Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Mech w trawniku

Pokaż wątki Pokaż posty

Mech w trawniku

kabriolina_sf 16:46, 07 lut 2015


Dołączył: 13 sty 2015
Posty: 84
Mam zdjęcia



piszesz Gemciu o przenawożeniu i to chyba to. Dostałam w zeszłym roku nawóz od kuzyna i chyba przesadziłam na trawniku przed domem - był czarny i nie wiem ile mi go poszło.
To co radzisz mi na wiosnę. Bo słońca tam w nadmiarze. Sam skwar. Często mocno przesycha.
____________________
Kabriolina- Na pustyni przy puszczy
bartek_s1992 11:06, 11 mar 2015

Dołączył: 11 mar 2015
Posty: 108

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z Odnowa, regeneracja (wertykulacja, aeracja) trawnika

Witam, mam kilka pytań odnośnie regeneracji trawnika na wiosnę. W moim trawniku znajduje się spora ilość mchu oraz mniszek pospolity który co roku kwitnie psując zarazem estetykę mojego trawnika. Próbowałem usuwać go ręcznie lecz bezskutecznie.
Zbliża się wiosna i prosze kilka rad co robić w kolejności tzn kiedy wertukulacja, kiedy i jakich użyć preparatów na mchy oraz chwasty oraz jakie stosować nawozy ? Dodam, że ziemia w moim ogrodzie jest piaszczysta i sucha. Podczas regeneracji nie chciałbym psuć całego trawnika tylko przeprowadzić taką "doraźną" regenerację.
Wyczytałem na jakimś forum że najlepszym rozwiązaniem będzie siarczan żelaza "antymech" .
Gardenarium 11:06, 11 mar 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z Odnowa, regeneracja (wertykulacja, aeracja) trawnika

Dlaczego rośnie mech

Mech w trawniku rośnie, gdy trawnik jest:

zacieniony

Na to za bardzo nie ma rady, po prostu trawnik w cieniu zawsze jest bardziej wilgotny niż w słońcu i mech będzie się pojawiał. Można dosiać specjalną mieszankę do cienia

zbyt wilgotny

Należy nakłuć trawnik i w otwory nasypać piasku, albo zdrenować teren, aby nie stała woda po deszczach
Poniżej na zdjęciu prezentuję przyrząd z bolcami - rurkami, które wbija się w trawnik i wyskakuje rurka gleby z trawnikiem. W tę dziurę przegrabiamy piasek rozsypany na trawniku.




te buty są w naszym sklepie

albo aerator rurkowy



zbyt ubity wskutek częstego deptania

Należy trawnik rozluźnić poprzez wertykulację lub aerację (napowietrzanie). Potem wykonać piaskowanie. Posypać piaskiem i przegrabić plastykowymi grabiami

kwaśna gleba (pH niższe niż 6,0)

Należy zwapnować trawnik, aby przywrócić obojętne pH czyli 6,5

niedostateczny drenaż

Postępowanie jak wyżej, przy zbyt wilgotnym

za mało nawozu

Należy zastosować najpierw nawóz. Nawożona trawa jest silna i mech jej nie opanuje.
Zagłodzona jest podatna na choroby, opanowują ją chwasty i mech.

powierzchnia trawnika jest zafilcowana na skutek koszenia bez użycia kosza

Obumarłe i niezagrabione źdźbła trawy spadają i tworzą filc. Należy kosić z koszem lub grabić skoszoną trawę. Wykonywać co najmniej raz w roku wertykulację (czesanie i nacinanie trawnika)

zbyt częste i zbyt niskie koszenie

Należy kosić wyżej niż 4 cm. Koszenie "na zapas" czyli zbyt rzadko, a bardzo krótko jest błędne. To pierwszy stopień do mchu w trawniku

Są to najczęstsze przyczyny, trzeba je rozpoznać i dopiero rozpocząć jakieś działania.
Jeśli nie usuniemy przyczyn podanych wyżej, mech powróci po jakimś czasie.


____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
bartek_s1992 11:14, 11 mar 2015

Dołączył: 11 mar 2015
Posty: 108

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z Odnowa, regeneracja (wertykulacja, aeracja) trawnika

Mój trawnik raczej nie jest zacieniony, zbyt wilgotny a wręcz przeciwnie, często deptany owszem a nawożony był na wiosnę oraz w lecie ubiegłego roku. Jak mogę sprawdzić pH gleby domowym sposobem ? (nie posiadam urządzeń do sprawdzania pH)

A czy preparat Antymech spodowuje wyginięcie mniszka ? Czy muszę zastosować antymech oraz mogeton niezależnie od wiedzy na temat pH mojej gleby? Kiedy można zacząć je stosować ? Gdy ustaną nocne przymrozki ? pozdrawiam
kabriolina_sf 13:28, 11 mar 2015


Dołączył: 13 sty 2015
Posty: 84
Ja podobnie jak Bartek nie mam zacienionego trawnika. Przeszłam się po okolicy - jak radził Gemciu - zaglądając sąsiadom do ogródka i stwierdziłam, że u wszystkich tak samo. Słońce czy nie to mech się plewi. Ziemia nie jest zbita bo to piaski i sosny, więc pozostaje mi kwasota ziemi.

W zeszłym roku wapnowałam i sypałam odżywką. Czy w tym roku powtórzyć czynność. Wiem Gemciu, że pisałeś że się wapnuje raz na 3 lata. Ale u mnie mimo wapnowania mech się pojawił. Na wszelki wypadek też go przewertykuluję.
____________________
Kabriolina- Na pustyni przy puszczy
bartek_s1992 13:50, 11 mar 2015

Dołączył: 11 mar 2015
Posty: 108
A co będzie lepsze ? Wapniowanie czy użycie tego siarczanu żelaza oraz mogetonu ? Słyszałem, że wapniowanie najlepiej stosować jesienią ...
Gardenarium 14:51, 11 mar 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Wapnowanie robimy jesienią, a skutecznego środka na mech nie ma.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
bartek_s1992 10:32, 12 mar 2015

Dołączył: 11 mar 2015
Posty: 108
Mogę prosić o poradę ? Lepiej jest zastosować na mech oraz inne chwasty w trawniku siarczan żelaza czy nawóz Fructus do trawników który zapobiega powstawaniu mchu ? Czy po zastosowaniu tych preparatów konieczne jest jeszcze nawożenie dla lepszego wzorostu oraz wybarwienia trawnika ? dziękuję
mal350 19:58, 12 mar 2015

Dołączył: 01 mar 2015
Posty: 63
Na dwóch kawałkach trawnika mam mech, jeden jest zacieniony drugi pod świerkiem . Czy teraz mam zastosować siarczan żelaza a jak zaczną kwitnąć forsycje przeprowadzić wertykulację? Czy poczekać i pierwsze wertykulacja i po wertykulacji dopiero antymech?
____________________
Halina Ogród bez retuszu
bartek_s1992 13:17, 13 mar 2015

Dołączył: 11 mar 2015
Posty: 108
Mogę prosić o informację czy zastosować sam siarczan żelaza czy dodatkowo jeszcze jakieś inne nawozy na wzrost i wybarwienie trawnika ? Kiedy stosować nawozy ? Można już? Dziękuję i pozdrawiam
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies