Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Zimozielony biało - różowy

Pokaż wątki Pokaż posty

Zimozielony biało - różowy

kaz742011 20:57, 05 wrz 2017


Dołączył: 01 sty 2016
Posty: 4248
Pytałaś mnie o berberysy i trawę wkoło nich posadzoną. Mam odmianę Red Rocket podsadzoną stipą. Niestety ona ponoć nie zimuje. Ja nie mam z nią doświadczenia bo u mnie wsadzona tej wiosny.
____________________
Kasia - Miejski ogród w wersji mini
Msazalka18 21:29, 05 wrz 2017

Dołączył: 24 kwi 2016
Posty: 190
kaz742011 napisał(a)
Pytałaś mnie o berberysy i trawę wkoło nich posadzoną. Mam odmianę Red Rocket podsadzoną stipą. Niestety ona ponoć nie zimuje. Ja nie mam z nią doświadczenia bo u mnie wsadzona tej wiosny.


Dziękuję za nazwę berberysa znajdę to posadzę go jeszcze w najbliższym czasie
właśnie się zastanawiałam czy ona zimuje miałam ją w doniczkach i nie przezimowała ale nie była niczym ocieplona Miałam nadzieję że w gruncie da radę hmhmmh ale z berberysem wygląda miodzio
____________________
zimozielony biało różowy
sylwik69 21:34, 05 wrz 2017


Dołączył: 09 lip 2016
Posty: 3423
Moje stipy przezimowały ale mieszkam na zachodzie,tu zimy łagodniejsze...
____________________
Sylwia Mój-ogród-moja-pasja-kobieta-szczęśliwa
Msazalka18 21:51, 05 wrz 2017

Dołączył: 24 kwi 2016
Posty: 190
sylwik69 napisał(a)
Moje stipy przezimowały ale mieszkam na zachodzie,tu zimy łagodniejsze...


Znalazłam sobie ściągę jak ścina się trawy i właśnie pisało tam coś o stipach więc jakaś nadzieja jest że przeżyją chyba że są różne odmiany zimujące i nie Trzeba się dokształcić
____________________
zimozielony biało różowy
Msazalka18 22:55, 05 wrz 2017

Dołączył: 24 kwi 2016
Posty: 190
To najpierw strona południowa z profilu bo ładniej wygląda



a teraz z przodu w lewo


i w prawo
____________________
zimozielony biało różowy
Msazalka18 23:18, 05 wrz 2017

Dołączył: 24 kwi 2016
Posty: 190
i strona zachodnia też z profilu


zrobiona niedawno ale już będę ją przerabiać Chcę dosadzić trawki, a teraz jest ich sporo Tylko nie mam pomysłu jakie by pasowały Może ktoś ma jakiś pomysł każdy mile widziany
____________________
zimozielony biało różowy
Toszka 08:03, 06 wrz 2017


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Msazalka18 napisał(a)
T
a teraz z przodu w lewo




Jeśli dobrze widzę to centralnie są rododendrony... tak?
Za nimi przed cisami możesz posadzić ML. Cisy zalecam w połowie marca obciąć o połowę, Dlaczego? wyjasniałam Iwonkap. ML to zwiewny, jasny miskant i pięknie będzie kontrastować z zielenią rodków i cisów.
Natomiast z przodu możesz posadzić wrzosy (polecam Winter Red, lub inny o zmienności kolorystycznej). Możesz też posadzić plamami w połączeniu z carexami: albo w tonacji ML to będą czupryny Frosted Curls, lub też Variegata (Ptasie Łapki), albo Evergold. Albo obsadzić niskimi rozplenicami - Little Boy (o odmiany niskich pytaj Polinki bo ona ma kilka)

Wrzosy muszą mieć koniecznie rozerwaną na płaską bryłę korzeniową. Mam nadzieję, że cały fragment tej rabaty przyszykowałaś pod kwaśnoluby (nie tylko dołki)
Co jeszcze może rosnąć na kwaśnej...hmmmm (?)...wiem! mozna posadzić niskie białoobrzeżone hosty, np. Ice&Fire, można dać hakonechloa, stipę, a także Carex Silver Sceptre. Ogólnie zazwyczaj carexy lubiż kwaśną glebę i korę w podłożu.

Na oststnim zdjęciu, gdzie masz hortki... daj im 2-3 lata. Z tyłu możesz dać gracki.

Znajdź tez miejsce na pas rozplenicy - popatrz u Polinki na Lady U - spora, spektakularnie kwitnąca (rozplenica, rzecz jasna)

Coś jeszcze cię nurtuje?
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Msazalka18 11:17, 06 wrz 2017

Dołączył: 24 kwi 2016
Posty: 190
Fajnie że jesteś Toszka
Tak masz rację mam tam rododendrony w środku nich mam magnolię a na samym dole posadziłam szałwię Troszkę na ich punkcie zwariowałam i mam kilka kolorów zobaczymy co pokażą w przyszłym roku

Mówisz o miskantach żeby dać między cisy a rododendrony tylko powiedz jaka powinna być odległość od cisów Bo czytałam że strasznie się rozrastają a może posadzić ich np w dużej doniczce bez dna żeby ich na boki troszkę ograniczyć????
Acha myślałam też że może poniżej rh dać molinię Co o tym sądzisz??? A jeżeli nie to carexy Muszę ich pooglądać
Mam też dziurę między rh a hortensjami tam co leży wąż (wstawię poźniej jakieś zdjęcie ) Mam tam posadzone jeżówki ale są małe i ich nie widać ale już wiem że będą mieć nowe miejsce A nad tą moją dziurą się zastanawiam już myślałam o glauca globusie albo o berberysach bagatell i coś wyższego na pniu Muszę coś pomyśleć bo rośnie tam mi trawa

co do ostatniego zdjęcia czyli mówisz żeby gać gracki później hortensję poźniej rozplenice i mam białą szałwię która na jakiegoś giganta mi rośnie muszę tam dołożyć coś zimozielonego bo w zimie będzie nudno
Największy problem mam z odległościami niestety Są cisy poźniej około metr i dać gracki, potem 70 cm i hortencje, poźniej 70 cm i rozplenice???

A myślisz że można teraz podzielić trawki zdążą jeszcze się ukorzenić tej jesieni czy lepiej na wiosnę??
____________________
zimozielony biało różowy
Toszka 12:00, 06 wrz 2017


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Jesli trawy do dzielenia masz kopać to zaczekaj do wiosny.

Tak w ogóle proponuję zostawić planowanie rabat na zimowe wieczory. Plan będzie mozna obgadać, wymierzyć a na wiosnę ruszyć z nasadzeniami.

Szałwia przy rodkach... o tyle to karkołomny pomysł, ze trudniej jest utrzymać kwaśne, stabilne podłoże niż zasadowe. A szałwia lubi zasadę....Nie wiem jak szałwia, ale już przyłapałam np. dąbrówkę, że wytwarza wokół siebie zasadowe podłoże (przy dąbrówce jest zawsze multum dżdżownic... a dżdżownice kwaśnej ściółki unikają)...

Tak więc jak widzisz, dla własnego dobra lepiej jest tak dobierać rosliny by sobie na wzajem nie utrudniały życia (i nam też - mam na mysli rodki)

Natomiast same nasadzenia i dobór roslin na prawdę można tak zaplanować aby cały czas coś kwitło lub chociaż przyciągało wzrok.

Miłość do szałwii podzielam, ale i ona potrzebuje rzetelnej oprawy, zwłaszcza w czasie, kiedy będzie ścięta dla drugiego tłoczenia.

____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Msazalka18 12:42, 06 wrz 2017

Dołączył: 24 kwi 2016
Posty: 190
Trawy chciałam kupić i na przykład jedną sadzonkę podzielić na dwa

Ja z tych co kupują a później przesadzają Taka wada wrodzona

Teraz jest spory wybór traw więc coś jeszcze kupię. Jak mówisz że gracki za rododendrony to napewno się tam pojawią Wstawię zdjęcie podglądowe Myślisz że jak posadzę od góry te gracki pomiędzy każdym rh to by mi wyszło trzy sztuki myślisz że będzie dobrze?

A szałwię przesadzę i wsadzę tam carexy silver sceptre np 6 sztuk

i pewnie nie ma sensu tam nic więcej sadzić bo zrobi się ciasno chyba

____________________
zimozielony biało różowy
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies