Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Rabata w cieniu

Pokaż wątki Pokaż posty

Rabata w cieniu

Remi 17:13, 06 maj 2017

Dołączył: 22 cze 2016
Posty: 42
Witam serdecznie

Proszę o poradę, czy dobrze przygotowuję podłoże pod rabatę w cieniu.

We wrześniu tamtego roku zdarłem całą starą darń i wyrwałem wszystkie chwasty. W tym roku mam zamiar wybrać dodatkowo 10-20 cm ziemi (tak jak na zdjęciu), a to co zostanie przekopać na głębokość szpadla. Wierzchnia warstwa to sam piach, pod spodem jest już sama żółta glina, więc po przekopaniu będzie to miks tego wszystkiego. Cały taki dołek, otoczony tymi czerwonymi paskami na zdjęciu, mam zamiar obsypać obornikiem suszonym, następnie nawieść świeżej ziemi ogrodowej w workach i jeszcze raz wszystko przekopać.

Czy powyższe wystarczy, czy należałoby jeszcze coś zrobić, np. zastosować rosahumus?
Mam swój kompost, ale nie starczy mi na obyspanie całego tego terenu, wole zostawić go już do dołków pod rośliny.

Jest to całkowicie zacienione miejsce, dzisiaj (6 maj) świeciło tam słońce od 8 do 11, reszta dnia do całkowite zacienienie. Planuje posadzić tam barwinki pospolite jako zadarnienie, kilka cisów kolumnowych jako solitery i jakieś funkie, paprocie i żurawki.


Toszka 17:57, 06 maj 2017


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Remi, suszony obornik jest nawozem. Nie poprawi on przepuszczalności gleby.
Jesli nie planujesz tam uprawy spożywczej to kup kompost w kompostowni. Makademia kupowała i sobie chwali. Obornik świeży, kompostowany.

Dużo kory dodaj i mączki bazaltowej. Kora na dobrych kilka lat rozluźni glebę.
Barwinek odradzam. Tworzy kołtun, krótko kwitnie. Natomiast cudnie będzie tam rosła i wyglądała hakonechloa(żółta lub zielona).
Do wyboru na takie stanowisko masz także kopytnik, miodunki, wspaniałą żurawkę Citronelle, ciemierniki, Zwilce wiosenne i jesienne, Wietlice japońskie, rodgersja, carexy np. Silver Sceptre lub Evergold.
To są wszystko rośliny które wprowadzą ci dynamikę i pięknie rozświetlą ten zakątek, a jednocześnie podkreślą zieleń cisów.

Wspaniałą ściągę znajdziesz w ogrodzie Tessy (w gąszczu u Tess)
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Remi 18:03, 06 maj 2017

Dołączył: 22 cze 2016
Posty: 42
Dzięki Toszka za porady odnośnie roślin. Z tym barwinkiem to się w sumie jeszcze zastanawiam, bo czytałem w wielu miejscach, że jest raczej nie polecany. Z drugiej jednak strony sąsiadka za płotem ma kilka sztuk, i na małej powierzchni całkiem ładnie się prezentuje teraz.

Co do gleby, to co masz na myśli mówiąc o dodaniu kory? Rozumiem, że nie chodzi o taką korę, jaka widnieje na drugim zdjęciu i służy do ściółkowania?

Dam konia z rzędem temu, kto mi powie, gdzie w Warszawie (najlepiej Wawer) kupić sprawdzony kompost.
Rosa 18:16, 06 maj 2017


Dołączył: 30 gru 2016
Posty: 1341
Poszukaj w Wawrze składu z piaskiem i żwirem i zapytaj czy mają ziemię. Nie musi być kompost. W tym roku kupiłam całkiem przyzwoitą ziemię łąkową właśnie w takim składzie na obrzeżach Wawy. Cena 200 zł za 3 tony razem z transportem.
Toszka 18:52, 06 maj 2017


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Remi, dałam ci kontakt na Makademię. jej pytaj. Widzę, że nie przestudiowałaś wątków
Zwykła przekompostowana kora. Taka sama jak do ściółkowania.
Moim zdaniem barwinek jest nijaki... Dałam ci listę roślin i odnośnik na ogród Tessy - ściągę.
Możesz tam zrobić cudny zakątek
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Remi 20:56, 06 maj 2017

Dołączył: 22 cze 2016
Posty: 42
Rosa,
Wiem, że jest taki skład w Wawrze, ale boję się, że oprócz ziemi dostanę masę różnych innych prezentów (szkło, kamienie itp.) Dlatego przydałby mi się sprawdzony punkt.


Toszka,
Wątek Tess już odwiedziłem parę razy, i widzę, że znajdę tam masę inspiracji. Dziękuję za odnośnik.
Tess 20:56, 06 maj 2017


Dołączył: 17 maj 2012
Posty: 12089
Remi, posłuchaj Toszki i nie sadź barwinka. Doskonale zadarnia kopytnik, albo runianka.
____________________
Pozdrawiam:) Teresa W Gąszczu u Tess oraz Ogród nad Rozlewiskiem Chętnie dzielę się roślinami z każdym, kto po nie przyjedzie, albo odbierze w jakimś umówionym miejscu. Ale nie wysyłam roślin.
Toszka 20:59, 06 maj 2017


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
O własnie! runianka Była tak oczywista, że oczywiście zapomniałam o niej wspomnieć...
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Remi 21:01, 06 maj 2017

Dołączył: 22 cze 2016
Posty: 42
Ten kopytnik to już kiedyś widziałem w jakimś miejscu, ale nie miałem pojęcia jak się nazywa. Czy macie może jakiś sprawdzony sklep z sadzonkami?
Remi 21:01, 06 maj 2017

Dołączył: 22 cze 2016
Posty: 42
Podwójny post.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies