Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Zielony azyl pod Wrocławiem

Pokaż wątki Pokaż posty

Zielony azyl pod Wrocławiem

koniczynka 11:12, 25 maj 2017

Dołączył: 24 maj 2017
Posty: 40
Witaj polinka
____________________
Zapraszam serdecznie :) zielony azyl pod Wrocławiem
koniczynka 11:31, 25 maj 2017

Dołączył: 24 maj 2017
Posty: 40
Właśnie rozrysowałam obecny przed ogródek i spisalam rosliny... tzn ponumerowałam je bo nawet nie pamiętam co posadziłam...i wyszło mi 11 gatunków na powierzchni 4x7 m...obawiam się że jak na panujące tutaj zasady co najmniej o połowę za dużo
co wywalić? co przenieść? co dosadzić?

Poradzie proszę... i czy zrywać agrowłóknine jak już się wezmę za te przekopy?




ale chyba najpierw konieczna jest identyfikacja roślin...
1. jałowiec na pniu
2. magnolia suzan
3. lilak meyera
4.azalia japońska
5. RH
6. ............
7.................
8.berberys
9. tawuły
10............
11. thuja

Numer 6

Numer 7


numer 9
____________________
Zapraszam serdecznie :) zielony azyl pod Wrocławiem
koniczynka 11:38, 25 maj 2017

Dołączył: 24 maj 2017
Posty: 40
numer 10




Numer 11


____________________
Zapraszam serdecznie :) zielony azyl pod Wrocławiem
koniczynka 12:31, 25 maj 2017

Dołączył: 24 maj 2017
Posty: 40
Sylwia chyba mnie natchnęłaś, co Wy na to?

____________________
Zapraszam serdecznie :) zielony azyl pod Wrocławiem
Margerytka40 12:50, 25 maj 2017


Dołączył: 12 lip 2016
Posty: 14758
Witam się,widzę planowanie. Nie jestem mocna w te klocki ale jedno co mi się nasuwa to czy Ty chcesz zasłonić sobie cały ogród tymi akcesoriami? Jak porozstawiasz je tak po kątach nic nie będzie widać. No chyba że nie zależy Ci na tym . Ja bym jednak myślała w kierunku wydzielenia jednej strefy na wszystko. Pozdrawiam.
____________________
ASIA-Ogród w remoncie+Całkiem nowy mimo, że stary, po ogrodowiskowym remoncie (już prawie)
sylwia_slomc... 13:03, 25 maj 2017


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81261
Plac zabaw i trampolinę zestaw razem tu gdzie dałaś plac zabaw
Basen w celach intymnosci schowałabym tu gdzie masz trampolinę , albo z basenem traktowała zamiennie i w jednym miejscu na lato dawała basen , a jak sezon się kończy ustawiała trampolinę...tym sposobem ani jedno , ani drugie dzieciom się nie znudzi
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
makadamia 13:49, 25 maj 2017


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Ooo, widać że z forum zaznajomiona jesteś: pierwszy post: są zdjęcia, jest mapka porządna, jest info, co ma być na działce - wszystko jak trzeba, można się zabrać do pracy

Na razie zrobiłam tylko wstępną propozycję dla rozplanowania ogrodu, więc nie zwracaj uwagi że brzydko i nieproporcjonalnie:

Ogród masz z boku, a nie z tyłu domu, co trochę utrudnia sprawę. Koniecznie zrobiłabym nasadzenia oddzielające podjazd od ogrodu właściwego.

Przy tarasie zrobiłabym część wypoczynkową z ładnymi rabatkami.
Strefa zabawowa - dla dzieci wypada wtedy w części północnej.
Strefę zabawy od strefy wypoczynkowej też warto wydzielić jakimiś nasadzeniami.

Pod basen zrobiłabym jakiś utwardzony placyk. Jak dzieciaki podrosną i basen im się znudzi, zamontujecie kosza i będą sobie grać.

W południowo-zachodnim kącie, naprzeciw tarasu można zrobić albo altanę z grillem, albo zwykłe miejsce na ognisko.

Warzywnik można schować za tarasem, przy domku gospodarczym, blisko kuchni, w miejscu nasłonecznionym, zacisznym i oddalonym od ulicy (spaliny).

No i najważniejsze: drzewa! drzewa sadzić! To jedyny sposób na patelnię
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
koniczynka 14:12, 25 maj 2017

Dołączył: 24 maj 2017
Posty: 40
Dziękuję, dziękuję dziękuję

Ustosunkuję się:
1. jak najbardziej chciałabym wydzielić strefę odpoczynku dla dorosłych, przy tarasie. Poza osobą wytypowaną do biegania za dziećmi reszta jak na razie siedzi i napawa się możliwością nieruszania z tarasu

2. Oddzielić przed ogródek od właściwego - tak tak tak. tylko co tam posadzić?
3. kawałek między domem o domkiem gospodarczym jest zacieniony przez swierki sąsiadów i słońce jest tam miedzy 12 a 14. Czy to nie a krótko dla warzywek?
4. chowanie trampoliny odpada- nie ma dnia bez skakania od 3 lat wiec bez szans mamy trampolinę do 200 kg i wchodzimy wszyscy

Zainspirowana tym
http://www.fajneogrody.pl/2015/07/fajne-ogrody-projektuja-ogrod-rodzinny-z-jama-hobbita.html

Przerysowałam projekt, co wy na to? niska górka przy tarasie zasłoniłaby mi placyk po basenie, na którym dałabym po sezonie trampolinę lub ognisko...
dodatkowo zrobiłabym na górce ciurkadełko w stronę tarasu jak u Danusi

W tym projekcie mam miejsce jeszcze na trampolinę oraz ewentualną bramkę do nogi.

zaraz sobie naszkicuję wszystko w jednym miejscu i jeśli wiatry będą dobre to może mi pomożecie wybrać?

Sciskam i dziękuję


____________________
Zapraszam serdecznie :) zielony azyl pod Wrocławiem
makadamia 14:22, 25 maj 2017


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Ten projekt z linku przestudiuję na razie później, na razie odniosę się tylko do Twojego rysunku:

Zaprojektowałaś sobie dużo zawijasków, które potem trudno będzie się kosiło,
za to nie przewidziałaś jakiegoś jednego większego kawałka trawnika, po którym dzieci będą mogły biegać. Dzieci lubią przestrzeń.
Z drugiej strony - lubią też różne zakamarki, więc będą Ci biegać po tych rabatach. One pewnie będą zachwycone, nie wiem, czy Ty również

Górka bardzo fajna, ale zrobiona przy samym tarasie zasłoni Ci cały ogród. To tak jakbyś na wprost okna posadziła sobie wielkiego krzaka, który dokładnie zasłoni Ci cały widok....

Jeżeli warzywnik zasłaniają świerki, to faktycznie trzeba będzie go przenieść gdzie indziej
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
koniczynka 14:33, 25 maj 2017

Dołączył: 24 maj 2017
Posty: 40
Myślałam, żeby górka była taka "do pasa" i zasłaniała puste miejsce po basenie. Jak bedzie tam trampolina to nadal skaczące dzieci bedzie widać.

Właśnie sie nad tym koszeniem zastanawiam... chociaż w koncu to mąż kosi to moze sie nie muszę martwić?

Miałam plan zeby dzieciom zrobić zakamarki, żeby ten plac zabaw był schowany trochę. Ja stety lub nie wychodzę z założenia że to co robię ma być uzyteczne. Ładne oczywiście też, ale np miedzy placem zabaw a warzywnikiem posadziłabym borówki zeby dzieci mogły sobie podjadać i zrobiłabym tam tez jaką scieżkę do warzywnika. Woda na górce - zakładam ze beda tam wkładac rece i sie moczyc lub wybierac wode niezbedna do piaskownicy. Może jak mi połamią RH to się załamię...

Próbowałam wsadzić wszystko razem ale obecnie mamy na ogrodzie najczęściej 6 dzieci w wieku 1,5 do 7 lat. Nie chciałabym, żeby basen był blisko placu zabaw na którym oni juz samodzielnie harcują bo pewnie wpadliby na pomysl zeby bez pytania tam wejsc...
____________________
Zapraszam serdecznie :) zielony azyl pod Wrocławiem
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies