Gdzie jesteś » Forum » Nawierzchnie » Nawierzchnie z odzysku

Pokaż wątki Pokaż posty

Nawierzchnie z odzysku

Gardenarium 20:45, 24 lis 2010


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Często nie zwracamy uwagi, że na działce poniewierają się różne odpady po budowie, albo stare, bezużyteczne cegły. Mogą z nich powstać całkiem ciekawe nawierzchnie. Zobaczcie kilka przykładów. A może pokażecie jak wykorzystaliście u siebie takie materiały z odzysku?

Ta nawirzchnia ze starej cegły powstała w moim poprzednim ogrodzie. Cegły dostałam na wymianę za rośliny. Są to stare, niemieckie egzemplarze, nieco większe od zwykłych. Zostały ułożone na podsypce piaskowej, a między szczelinami jest zwykła ziemia. Dzięki temu, mogą tam rosnąć drobne roślinki, które się wysieją, np. tymianki, dzwonki i goździki skalne. U mnie na potęgę rosną fiołki labradorskie







Na środku "ronda" położyliśmy stare koło młyńskie z granitu o średnicy około 1 metra.









____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 21:02, 24 lis 2010


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Ścieżka ceglana z bliska, czasem, gdy zabrakło materiału, dawaliśmy kostkę granitową
Pozostałe z budowy, nowe cegły klinkierowe zostały wykorzystane w namiocie foliowym.
Te potłuczone dachówki, kiedy je zbierałam na budowie, wzbudziły zdziwienie w oczach Witka. Nie wiedział, że może wyjść z nich taki ciekawy motyw. Wyszło tylko tyle:
A czy w Waszych ogrodach można takie pomysły również znaleźć?









____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
goniak 08:48, 25 lis 2010


Dołączył: 13 lis 2010
Posty: 1276
Cegła jest bardzo naturalnym materiałem do stosowania w ogrodzie.
Oczywiście nie wszędzie pasuje, zwłaszcza stara cegła.
W moim ogrodzie zrobiłam obrzeża rabat ze starej cegły a na drugiej działce użyłam tej cegły do wykończenia piwniczki ziemnej.
W planach mam jeszcze ułożenie bruku ceglanego.


____________________
Małgosia mój zielony świat
grama 12:46, 25 lis 2010


Dołączył: 24 paź 2010
Posty: 771
Oj,pięknie wygląda stara cegła,też trochę mam,głównie jako odcięcia rabat. Zrobiłam też własnoręcznie chodniczek w bramce-cegła,kostka,kamyki.
Zdjęcie archiwalne,dziś wygląda lepiej. Lasek podrósł,chodniczek"wrósł" w otoczenie.

____________________
Pozdrawiam-Grażyna.Zielono mi!
grama 12:55, 25 lis 2010


Dołączył: 24 paź 2010
Posty: 771
I jeszcze jedna z "ceglanych" rabat. Takie ułożenie umożliwia wygodne koszenie-kosiarka wjeżdża na cegłę.

____________________
Pozdrawiam-Grażyna.Zielono mi!
Gardenarium 16:54, 25 lis 2010


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Bardzo dziękuję za przykłady, jakże ładne. Ja też jeszcze poszukam czegoś ciekawego w archiwum.
O ! Znalazłam coś takiego:


____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Joku 20:53, 25 lis 2010


Dołączył: 09 paź 2010
Posty: 12089
Dziekuję za podjęcie ciekawego tematu. Od kilku miesięcy myślę jak nieco zmniejszyć powierzchnię trawnika, zwłaszcza w miejscach gdzie najbardziej niewygodnie się kosi. Mam co najmniej dwa takie miejsca do zrealizowania. Trochę doświadczeń już mam za sobą - ilustracje na zdjęciach:

Płyty ze starego chodnika przy domu i kamienie z pola rodziców jako ścieżki:


Pozostałości kostki po ułożeniu nowego chodnika jako obrzeże stawku (może niezbyt zadbane, na moje usprawiedliwienie mam rzadką w tym czasie obecność w domu):



Na razie szukam jakiegoś materiału, którym mogłabym takie miejsca "wymościć". Myslałam m. in. o starych cegłach, ale nie bardzo pasują kolorystycznie.
____________________
Jola, nieco na zachód od Trójmiasta - Ogród z przeszłością (+) Wizytówka (+) Znowu na wsi - aktualny
Gardenarium 21:14, 25 lis 2010


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Mogą być dachówki, szare np. na sztorc położone.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Joku 22:04, 25 lis 2010


Dołączył: 09 paź 2010
Posty: 12089
Na podsypce ze żwiru? Do tego jakaś zaprawa z cementem? Chyba nie, bo na zdjęciach widać że jakieś roślinki wyrastają pomiędzy dachówkami.
____________________
Jola, nieco na zachód od Trójmiasta - Ogród z przeszłością (+) Wizytówka (+) Znowu na wsi - aktualny
Gardenarium 07:52, 26 lis 2010


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Nie, normalnie układa się w ziemi. Wtedy i tak to się "zassie", a roślinki mogą wyrastać bez problemu.

Mogą być kamienie od żaren (czasem gdzieś w pobliskich wsiach się poniewierają). Kiedyś kupiłam cały transport około 30 szt, miałam na kilka lat na źródełka, a nawet na zielonym dachu zrobiłam po nich przejście między macierzankami i rozchodnikami.
Tak to wyglądało.

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies