Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Wymarzony sielankowy ogród.....

Pokaż wątki Pokaż posty

Wymarzony sielankowy ogród.....

Monia81 12:24, 10 mar 2017


Dołączył: 14 lut 2017
Posty: 8029
ElzbietaFranka napisał(a)
Monia taki blad na poczatku kazda z nas robi pisze o pojedynczych sztukach. Dobrze, ze przychodzi otrzezwienie.
Komponuj tak jak ci sie podoba, przestrzegaj tylko zasad wysokosci, kolorystyki, naslonecznienia, cienia itd, a bedzie dobrze.

Krety no coz bracia mniejsi tez musza źyc. Trzeba im tylko ograniczyc ich szkodnictwo.
Ja mam siatke od 4 lat i nie narzekalam, w tym roku miedzy rabata a trawnikiem znalazl sobie wejscie, ale juz im zagrodzilismy dziure i bedzie dobrze.
Wynosza sie do suchego miejsca i szukaja roznych przejsc.


Elu dziękuję, A jeszcze takie moje spostrzeżenia, z kretem nie mam problemu od wiosny do późnej jesieni, gdy faktycznie kosi się i jest hałas to go nie ma, lubi spokojne miejscówki, no a teraz to faktycznie pospacerował u mnie, ale tak nie wiele, więc mu wybaczę Zdarzyło się, że moje kotki zrobiły sobie polowanko i nie jednego już przyniosły.
____________________
Monika Monika-wymarzony sielankowy ogród
makadamia 12:30, 10 mar 2017


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Cześć Moniu,

Przychodzę z rewizytą

Widzę, że intuicyjnie idziesz w rabaty "kulisowe", co w przypadku długich i wąskich ogrodów jest bardzo polecane (patrz tutaj i tutaj.

Jedyne, co potrzeba, to trochę wygładzić te chropowate linie
Np.: tak (obróciłam obrazek, żeby był zgodny ze zdjęciem):



ścieżka prowadzi aż do placyku pod brzozą (możesz wykorzystać ten żwirek z lewej rabaty)
ławeczkę postawiłam z drugiej strony rabaty, bo taras masz w cieniu, placyk pod brzozą w cieniu, więc jakieś nasłonecznione miejsce do wygrzewania się wiosną/jesienią Ci się przyda
to ciemne kółko to wysoki iglak (gdzieś była mowa o jodle?). lepiej by wyglądał w miejscu tej niebieskiej strzałki, ale cóż zrobić.

jednej rzeczy pilnuj: tuje po obu stronach działki tnij od góry na wysokości max. 2 metry, a na końcu działki posadź wysokie drzewa.
Jeżeli tuje pójdą wysoko, a z tyłu nic wysokiego nie będzie, to będzie to podkreślało długi i wąski kształt działki.
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
Monia81 12:50, 10 mar 2017


Dołączył: 14 lut 2017
Posty: 8029
Asiu bardzo dziękuję właśnie z tej strony co ławeczka to chciałam zrobić na tej polance miejsce z paleniskiem na jakieś ognisko, co oczywiście ławeczki nie wyklucza. Jodłę akurat mam po lewej stronie, tak z 10 metrów od brzozy, ale tam gdzie mniej więcej na tej rabacie zaznaczyłaś punkcik to mam wsadzone dwa świerki, jeden nie znam odmiany i druki to białobok.
____________________
Monika Monika-wymarzony sielankowy ogród
sylwia_slomc... 12:54, 10 mar 2017


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 82028
Monia81 napisał(a)
Właśnie chodzi mi o to, żeby troszkę wprowadzić tej tajemniczości, a optycznie żeby ta działka nie wyglądała na tak długą, dlatego te zawijasy się pojawiły, nie wyszły zakola idealnie, ale na żywo po rozłożeniu węża ogrodowego, aby zobaczyć kształt rabat, to już idealnie będzie mam nadzieję

Zawijasy zawsze powodują, że ogród się ciekawszy robi i bardziej romantyczny lub naturalny w zależności od nasadzeńJa lubię taki styl, do tego ogród nie będzie się wydawał długi optycznie choć będzie się ciągnął ścieżkami, ale z za zawijasów wyłaniać się będą kolejne niespodzianki na rabatach
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
makadamia 13:01, 10 mar 2017


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Monia81 napisał(a)
Asiu bardzo dziękuję właśnie z tej strony co ławeczka to chciałam zrobić na tej polance miejsce z paleniskiem na jakieś ognisko, co oczywiście ławeczki nie wyklucza. Jodłę akurat mam po lewej stronie, tak z 10 metrów od brzozy, ale tam gdzie mniej więcej na tej rabacie zaznaczyłaś punkcik to mam wsadzone dwa świerki, jeden nie znam odmiany i druki to białobok.


Swierki są ok - jakieś trzecie drzewko (liściaste) można im dodać do kompletu i będzie git.

O ognisku nie doczytałam (strasznie mały ten plan wkleiłaś) ale może zrobić je gdzieś w okolicy tych świerków? Dalej od domu, żeby dym nie leciał?
Czy masz jeszcze jakieś potrzeby/marzenia/zachciewajki, które należy uwzględnić w planie?
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
Monia81 13:09, 10 mar 2017


Dołączył: 14 lut 2017
Posty: 8029
Dziękuję Ja tak jak już pisałam, chcę troszkę takiej tajemniczości
____________________
Monika Monika-wymarzony sielankowy ogród
Monia81 13:14, 10 mar 2017


Dołączył: 14 lut 2017
Posty: 8029
Ja Asiu tylko potrzebuję właśnie miejsca na palenisko tylko nie za daleko od tarasu, tak se mój M wymyślił- a ta polanka by się na to nadała i jeszcze zrobiona w formie takiego tajemniczego pokoiku miejsce na huśtawkę - i tu myślałam o placyku pod brzozą, żeby ją tam wkomponować, i miejsce na studnię wykonaną przez mojego M, a przy tarasie chciałabym zostawić te iglaczki, które mam na kamyczku, bo nam pasują i je lubimy, takie tam chciejstwa
____________________
Monika Monika-wymarzony sielankowy ogród
makadamia 13:24, 10 mar 2017


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Czyli coś takiego?


A studnię gdzie byście chcieli? Bo to chyba nie od estetyki zależy, tylko od żył wodnych?

Poczytaj sobie wątek Constans, ona też chciała ognisko i jakieś propozycje były chyba wklejane.
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
makadamia 13:26, 10 mar 2017


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
A same iglaczki mi nie przeszkadzają Wręcz odwrotnie - dosadziłabym ich więcej, żeby ten żwirek przykryły

Jeśli lubisz iglaczki ,to ogród Dominiki na pewno Ci się spodoba
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
Monia81 13:43, 10 mar 2017


Dołączył: 14 lut 2017
Posty: 8029
Co do studni, to chodzi mi bardziej o taką atrapę dekoracyjną, mój eM zrobił ją z pozostałości jakie zostały po budowie domu z więźby dachowej, fajnie mu nawet wyszła, ma ją w tym roku dokończyć, dlatego chcę ją gdzieś wstawić.
____________________
Monika Monika-wymarzony sielankowy ogród
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies