Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Nasz 1szy ogród

Pokaż wątki Pokaż posty

Nasz 1szy ogród

Toszka 14:50, 08 wrz 2017


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
ostatnia fota to siewka klonu jesionolistnego. To też obcy, inwazyjny gatunek wypierający nasze rodzime... najlepszy przykład to siewki. Traktuj jak chwast. Nie żałuj. Są cenniejsze klony...i piękniejsze

Nawłoć... módl się, by się nie wysiała. To obcy, inwazyjny gatunek. Co ciekawe, drobne ptaki unikają jej. Wykopuj, a jak chcesz żółte w ogrodzie to słoneczniki można - równie wysokie, piękniejsze, oczyszczają glebę z metali ciężkich i smaczne... jeśli nie dla nas to dla ptaków

Świerki serbskie szybko zasłonią okna sąsiada. Ale będa dalej rosły. Miej to na uwadze. Ze świerków serb jest najlepszy - długo "owłosiony" od dołu, waski, przy systematycznym uszczykiwaniu (a w starszym wieku cięciu) jest gęsty i ogólnie zdrowy. Przygotowanie gleby standardowe plus dolomit, bo ten świerk jest wyjątkiem i lubi zasadowe podłoże.

W tak duzym ogrodzie proponuję żywopłot planować i sadzić sekwencjami po kilka - 3-7 lub więcej egzemplarzy jednego gatunku (ew. odmiany). Tak jak w realizacjach Szefowej. W ten sposób uzyskasz wizualny spokój, spójność, a i rabaty przed można ładnie zaplanować.
W małym ogrodzie zazwyczaj można podziwiać rośliny z bliska. Misz-masz zywopłotowy nie rzuca się tak w oczy. Jednak przy dużych ogrodach, gdzie z perspektywy widzimy żywopłot i rabaty misz-maszowe nasadzenia, po jednej, dwie sztuce męczą, drażnią i tworzą bałagan. Sadząc małe rośliny tego się nie widzi. Po latach jak żywopłot urośnie, scali rośliny i stworzy ścianę to pojedyncze egzemplarze irytują najnormalniej. W masie pokroju nie widać. Oczywiście są to względy estetyczne i kwestia gustu, ale estetyka estetyką natomiast utrzymanie dobrych warunków siedliskowych jest mega trudne. Czasami niemozliwe.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
ewedela 15:26, 08 wrz 2017

Dołączył: 15 cze 2015
Posty: 55
makadamia napisał(a)
Bardzo ładne chwaściki
Wkleiłam, bo może powiedzą coś więcej o naszej ziemi

Toszka napisał(a)
ostatnia fota to siewka klonu jesionolistnego. To też obcy, inwazyjny gatunek wypierający nasze rodzime... najlepszy przykład to siewki. Traktuj jak chwast. Nie żałuj. Są cenniejsze klony...i piękniejsze
Zatem do wyrwania. Z 7 ich jest.

Toszka napisał(a)
Nawłoć... módl się, by się nie wysiała. To obcy, inwazyjny gatunek. Co ciekawe, drobne ptaki unikają jej. Wykopuj, a jak chcesz żółte w ogrodzie to słoneczniki można - równie wysokie, piękniejsze, oczyszczają glebę z metali ciężkich i smaczne... jeśli nie dla nas to dla ptaków
Też pod widły w takim razie, będzie forsycja. Bo z żółtych to forsycja, oczar i żonkile jak dla mnie

Toszka napisał(a)
Świerki serbskie szybko zasłonią okna sąsiada. Ale będa dalej rosły. Miej to na uwadze. Ze świerków serb jest najlepszy - długo "owłosiony" od dołu, waski, przy systematycznym uszczykiwaniu (a w starszym wieku cięciu) jest gęsty i ogólnie zdrowy. Przygotowanie gleby standardowe plus dolomit, bo ten świerk jest wyjątkiem i lubi zasadowe podłoże.
Zanotowane!

Toszka napisał(a)
W tak duzym ogrodzie proponuję żywopłot planować i sadzić sekwencjami po kilka - 3-7 lub więcej egzemplarzy jednego gatunku (ew. odmiany).
Taki mam zamiar Pstrokacizny nie lubię, będę mieć i tak u sąsiadów za płotem, tujka zielona, tujka żółta, tujka zielona, tujka żółta itp.

ewedela 00:24, 13 wrz 2017

Dołączył: 15 cze 2015
Posty: 55
Pokażę Wam kto nas dziś odwiedził


Zasuwał skubany od betonowego płotu aż po okna domu Nie pamiętam kiedy ja wcześniej dudka widziałam, za dzieciaka chyba.

Za jakieś 2 tygodnie będę wiedzieć czy uda nam się w tym roku nawieźć ziemi, a jak się uda to się qpę zamówi, i mączkę i będziemy wzbogacać glebę.

Mam zagwozdkę. Od lewej strony domu na ten niższy zimozielony żywopłot dumam pomiędzy cisem a choiną kanadyjską Ammerland, to raz, a dwa, zastanawiałam się czy na tą stronę żeby osłonić ogród od wiatrów nie położyć na ogrodzeniu mat wiklinowych. Ale teraz pytanie czy przez to nie ograniczę małym roślinkom resztek zachodzącego słonka?

I druga kwestia nad jaką dumam. Opcja 1 - "odetnę" boki "rabat" żywopłotowych, czy to obrzeżem czy kostką kiedyś i wypełnię korą/roślinami zadarniającymi, tylko co do czasu pełnych nasadzeń, nie widzi mi się non stop tego pielić. Opcja 2 - nasadzenia na trawniku po prostu, tak naturalnie.
makadamia 09:23, 13 wrz 2017


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
śliczny gość - ja dudka nigdy nie widziałam

ad. 1 - zarówno cis jak i choina dobrze się czują w cieniu, więc jeśli czujesz potrzebę położenia maty, to nie powinny protestować

ad. 2 - nie sadź roślin w trawie;

po pierwsze: jak sadzisz w trawniku, to dobroci możesz dodać tylko do dołka, a wzbogacić trzeba całą rabatę, bo korzenie szybko przerosną dołek;
po drugie: trawa zabiera młodym roślinkom składniki odżywcze i utrudnia im wzrost.

Żeby ograniczyć pielenie, trzeba po prostu grubo ściółkować glebę: albo korą, albo położyć na ziemi tekturę i sypać na to ściętą trawę.

Drugim sposobem na ograniczenie roboty jest zakładanie rabat stopniowo - tylko tam, gdzie będziesz od razu sadziła. Czyli: jeśli robisz żywopłot pod ogrodzeniem od zachodniej strony - przygotowujesz tylko taką szerokość, jaka jest potrzebna pod żywopłot. Resztę rabaty wyznaczasz dopiero jak się będziesz zabierała za sadzenie. Wada tego rozwiązania: zdzieranie darni jest jedną z najbardziej upiornych prac ogrodniczych.
Innym sposobem jest posianie poplonu: rabaty wyznaczasz od razu w docelowym kształcie i tam, gdzie nie będziesz od razu sadziła roślin siejesz łubin albo gorczycę. Przed zakwitnięciem przekopujesz je z ziemią i masz dodatkowe nawożenie. Wada - z zagospodarowaniem rabat trzeba się wtedy trochę pośpieszyć. Poplon wiem, że stosowała Anna_t - możesz się jej dopytać o szczegóły techniczne.

Obrzeża rób na samym końcu, jak już będziesz pewna, że rabaty są dobrze wyznaczone i nie będziesz ich musiała przerabiać.
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
makadamia 12:07, 13 wrz 2017


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Miałam wolną chwilkę, więc narysowałam propozycję zagospodarowania działki wedle Twoich wytycznych.


Ciemnozielone to nasadzenia drzewiasto-krzaczaste, a jasnozielone - bylinowo-trawiaste.

Prwadę powiedziawszy, do Twojego ogrodu bardziej mi pasują linie faliste niż proste, więc myślę jeszcze nad taką wersją.
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
ewedela 14:14, 13 wrz 2017

Dołączył: 15 cze 2015
Posty: 55
makadamia napisał(a)
śliczny gość - ja dudka nigdy nie widziałam
Dziś znów spaceruje i podjada

makadamia napisał(a)

ad. 1 - zarówno cis jak i choina dobrze się czują w cieniu, więc jeśli czujesz potrzebę położenia maty, to nie powinny protestować
Obecnie i tak miały by sporo słonka przez większość dnia, więc do przemyślenia temat.

makadamia napisał(a)
ad. 2 - nie sadź roślin w trawie;

po pierwsze: jak sadzisz w trawniku, to dobroci możesz dodać tylko do dołka, a wzbogacić trzeba całą rabatę, bo korzenie szybko przerosną dołek;
po drugie: trawa zabiera młodym roślinkom składniki odżywcze i utrudnia im wzrost.

Żeby ograniczyć pielenie, trzeba po prostu grubo ściółkować glebę: albo korą, albo położyć na ziemi tekturę i sypać na to ściętą trawę.

Drugim sposobem na ograniczenie roboty jest zakładanie rabat stopniowo - tylko tam, gdzie będziesz od razu sadziła. Czyli: jeśli robisz żywopłot pod ogrodzeniem od zachodniej strony - przygotowujesz tylko taką szerokość, jaka jest potrzebna pod żywopłot. Resztę rabaty wyznaczasz dopiero jak się będziesz zabierała za sadzenie. Wada tego rozwiązania: zdzieranie darni jest jedną z najbardziej upiornych prac ogrodniczych.
A czy na miejscach gdzie nic nie będzie sadzone sprawdzi się agrowłóknina. Szmaty nie będę nigdzie dawać pod rośliny oczywiście, ale w miejscach niezagospodarowanych chyba była by ok na sezon czy dwa?

makadamia napisał(a)
Obrzeża rób na samym końcu, jak już będziesz pewna, że rabaty są dobrze wyznaczone i nie będziesz ich musiała przerabiać.
Dobra rada.

makadamia napisał(a)
Miałam wolną chwilkę, więc narysowałam propozycję zagospodarowania działki wedle Twoich wytycznych.


Ciemnozielone to nasadzenia drzewiasto-krzaczaste, a jasnozielone - bylinowo-trawiaste.

Prwadę powiedziawszy, do Twojego ogrodu bardziej mi pasują linie faliste niż proste, więc myślę jeszcze nad taką wersją.


Dzięki makadamia za rysunek Bylinowo trawiastych to ja jednak chce znacznie mniej Falistymi rabatami dla mnie nie zaprzątaj sobie proszę głowy - my wszystko co się da mamy kanciaste hehe.

Mi podoba się coś w tym stylu (rabaty proste lub stopniowane, a rośliny moga z nich wyłazić poza ramy)
tutaj
tutaj
tutaj

Takie zakątki mogłabym mieć
ten
tutaj kolory
schody
tak i tak


Toszka 14:26, 13 wrz 2017


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Lepszym zabezpieczeniem i zdrowszym dla gleby jest po wypieleniu i uzyźnieniu wysypać grubo korą. Rozkładając się będzie dawać próchnice, a jesli będziesz chciała sadzić wystarczy ją odsunąć. A potem znów nią obsypać.
W przeciwieństwie do maty wydatek na korę ma sens. Matę na koniec wyrzucisz i -jak dla mnie - to szkoda pieniędzy.

Mata szybko zasklepia się błotem i odcina dostęp powietrza, a pod spodem patogeny mają cudowny żywot. Urzędują pod nią nornice. Chwasty tak samo się sieją, z tą różnicą, że wyrwanie ich to wyższa szkoła jazdy. Grubo wyściółkowanie korą (5-8cm) ogranicza chwasty, a łatwo je wyciągnąć.

Piszę o tym, bo glebę pod rabaty po przekopaniu i wzbogaceniu trzeba zostawić w spokoju aby wszystko się przemacerowało i gleba spokojnie osiadła. Dlatego ta praca najlepsza jest na jesień, a na wiosnę spokojnie można sadzić. Kopać i wzbogacać można do czasu zmrożenia ziemi. Nawet w styczniu
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
AnnaCh 08:14, 14 wrz 2017


Dołączył: 10 mar 2015
Posty: 12213
Łódzka grupa się rozrasta
Witam się tylko na szybko, zaznaczam watek i przeczytam w wolnej chwili
____________________
Ania - Malutki pod lasem
ewedela 22:43, 14 wrz 2017

Dołączył: 15 cze 2015
Posty: 55
AnnaCh- witaj serdecznie Aniu, zapraszam Choć nie ma czego jeszcze u mnie oglądać, natomiast chętnie przyjmę porady. Wskoczyłam do Ciebie na chwilkę, a tam ponad 1000 str, nie wiem kiedy ja to wszystko przeczytam
anka_ 00:45, 15 wrz 2017


Dołączył: 24 sty 2012
Posty: 5340
Ewedelo a na kiedy przewidujecie robienie ogrodzenia? Bo jeżeli przewidziane na dalszą przyszłość to skutecznym i tanim rozwiązaniem tymczasowym jest siatka leśna.

ewedela napisał(a)
Ile obornika potrzebowałabym na 10a?

Ile tylko dasz radę załatwić. Przekopać najwyżej na kilka razy.

mira napisał(a)
Och gdybym ja dostała takie rady na początku...
Chwała za takie wpisy.

PS Cuuuuuuuudownego gościa miałaś. Tylko raz miałam okazję podziwiać takiego jegomościa w realu.
____________________
Anka Kiedyś będzie tu ogród "Będziesz mieć w życiu ciężkie chwile, ale to one własnie zawsze są tym, co pozwala otworzyć oczy na znaczące rzeczy w twym życiu, których wcześniej nie mogłeś dostrzec" Robin Williams
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies