Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » No to czas zacząć...

Pokaż wątki Pokaż posty

No to czas zacząć...

lindsay80 11:45, 18 mar 2016


Dołączył: 23 wrz 2014
Posty: 16229
A może tak?



Oczywiście symetrycznie z drugiej strony bramy też śliwa.
Na tej fotce z zimozielonego masz bordowe drzewo przy bramie, a obok Rh.
____________________
Tu ma być ogród :)
lindsay80 11:48, 18 mar 2016


Dołączył: 23 wrz 2014
Posty: 16229
Iwula napisał(a)


dzięki za rady!!!!
Na szczęście już jest postanowione świerk idzie out.
A co do drzew to jeszcze nie wiem albo Umbra albo śliwa.


Słuchaj Toszki, ja się bardzo dużo nauczyłam czytając jej porady i mam nawet plik z jej cennymi wpisami, żeby potem nie tracić godzin na szukanie informacji

No tak, nie dopisałam, że ostatnia fotka z ogrodu Dominiki, jeden z pierwszych wątków, który pochłonęłam
____________________
Tu ma być ogród :)
Iwula 11:59, 18 mar 2016


Dołączył: 15 mar 2016
Posty: 90
Wow...!!!!!Bardzo mi się podoba!!!!!
Po drugiej stronie też już szpalerem sliwy do konca prawda?
A mam jeszcze jedno pytanko w legendzie fotki co jest łamane z zawilcem na j...????
szmaragdy od początku ogrodzenia?? czy od połowy rabaty po trawach.?
____________________
Iwona No to czas zacząć
lindsay80 12:24, 18 mar 2016


Dołączył: 23 wrz 2014
Posty: 16229
śliwa to propozycja, może być inne drzewo z tych co w poprzednim poście pisałam - zależy co lubisz, ale to jest dosyć tanie a efektowne drzewo, na jesieni kupowałam dla rodziców 8 szt, szczepionych na wysokości ok. 180 cm po 50 zł i też są posadzone wzdłuż takiego klinkierowego ogrodzenia jak Twoje (niestety nie mam zdjęć).
Tylko trzeba się liczyć z koniecznością regulowania korony.

Pokaż fotkę tej drugiej strony, minimalny odstęp pomiędzy takimi drzewami to powinno być ok. 3 m - ja bym właśnie taki szpaler zrobiła wzdłuż całego frontu.

Przed zawilcem jest jarzmianka - do wyboru to lub to (w kolorze białym) - i zawilce i jarzmianki to rośliny do cienia i pólcienia, na północną wystawę jak znalazł (wieczorkiem wrzucę Ci fotki z jakichś inspiracji).
Tak, szmaragdy oczywiście od początku ogrodzienia - nie jestem mistrzem w rysowaniu, to widać .

Ta moja wersja tańsza od Twojej, cis na pniu może nawet 400 zł kosztować, a za tą sumę możesz już kupić nawet 8 śliw jak dobrze poszukasz.
Takie ustawienie stożków bukszpanowych pozwoli pozasłaniać te wszystkie rurki, których nie chcemy tam widzieć.
Acha zamiast Hakonechloa Aurea może też być carex Elata Aurea albo carex Everillo (droższy) - oba są w seledynowym kolorze, ale i hakone i te carexy nie są zimozielone.

A jak się prezentuje szpaler takich śliw przy ogrodzeniu to zobacz u Anetty

http://www.ogrodowisko.pl/watek/4577-ogrod-anety?page=2


____________________
Tu ma być ogród :)
Iwula 12:45, 18 mar 2016


Dołączył: 15 mar 2016
Posty: 90
Śliwa to był mój pierwszy wybór,potem pomyślałam o czymś może zielonym, ale szpaler z tych śliw wygląda interesująco na zdjęciach w necie.Nie znam jeszcze cen roslin także dzięki wielkie za podpowiedzi
Wstawiam zdjęcie obecnego stanu.Urzednicy obiecali we wrześniu wyciąć tą szpetną gminną topolę Trawnik do poprawy.

Posadziłabym symetrycznie pierwszą śliwę koło klinkieru od furtki i kolejną na pierwszym metalowym jak jest po tamtej stronie, nastepnie co drugi metalowy słupek. Wyszo by po tej stronie 4 śliwy i po prawej 2. Na końcu oczywiście tuja szmaragd też od początku do końca tarasu.
____________________
Iwona No to czas zacząć
lindsay80 14:56, 18 mar 2016


Dołączył: 23 wrz 2014
Posty: 16229
Jaka jest szerokość tej rabaty i takiego jednego przęsła?

Wg mnie, dobrze myślisz, można zacząć tym samym zestawem roślin co po przeciwnej stronie, tylko w innej konfiguracji, a dalej to już może pomyśleć nad innymi gatunkami?

Nie wiem czy dobrze zrozumiałam bo na rys. nie ma całej działki pokazanej, z mapki wynika że szerokość działki to 26,5 m, a długość aż 75m (tak coś pisałaś)?

Ta druga krawędź działki może być obsadzona tują, albo świerkiem serbskim (można pomieszać, ale dla mnie to już wyższa szkoła jazdy). Świerki są droższe od tui, ale sadzi się je rzadziej i one same są szersze od tui więc dużo mniej ich wejdzie.
Kopane z gruntu takie do 180 cm kupowałam zeszłej wiosny po 45 zł.

____________________
Tu ma być ogród :)
Iwula 15:11, 18 mar 2016


Dołączył: 15 mar 2016
Posty: 90
Przesło ma ok 200cm. Tutaj szerokość rabaty dowolna. Myślałam znowu o łuku w narozniku przy bramie(symetrycznie do prawej strony)potem wężej ze śliwami ( ale nie za wąsko żeby tam coś wsadzic innego ciekawego) i znowu zaokrąglić naroznik, gdzie chciałabym też pod siatką tuje szmaragd (podoba mi się ich kolorek).
Działka ma 26,5m od frontu i jest długaaaa.... nie grodzilismy jej do konca, zamknelismy na 75m. Reszta jak narazie w dzierżawie
____________________
Iwona No to czas zacząć
lindsay80 22:49, 20 mar 2016


Dołączył: 23 wrz 2014
Posty: 16229
Iwona, te 75 m to baaardzo dużo, może żeby nie sadzić takich długich żywopłotów można pomyśleć o oddzieleniu częsci ogrodowej od użytkowej, np. zamknąć tą przestrzen za wolnostojącym garażem, planowane miejsce na ognisko i huśtawkę przenieść bliżej tarasu, na tej zasadzie jak tu (ktoś zasugerował to samo Ewie - 3 zdjęcie od góry):

http://www.ogrodowisko.pl/watek/5641-ogrodowy-song?page=167

Obiecałam nakierować gdzie pooglądasz jarzmianki, a najpiękniejsze mi znane jarzmiankowe pole pod brzozami ma Beatka

http://www.ogrodowisko.pl/watek/1718-marzenia-i-plany-vs-rzeczywistosc?page=299

A zawilce u Tess.

http://www.ogrodowisko.pl/watek/1890-w-gaszczu-u-tess?page=492



____________________
Tu ma być ogród :)
Iwula 09:31, 21 mar 2016


Dołączył: 15 mar 2016
Posty: 90
Dziekuję
Poczułam "miętę" do zawilców
Skończyło się chorobowe i trzeba było wrócić do pracy, więc niestety teraz mniej czasu na ogrodowisko Będę wpadać może między pacjentami
Czytam i uczę się jak zrobić stożek i kule z bukszpanów...jak je sadzić aby takowe figury potem uzyskać itd
Pomału zaczynamy przedpłocie. Wymysliłam tam kule tawuły Golden Princess przeplatane żurawką Palace Purple. eM się uparł, że szerokośc na 0,5m wystarczy, ale kurka mi się to mało widzi. Jak myslicie wystarczy 0,5m? Całość w szarym kamyku...
____________________
Iwona No to czas zacząć
lindsay80 10:15, 21 mar 2016


Dołączył: 23 wrz 2014
Posty: 16229
Iwula napisał(a)
Dziekuję
Poczułam "miętę" do zawilców
Skończyło się chorobowe i trzeba było wrócić do pracy, więc niestety teraz mniej czasu na ogrodowisko Będę wpadać może między pacjentami
Czytam i uczę się jak zrobić stożek i kule z bukszpanów...jak je sadzić aby takowe figury potem uzyskać itd
Pomału zaczynamy przedpłocie. Wymysliłam tam kule tawuły Golden Princess przeplatane żurawką Palace Purple. eM się uparł, że szerokośc na 0,5m wystarczy, ale kurka mi się to mało widzi. Jak myslicie wystarczy 0,5m? Całość w szarym kamyku...


Wg mnie za wąsko, ja też mam na tapecie przedpłocie, zrobimy na szerokość 80 - 90 cm.
Nie wiem czy to u mnie czytałaś o tych tawułach na przedpłocie, bo kiedyś miałam taki plan, ale ostatecznie zrezygnowałam, bo one są co kilka tygodni do ciachania, żeby były ładnymi kulkami.
Iwona, a z jakiego regionu Polski Ty jesteś?

P.s. Te półpełne zawilce są cudne.
____________________
Tu ma być ogród :)
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies