Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy liściaste » Maliny- usunięcie

Pokaż wątki Pokaż posty

Maliny- usunięcie

Piter 18:54, 17 maj 2016

Dołączył: 05 lip 2012
Posty: 24
Witam serdecznie,
Mam duży problem z malinami przechodzącymi od sąsiadki. Mianowicie przy płocie mam posadzone dorodne krzewy borówki amerykańskiej (10 sztuk), sąsiadka z drugiej strony - również wzdłuż płotu posadziła rok temu krzewy malin.

No i niestety wczesną wiosną zauważyłem wschodzące po mojej stronie, między borówkami, odrosty korzeniowe krzewów malin. I rozpocząłem walkę.
Wykonałem ekran korzeniowy z folii kubełkowej do izolacji fundamentów (wkopany na 1 m wgłąb na całej długości ogrodzenia) No ale niestety maliny ciągle wyrastają (mimo wycięcia wszystkich korzeni przechodzących od sąsiadki). Usuwanie korzeni jest bardzo utrudnione ze względu na korzenie borówek.

No i tutaj pojawia się pytanie:

Czy systematyczne usuwanie części nadziemnych malin zahamuje ich wzrost, czy wręcz przeciwnie spowoduje nadmierny rozwój części korzeniowej?

W jaki sposób usunąć (trwale) te maliny?
Myślałem o zastosowaniu Roundoup'u GEL i stosowaniu go na wychodzące odrosty korzeniowe. Jednak obawiam się, że może to negatywnie wpłynąć na borówki poprzez stykanie się korzeni.

Bardzo proszę o rady. Już nie mam pomysłów i ręce opadają.

PS: Przypominam, że odrosty korzeniowe wyrastają z oddzielonych korzeni... Czy jest jakiś preparat którego maliny nie znoszą, a borówki tolerują?
Mala_Mi 00:28, 22 maj 2016


Dołączył: 13 sty 2012
Posty: 50484

poprzez stykanie się korzeni.


Roundoup nie działa na rośliny poprzez stykanie się korzeni. Działą na roślinę poprzez części zielone.

A Gel nie działa na żadne części.. lepiej rozmieszać w słoiczku trochę preparatu i pomalować delikatnie pędzelkiem po liściach to co ma zostać wyeliminowane. Jeżeli maliny sięgają korzeniami do sąsiada to padną maliny i sąsiada.. Poprzez liście preparat dociera do całej rośliny. A maliny idą rozłogami daleko.
Nie ma preparatu tylko na maliny. Borówka i malina to ta sam grupa roślin.
____________________
Ogród Małej Mi - sezon 2017 / Sezon 2016 / Sezon 2015 / Część II / Część I / Wizytówka / Zlot-2014 / Zlot-2012 Mózg to nie mydło; nie ubędzie go, gdy się go użyje.
katel 15:37, 22 maj 2016


Dołączył: 27 kwi 2014
Posty: 4174
Myślę że najsensowniej jest pokazać sąsiadce co się dzieje i poprosić ją o odsunięcie malin, jeśli to nie podziała to wtedy ewentualnie preparat chwastobójczy.
____________________
Pozdrawiam Kaśka Ogród, mydło i powidło. Wizytówka - Ogród, mydło i powidło
Karol99 14:53, 23 maj 2016


Dołączył: 01 mar 2014
Posty: 11801
Raczej na maliny nie ma skuteczngo środka, na Rondoup uwazaj bo możesz sobie zniszczyć borówki. Pozstaje systematyczne wyrywanie no i może faktycznie porozmawianie z sąsiadką.
____________________
Karol- Ogród tworzony z pasją *** Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies