Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Ogród złudzeń i niespodzianek cz.II

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród złudzeń i niespodzianek cz.II

Urszulla 17:53, 13 sty 2020


Dołączył: 10 lip 2012
Posty: 21804
Świetnie pergola w japońskim zasłoniła góry sąsiednich domów, potem drzewa zrobiły resztę...też ostatnio o takich rozwiązaniach myślę.

A front to aż trudno byłoby sobie wyobrazić gdyby nie fotki sprzed lat.

Muszę nabrać większego dystansu do swojego ogrodu
Ostatnio sąsiadka robi mi problemy i myślę jakie nasadzenia robić żeby nie musieć likwidować. Myszą być niewysokie i zimozielone najlepiej. Bo ona nie lubi,jak to nazywa, buszu. Dobrze że to dotyczy tylko wąskiej części.Na reszcie ogrodu mogę szaleć
____________________
Blaski i cienie nowego życia*** Od patyczka po ogród*** Wizytówka-Blaski i cienie nowego życia
kasiek 09:22, 14 sty 2020


Dołączył: 07 sie 2013
Posty: 21459
Waclaw napisał(a)


Pamiętam, pamiętam.
Ja mam kawał terenu do zagospodarowania i zero pomysłów
Podoba mi się Twój ogród pełen niespodzianek. Podobną koncepcję widziałem w ogrodzie botanicznym w Augsburgu. Może będę w stanie coś skopiować?
Na razie nie wiem jak zrobić plan ogólny - rozplanowanie osi widokowych, zarysu rabat. A może za dużo myślę a za mało robię?


Wacławie, ogród to długa bajka... Kiedy startujesz w życie, masz wyobrażenia jak chciałbyś go spędzić, ale poszczególne cele realizujesz etapami. Nie da się przewidzieć wszystkiego od razu jaki ogród będzie idealny na całe życie, bo wraz z upływem czasu zmieniają się nasze preferencje, zasoby finansowe, marzenia i potrzeby. Zamiast się stresować ogromem robót, zacznij od ulubionego miejsca i tam skup energię. Często pomysł na osie widokowe i kolejne zakątki przychodzą w trakcie tworzenia poszczególnej części ogrodu. Zobacz:

2000 - moja pierwsza wiosna we własnym domu. Pierwsze wrażenie - mury, stara altana i morze trawy. Na dobry początek zrobiłam makukaną rabatkę po prawej stronie tui. I tak się zaczęło. Z marnymi funduszami na poczatku drogi życiowej ale z ogromnym apetytem na życie


2005Pierwsze zarysy rabatek - wzdłuż działki i dookoła altanki z możliwością obchodzenia jej dookoła. Całe fundusze idą na drzewa, zwłaszcza iglaste - kwiaty, korzenie i kamienie mam przywożone z łąk i Rożnowa


2007 Tworzę okrągłą rabatkę przy domu, tak by było ładne wejście a jednoczenie by przesłonić widok na całą płaszczyzną ogrodu. Malowanie tylnej ściany i altanki, pierwsze ścieżki z płyt betonowych z rozbiórki


2009 Tworzę rabatę po prawej stronie z tajemniczym przejściem. Drzewa rosną w oszałamiającym tempie...


____________________
kasiek ogród pełen złudzeń i niespodzianek cz II ogrod pełen złudzen i niespodzianek Wizytówka po zmianach -Ogród złudzeń
kasiek 09:22, 14 sty 2020


Dołączył: 07 sie 2013
Posty: 21459


2012 Po 12 latach ogród to mały las, kupuję trochę bylin, zakładam małe oczko po prawej.


2014 Muszę mocno przerzedzać las bo choroby grzybowe bardzo atakują mi ogród a nie chce wciąż lać chemię. Zaczynam coraz bardziej interesować się bylinami


2015 Czas na architekturę - altana z tyłu (japoniec), domek dla dzieci, powiększenie oczka


2018 W końcu mogę sobie pozwolić na ścieżki ogrodowe z kostki i poprowadzenie oświetlenia.


2019 To był rok przełomowy, pokochałam lekkość, biel, odeszłam od ciężkich brązów. Mogę sobie pozwolić na realizację niektórych marzeń, skupiam się głównie na architekturze.


W 2020 też będzie dużo się działo. Przede wszystkim zakończyłam realizacje pierwszego marzenia. Po 20 latach czas na odświeżenie elewacji i ona tez wprowadzi inny wizerunek. Ma już fajny pomysł na SPA, nie zdradzam ale będzie duuuuzo zmian. A co jeszcze? Nie wiem, nie nie zastanawiam się nad tym. Tworzenie to magia, dlatego lepiej tworzyć całymi latami i żyć w tym magicznym świecie niż realizować wszystko od razu i ... szukać nowego zajęcia
____________________
kasiek ogród pełen złudzeń i niespodzianek cz II ogrod pełen złudzen i niespodzianek Wizytówka po zmianach -Ogród złudzeń
kasiek 09:40, 14 sty 2020


Dołączył: 07 sie 2013
Posty: 21459
Urszulla napisał(a)
Świetnie pergola w japońskim zasłoniła góry sąsiednich domów, potem drzewa zrobiły resztę...też ostatnio o takich rozwiązaniach myślę.

A front to aż trudno byłoby sobie wyobrazić gdyby nie fotki sprzed lat.

Muszę nabrać większego dystansu do swojego ogrodu
Ostatnio sąsiadka robi mi problemy i myślę jakie nasadzenia robić żeby nie musieć likwidować. Myszą być niewysokie i zimozielone najlepiej. Bo ona nie lubi,jak to nazywa, buszu. Dobrze że to dotyczy tylko wąskiej części.Na reszcie ogrodu mogę szaleć


Sfoć tą stronę, dobry kontakt z sąsiadami jest bardzo ważny. Mi moi pozwalają na busz - nawet sie z niego cieszą pod warunkiem że przycinam krzewy od ich strony i utrzymuje drzewka na takiej wysokości jak są.

Japoniec to istna kopalnia zmian - a zwłaszcza rabata. To juz ostatnia metamorfoza. To miejsce zmieniało się ze względu na trudności aranżacji pod drzewami. Na początku w tym miejscu był basen ale w zacienieniu zupełnie sie nie sprawdzał. Dlatego w 2006 roku został obsypany gruzem i przerobiony na oczko.

2007
obsadzam go bylinami które w efekcie całkowicie go zasłoniły

2008 Zmiana koncepcji - żwirową opaska dookoła wody i lustro - efekt magiczny i początek kłopotów z wodą przez orzecha i brzozę. Wymiana wody co 1-2 miesiące (średnica basenu miała 2 m, głębokość 0.5m)

w 2013r. straciłam cierpliwość, zasypałam oczko i założyłam rabatę bagienną.

____________________
kasiek ogród pełen złudzeń i niespodzianek cz II ogrod pełen złudzen i niespodzianek Wizytówka po zmianach -Ogród złudzeń
kasiek 09:40, 14 sty 2020


Dołączył: 07 sie 2013
Posty: 21459
Nie była jednak ładna przez cały sezon więc zmieniłam koncepcję - właśnie na kawałek ogrodu japońskiego

2018r Uczę się filozofi japońskiej, zakładam pompę, oczko, i inne elementy charakterystyczne dla tego stylu

2019 Dodaję tło - kamień na ścianach i odsłonięcie na ścieżkę azaliową

____________________
kasiek ogród pełen złudzeń i niespodzianek cz II ogrod pełen złudzen i niespodzianek Wizytówka po zmianach -Ogród złudzeń
Waclaw 17:16, 14 sty 2020


Dołączył: 03 sty 2018
Posty: 7171
kasiek napisał(a)


Wacławie, ogród to długa bajka... Kiedy startujesz w życie, masz wyobrażenia jak chciałbyś go spędzić, ale poszczególne cele realizujesz etapami. Nie da się przewidzieć wszystkiego od razu jaki ogród będzie idealny na całe życie, bo wraz z upływem czasu zmieniają się nasze preferencje, zasoby finansowe, marzenia i potrzeby. Zamiast się stresować ogromem robót, zacznij od ulubionego miejsca i tam skup energię. Często pomysł na osie widokowe i kolejne zakątki przychodzą w trakcie tworzenia poszczególnej części ogrodu. Zobacz:



Myślałem Kasiu, że ja, już tylko rad życiowych udzielał będę a tu popatrz:
i od młodych uczyć się trzeba. W moim ogrodowym przypadku - należy.
Masz rację: nie w butach siedmiomilowych lecz małymi kroczkami. Dziękuję za mądrą radę
____________________
WacławPrzedogródek pod dębem
sylwia_slomc... 17:56, 14 sty 2020


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81901
Niesamowite jak przez te 20 lat zmieniało się otoczenie domu z cudnym efektem.
Napisz coś więcej o tej rabacie bagiennej bo jeśli nam się nie uda skutecznie największego oczka zabezpieczyć przed zalaniami to o takiej właśnie tam myślałam w rezerwie, a tu piszesz, że się nie sprawdziła .....
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Urszulla 19:01, 14 sty 2020


Dołączył: 10 lip 2012
Posty: 21804
kasiek napisał(a)


2000 - moja pierwsza wiosna we własnym domu. Pierwsze wrażenie - mury, stara altana i morze trawy. Na dobry początek zrobiłam makukaną rabatkę po prawej stronie tui. I tak się zaczęło. Z marnymi funduszami na poczatku drogi życiowej ale z ogromnym apetytem na życie


2005Pierwsze zarysy rabatek - wzdłuż działki i dookoła altanki z możliwością obchodzenia jej dookoła. Całe fundusze idą na drzewa, zwłaszcza iglaste - kwiaty, korzenie i kamienie mam przywożone z łąk i Rożnowa








Na pierwszym etapie byłam i jestem nadal
Na drugim etapie też miejscami jestem
Więc za 15 lat mam realną szansę cieszyć się tak jak Ty teraz, czyli muszę się sprężyć bo tego wieku nie dożyję bardzo optymistyczne

U mnie wstawiam 1 fotkę z małym opisem.
____________________
Blaski i cienie nowego życia*** Od patyczka po ogród*** Wizytówka-Blaski i cienie nowego życia
kasiek 09:21, 15 sty 2020


Dołączył: 07 sie 2013
Posty: 21459
Waclaw napisał(a)


Myślałem Kasiu, że ja, już tylko rad życiowych udzielał będę a tu popatrz:
i od młodych uczyć się trzeba. W moim ogrodowym przypadku - należy.
Masz rację: nie w butach siedmiomilowych lecz małymi kroczkami. Dziękuję za mądrą radę


E no Wacław bez przesady, aż taka równica wieku nas nie dzieli, a ja bardzo szybko weszłam w dorosłe życie
Najgorsza jest próba ogarnięcia wszystkiego naraz - bo często zadanie wydaje się niewykonalne. A jak będziesz próbował mała łyżką a stale - to nawet nie zauważysz jak opróżnisz talerz
____________________
kasiek ogród pełen złudzeń i niespodzianek cz II ogrod pełen złudzen i niespodzianek Wizytówka po zmianach -Ogród złudzeń
kasiek 09:34, 15 sty 2020


Dołączył: 07 sie 2013
Posty: 21459
sylwia_slomczewska napisał(a)
Niesamowite jak przez te 20 lat zmieniało się otoczenie domu z cudnym efektem.
Napisz coś więcej o tej rabacie bagiennej bo jeśli nam się nie uda skutecznie największego oczka zabezpieczyć przed zalaniami to o takiej właśnie tam myślałam w rezerwie, a tu piszesz, że się nie sprawdziła .....

Nie sprawdziła ale moje powody nie mają przełożenia do Twojego ogrodu - a rabata naprawdę jest urokliwa.
Dlaczego u mnie nie? Bo wilgotne siedlisko pod drzewami to wymarzone miejsce dla komarów - a ja mam tam stół do biesiadowania, no i insekty atakowały sporo. Po drugie, ogród bylinowy jaki tam założyłam, był najładniejszy od poł. kwietnia do poł. listopada, a potem był smutny.
marzec

listopad

Przy dużym ogrodzie to nie problem ale przy małym, gdzie jest miejsce posiedzeń i do tego widoczne od frontu to już nie jest tak fajnie. Ale że w sezonie prezentował się uroczo to ślę Ci fotki
kwiecień

maj

czerwiec



____________________
kasiek ogród pełen złudzeń i niespodzianek cz II ogrod pełen złudzen i niespodzianek Wizytówka po zmianach -Ogród złudzeń
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies