzic..
A jesli chodzi o wymiary to działki czy rabaty?? Czy tego i tego??
pozdrawiam


Iwona, patrzę na te fotki i myślę, że planować musisz w podobnym charakterze rabaty po obu stronach podjazdu, nawet jeśli dasz radę zagospodarować tylko tą małą.
Przemyśl kwestie żywopłotów, bo one są bazą, tłem do kolejnych nasadzeń .
Świerk posadzony tak jak teraz komplikuje obsadzanie tego miejsca, najlepiej byłoby go gdzieś przenieść, nie dość, że ciężko go będzie skomponować z innymi roślinami, to kiedyś jeszcze bardziej urośnie i zdominuje to miejsce, a to przecież front.
Podoba mi się pomysł że stożkami, przy ich pomocy uda się przeslonić to czego widać nie powinno, czyli hydrant, wywiewke, dekiel.
Rabata w takim kształcie jak narysowalaś, ale czy na pewno, to dobry pomysł, żeby za nia, do samej krawędzi był trawnik?
Masz bardzo długą ta działkę, może trzeba wydzielić część na ogród, a tyły zrobić użytkowe i jakoś je przeslonic, obsadzenie 75 m jakimkolwiek żywopłotem to masakra cenowa.
____________________
Tu ma być ogród :)
Iwula 10:14, 17 mar 2016


Dołączył: 15 mar 2016
Posty: 90
Witam,
Przepraszam, że obrazek troche "na kolanie" ale ogólnie mam taki skromny plan:
Dookoła domu pójdzie chodnik z kostki i dodatkowy wjazd do garażu. Tam jest niestety niewiele miejsca (obrazek chyba tego nie oddaje), więc kostka będzie pod samą siatkę(nie wiem nawet czy rabata2 pod tym małym garażem się wciśnie)
Dziękuję za rady- może faktycznie świerk wywalić na tył w narożnik, by osłonić miejsce na ognisko. Nie lubię gąszczu także chciałabym w okolicach tej 1 rabaty troche trawnika...
____________________
Iwona No to czas zacząć
Iwula 10:16, 17 mar 2016


Dołączył: 15 mar 2016
Posty: 90
Hmm...a może z tym trawnikiem to niezbyt mądry pomysł...sama nie wiem...jakby całość szła jako rabata to troche chyba za duża..
____________________
Iwona No to czas zacząć
lindsay80 10:39, 17 mar 2016


Dołączył: 23 wrz 2014
Posty: 16229
Iwula napisał(a)
Witam,
Przepraszam, że obrazek troche "na kolanie" ale ogólnie mam taki skromny plan:
Dookoła domu pójdzie chodnik z kostki i dodatkowy wjazd do garażu. Tam jest niestety niewiele miejsca (obrazek chyba tego nie oddaje), więc kostka będzie pod samą siatkę(nie wiem nawet czy rabata2 pod tym małym garażem się wciśnie)
Dziękuję za rady- może faktycznie świerk wywalić na tył w narożnik, by osłonić miejsce na ognisko. Nie lubię gąszczu także chciałabym w okolicach tej 1 rabaty troche trawnika...


No tak, dojazd do garażu wolnostojącego musi być.
A napisz jaka tam jest szerokość od domu do siatki?
Ja bym Cię mocno namawiała, żeby o ile to tylko możliwe wydzielić tam rabatę na żywopłot, np. z tui (tanio, a rolę swoją spełni).
Jeśli dobrze rozumiem za tą siatką jest pole uprawne, nie wiem czy też Wasza działka czy nie i czy zawsze tam będzie pole, czy kiedyś dom, ale pomyśl, że takie pole trzeba uprawiać (np. oranie, koszenie zboża - kurz), nawozić (obornik - smród), pryskać - szkodliwe opary, i jeszcze do tego dochodzą przeciągi przy takiej otwartej przestrzeni, wiatry przenoszące do Ciebie nasiona chwastów. Tuje sadzi się 60 cm od siatki, mniej wydasz na kostkę, a zapewnisz sobie tym żywopłotem mnóstwo korzyści i wizualnie to będzie lepiej wyglądać, bo za płotem nie zawsze muszą być piękne widoki.
Na taką rabatę przydałoby się mieć 1 - 1,2 m szerokości.
____________________
Tu ma być ogród :)
lindsay80 10:44, 17 mar 2016


Dołączył: 23 wrz 2014
Posty: 16229
Z rabaty 2 bym w ogóle zrezygnowała, ona jest ni przypiął ni wypiął, oddaj to miejsce na żywopłot, z tego przynajmniej będzie jakaś korzyść.

Na rusunku to miejsce na trawnik wydaje się malutkie, kształt nie ułatwiający koszenia.
Pomierz to i pomyślimy, czy w całości tam nie zrobić rabaty, np część w korze a część w żwirku.
____________________
Tu ma być ogród :)
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies