Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Trudna rabata gabionowa

Pokaż wątki Pokaż posty

Trudna rabata gabionowa

as1112 19:09, 25 wrz 2017

Dołączył: 23 kwi 2012
Posty: 151
makadamia napisał(a)
As - jeśli chcesz ściągnąć więcej gości do swojego wątku, to odzywaj się w innych. większość forumek przyjdzie z rewizyta

Tą stojącą wodą należy się martwić - coś jest nie tak z odwodnieniem, skoro robi się kałuża.

Na najnowszym planie roślin na pewno jest za gęsto, ale do szczegółów nie mam w tej chwili głowy. Później jeszcze zajrzę



Dzięki za radę rewizytowania. Zaglądam do forumek ale głównie podziwiam. Nie doradzam bo się nie znam Nic nie piszę bo zwykle kopara mi opada i brak słów - tak jest pięknie
as1112 19:18, 25 wrz 2017

Dołączył: 23 kwi 2012
Posty: 151
Toszka napisał(a)


Fotki po robocie pokazują, że jest źle przygotowane podłoże pod trawnik.
Dobrze, dawaliście piach - ile? Jaka ziemia macierzysta? Jakie inne dodatki do gleby? Jak głęboko przekopane i czym?



Toszko, terenu pod trawnik jest niespełna 100m2, macierzysta ziemia to oczywiście glina. Poprzednia właścicielka podobno wymieniała ziemię, nawet posiała trawę. Woda stała więc wszystko zostało przekopane najpierw łopatą - w zeszłym roku. Nawieźliśmy piachu około chyba z 8 ton ( nie pamiętam dokładnie). Wszystko było kilkukrotnie przekopywane glebogryzarką. W tym roku podejść było łącznie 3. Na koniec dowieźliśmy jeszcze żyznej gleby torfowej.

Tu jest trudny teren ogólnie, u sąsiadów po deszczu też stoi zawsze woda a trawka piękna. No ale u nas to jest dziwne, ze ta woda tak długo wsiąka - zaobserwowałam, ze dopiero po dwóch dniach wysycha

Ta rabata po lewej też nie "teges" ? Wszystko było ustawiane zgodnie z planem, mierzone od metrówki Znów załamka
as1112 19:32, 25 wrz 2017

Dołączył: 23 kwi 2012
Posty: 151
Jeszcze wracając do rabaty na tle płotu sąsiada. Po zamocowaniu podpór będzie piął się bluszcz, więc mam nadzieję wkrótce będzie tło.
Rabata ma 1,80 głębokości i niespełna 10 m szerokości. Najbliżej płotu jest szpaler miskantów Graziella oraz hortensji. Pod miskantami berberysy thunberga a przed nimi rozplenice. Przed hortkami kule bukszpanów ( kiedyś będą) oraz dorzucone co jakiś czas rozplenice i hackonechloa aurea.
To za dużo? Może taki efekt bo rośliny są różnej wielkości - rozplenice dość duże, miskanty maleńkie ...
as1112 20:00, 25 wrz 2017

Dołączył: 23 kwi 2012
Posty: 151
Załączam plan nasadzeń rabaty lewej (przepraszam za jakość):


25- miskant
11- hortensja LL
7- berberys
24 rozplenica h.
8-bukszpany
22- trawa hakonechloe

Mężyk mi uświadomił, że gdy sąsiedzi kopali na 4-5 metrów w głąb jest glina.
Nie ma dokąd odprowadzić wody gdyż w okolicy nie ma żadnych zbiorników wodnych, kanalizacji także brak, żadnych rowów także U nas jest zrobione jakieś odwodnienie - rury drenażowe odprowadzają wodę na drogę.



Ostatnio,w zeszły wtorek ( deszcze ulewne chyba w całej Polsce) gdy lało dzień i noc, u nas w ogródku był basen. Na szczęście na rabatach woda nie stoi w ogóle, a nawet jeśli to szybciutko wsiąka.

as1112 08:05, 26 wrz 2017

Dołączył: 23 kwi 2012
Posty: 151
makadamia napisał(a)

Na najnowszym planie roślin na pewno jest za gęsto, ale do szczegółów nie mam w tej chwili głowy. Później jeszcze zajrzę


Ok, nie zrozumiałam - myślałam, ze piszesz o rabacie po lewej stronie.
Jestem już tak przejęta tym wszystkim, że nie potrafię czytać ze zrozumieniem

No ale przy okazji wstawiłam do oceny rabatę lewą Wg mnie jest trochę pstrokata i dlatego wcześniej pisałam o wyciszeniu całości.

Na rabatę gabionową mam nowy plan.

Pomiędzy klony hortensje ( po 2 szt), przed nimi choiny w pojedynczych rzędach na krawędzi ( tak by hortki ich nie przysłaniały) wyściełane zwisającą tojeścią rozesłaną. Wokół pni klonów rozplenice hammeln ( pod każdym) lub naprzemiennie rozplenice z turzycami.
makadamia 08:31, 26 wrz 2017


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Moim zdaniem ta lewa rabata będzie fajna, jak rośliny urosną. Daj jej trochę czasu.

A co do wody, to ja się mogę nie znać, ale sądząc po zdjęciu i Twoich wyjaśnieniach - Twój trawnik to najniższy punkt w okolicy, a skoro nie ma ani kanalizacji, ani rowów, to woda nie ma gdzie uciec i robi się basen
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
as1112 09:20, 26 wrz 2017

Dołączył: 23 kwi 2012
Posty: 151
makadamia napisał(a)
Moim zdaniem ta lewa rabata będzie fajna, jak rośliny urosną. Daj jej trochę czasu.

A co do wody, to ja się mogę nie znać, ale sądząc po zdjęciu i Twoich wyjaśnieniach - Twój trawnik to najniższy punkt w okolicy, a skoro nie ma ani kanalizacji, ani rowów, to woda nie ma gdzie uciec i robi się basen


Podbudowałaś mnie z rabatą lewą W końcu coś pozytywnego.

Co do trawnika, który zresztą M. mimo wszystko uparł się dziś zasiać, to myślę, ze masz rację Co prawda po deszczu widać jak woda ucieka na ulicę tą rurą, do której jest doprowadzony drenaż, ale myślę, ze nie nadąża
Wczoraj czytałam trochę o EM-ach i myślę, żeby zastosować na tę glinę, może trochę się rozluźni. M. już tyle razy to przekopywał, ze nie ma już siły i pomysłu. Stwierdził, ze jeśli trawnik nie wypali to, gdy już będzie kanaliza, weźmiemy ekipę i zrobimy wszystko od początku z solidnym odwodnieniem.

A co sądzicie o planach z rabatą gabionową? dwie hortki między klonami, przed nimi choiny i tojeść, a pod klony, w nóżki, po prostu rozplenice japońskie?
Czy pozostać przy tym układzie jaki jest, choiny pod klonami, tylko dosadzić po jednej hortensji między klony i przed nimi jakieś zwiewne trawki? Zamęczam co?

Zdjęcie bardziej poglądowe więc może się wydawać ciasno ale klony będą rozsunięte.

as1112 17:27, 26 wrz 2017

Dołączył: 23 kwi 2012
Posty: 151
Hmm, znowu cisza

Na prawdę nikt nie pomoże mi z tą rabatą?

No to może chociaż podpowiecie czy na rabacie pod oknem, z przodu domu, pasowałby buk Rohan Obelisk, między hortkami BOBO - w rogu po prawej?
turzyce Ice Danc się porozrastały, czy nie jest ich tam za dużo? Są tam także bukszpany, które mają być kulkami w przyszłości, na razie maleńkie.
Stanowisko raczej półcieniste.




A tak na marginesie - elewacja domu będzie zmieniana w przyszłym roku więc nie przerażajcie się, że nie pasuje do reszty, taki kupiliśmy niestety.
makadamia 17:37, 26 wrz 2017


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
oj, Rohan jest dużo za duży na tą rabatkę.
Jakiś patyk Ci tam rośnie przy rynnie - co to? nie wystarczy za pionowy akcent?

ID niech jeszcze rosną - póki nie zakryją ziemi - nie jest za ciasno
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
as1112 17:44, 26 wrz 2017

Dołączył: 23 kwi 2012
Posty: 151
makadamia napisał(a)
oj, Rohan jest dużo za duży na tą rabatkę.
Jakiś patyk Ci tam rośnie przy rynnie - co to? nie wystarczy za pionowy akcent?

ID niech jeszcze rosną - póki nie zakryją ziemi - nie jest za ciasno


Ten patyk to cis - ek W planach ma być formowany w stożek ale jest jeszcze malutki i co z tego wyjdzie to nie wiem. Myślisz, ze wystarczyłby ten jeden akcent? nic tam już nie pchać?

A może jakieś przemyślenia co do tytułowej rabaty
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies