Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Ogrodowy powrót do dzieciństwa.

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogrodowy powrót do dzieciństwa.

polinka 11:57, 01 wrz 2017


Dołączył: 05 maj 2013
Posty: 17576
Toszka napisał(a)


Ha, ha, szczerze? Nazwiska nie znam. Szkółka pod Koninem.
Od stycznia 2013 kontakty ogrodowiskowe rozebrały mu do cna kilka tysięcy cisów. Osobiście od niego mam ponad 60 Dodam, że pomimo kopane, wielkie, to żaden nie padł. Wszystkie zdrowe. A ja właśnie jestem na etapie "płaczę, że trzeba ciąć"


Które teraz tniesz? Kule?
Przycięłam teraz jeszcze Hoserii i Wojtki w warzywniku. Robuste dalej kocham taką poczochraną i powiem Ci będę miała problem z przycięciem ich w marcu
____________________
Ogrodowy powrót do dzieciństwa
polinka 11:58, 01 wrz 2017


Dołączył: 05 maj 2013
Posty: 17576
Tusiala napisał(a)


Ha
Co byś tam robiła tak długo?


Też bym mogła tam zostać na dłużej

Buziaki dziewczyny
____________________
Ogrodowy powrót do dzieciństwa
polinka 11:58, 01 wrz 2017


Dołączył: 05 maj 2013
Posty: 17576
iwonkap napisał(a)


Toszko, kawa dziękuję zapisuję i tnę w marcu..tylko ile uciąć ?
i jeszcze pytanie do kiedy można sadzić cisy z doniczek, jest jakiś termin czy az do mrozów ?


Poczekamy na Toszkę
____________________
Ogrodowy powrót do dzieciństwa
Toszka 13:26, 01 wrz 2017


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
iwonkap napisał(a)


Toszko, kawa dziękuję zapisuję i tnę w marcu..tylko ile uciąć ?
i jeszcze pytanie do kiedy można sadzić cisy z doniczek, jest jakiś termin czy az do mrozów ?


Domyślam się, że planujesz żywopłot. Wszystko zależy jakie masz sadzonki - jeśli to 1-3 wyciągnięte patyki to proponuję ciachnąć z wysokości na 20-30cm (wiem, szokujące, ale za chwilę wytłumaczę dlaczego). Natomiast wszystkie boczne gałązki na płasko, w ścianę. Mocno, nawet o połowę.

Teraz wyjaśniam dlaczego mocno ciachnąć z wysokości - otóż Hicksii wypuszcza kilka długich przewodników, które po 5-6 latach pod wpływem ulewnego deszczu, lub obfitego śniegu wychylają się na boki. Natomiast od początku cięte dla rozgałęzienia dzięki temu mają mocny stabilny, krótki pieniek. Potem systematycznie mocno cięte zaczynają ładnie się rozgałęziać i są stabilne. O gęstości już nie wspominam. Po prawdzie dobry szkółkarz powinien to zrobić i systematycznie ciąć i formować. A to wymaga kilku lat. Jednak zazwyczaj klient nie patrzy na dużą bryłę korzeniową. Nie patrzy jak została wyprowadzona sadzonka. Jak jest gęsta.... Zazwyczaj klient patrzy na wzrost i niską cenę (z tą niestety bywa różnie - nie zawsze adekwatnie). I z tego powodu wielu szkółkarzy nie tnie sadzonek od razu, a sprzedaje wysokie i chude. Zazwyczaj w miarę tanio.
Dlatego namawiam do mocnego cięcia z wysokości. Nie pożałujesz. Mój żywopłot z Hicksii powstał z sadzonek ok. 15-25cm. Po 6 latach, mocno cięty ma ponad 2m. Jedno czego żałuję to właśnie tego, że mocno nie ciachnęłam w pierwszych dwóch sezonach.
Ufff, wziełam siem rozpisałam
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
beata_m 20:20, 01 wrz 2017


Dołączył: 14 lis 2014
Posty: 4298
i ja się podepnę i rad skorzystam, mam własnie żywopłot z hiksi ... tz jeszcze ciężko to nazwać żywopłotem dzięki kobietki za Wasze jakże bardzo cenne wskazówki :*

Polinko ... zaraziłam mamę trawkami, silver screpte tak mi się pięknie rozrosły, że chyba z 15 sadzoneczek w tym roku dałam mojej mamie tylko cały czas powtarzała czy ja sobie z trawami dam radę, czy ja sobie z nimi dam radę
____________________
Własny kawałek ziemi i początkująca ogrodniczka
anna_t 20:25, 01 wrz 2017


Dołączył: 27 kwi 2015
Posty: 13458
polinka napisał(a)


O cisach wiesz, co myślę

Z rdzą spróbuję poradzić sobie w inny sposób. Na wiosnę trzcinniki, które pierwsze u mnie załapały rdzę będą eksmitowane. Te trawy na których w tym roku widać lekkie porazenie rdzą zostaną opryskane środkiem o którym MAzan pisał.

Poli planuję na wiosnę zakup kilkunastu trzcinnikow i trochę mnie ta rdza przeraża :/ jaki środek proponował Mazan?
zastanawiam się jeszcze nad miskantami ale zalezy mi aby na majowym grillu juz było trochę przysłonięte
____________________
Ania Nowocześnie z różanką
nawigatorka 20:33, 01 wrz 2017


Dołączył: 29 mar 2014
Posty: 29303
Toszka napisał(a)


Ha, ha, szczerze? Nazwiska nie znam. Szkółka pod Koninem.
Od stycznia 2013 kontakty ogrodowiskowe rozebrały mu do cna kilka tysięcy cisów. Osobiście od niego mam ponad 60 Dodam, że pomimo kopane, wielkie, to żaden nie padł. Wszystkie zdrowe. A ja właśnie jestem na etapie "płaczę, że trzeba ciąć"
i ja dostałam ten kontakt od Ciebie ale na Serby ale ostatecznie nie kupiłam bo znalazłam taniej i bliżej. I Państwo nazywają się jak zupa
____________________
Asia - Typografia ogrodu *** Wizytówka
nawigatorka 20:35, 01 wrz 2017


Dołączył: 29 mar 2014
Posty: 29303
polinka napisał(a)


Ej, ktoś tu Bieszczady miał przywieść jesienią?!
mialo tak być sle bieszczady zastąpią Karkonosze jednak i jest plan na kotły bo mamy całe dwa dni
____________________
Asia - Typografia ogrodu *** Wizytówka
Mazan 21:35, 01 wrz 2017

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Anna_t

Polince Mazan pisał jedynie o Tebu, ale jest ich dużo więcej i wszystkie oparte o substancję czynną z grupy triazoli: tebukonazol i tetrakonazol. Takich środków używają profesjonaliści w dwu - trzykrotnym oprysku roślin z rodziny wiechlinowatych, a późnym latem i jesienią niektórych dwuliściennych, przede wszystkim mleczy, mniszków, berberysów, jarząbów, głogów i innych.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Juzia 22:00, 01 wrz 2017


Dołączył: 09 gru 2011
Posty: 38669
Tusiala napisał(a)


Ha
Co byś tam robiła tak długo?


Podziwiała
____________________
W Kruklandii :) +++ Zielone drzwi w Kruklandii
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies