Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Trudna rabata gabionowa

Pokaż wątki Pokaż posty

Trudna rabata gabionowa

as1112 15:45, 22 wrz 2017

Dołączył: 23 kwi 2012
Posty: 151
Piękne A te zawilce, mmmm... Rozmarzyłam się Zazdraszczam pozytywnie

One chyba dość późno ruszają po zimie, prawda? A Toszce chodziło o to żeby zasłonić płot całym rokiem- stąd cisy. Tylko ja martwię się, że m. będzie marudził na cisy, bo nie będzie mógł się dopchać do płotu gdy już zmarnieje.

No tu już są dwie opcje:

1) cisy
2) miskanty

zawsze coś

No i doczytałam u Ciebie, ze teraz dobra pora na sadzenie, przesadzanie

Tess 17:29, 22 wrz 2017


Dołączył: 17 maj 2012
Posty: 12089
Uwielbiam Toszkę, uwielbiam cisy, ale uważam, że skoro zainwestowałaś w taki ładny płot, nie ma sensu zakrywać go żywopłotem. W dodatku tak drogim
Poza tym musiałabyś te cisy naprawdę dużo odsunąć od płotu. W przeciwnym wypadku będą podsychać. Wiem, bo miałam żywopłot cisowy blisko gabionu drewanianego, w dodatku w cieniu. Porażka.

Przesadzać i sadzić można, ale nie przesadzaj już traw. Za późno.

Zobacz, jak Jola ma podsadzone trawami drzewa:
https://www.ogrodowisko.pl/watek/4837-lawendowy-zawrot-glowy?page=1349

A tu Ogród do kwadratu, gdzie Gisiarz ma rabaty na podwyższeniu
https://www.ogrodowisko.pl/watek/2253-ogrod-do-kwadratu?page=405
____________________
Pozdrawiam:) Teresa W Gąszczu u Tess oraz Ogród nad Rozlewiskiem Chętnie dzielę się roślinami z każdym, kto po nie przyjedzie, albo odbierze w jakimś umówionym miejscu. Ale nie wysyłam roślin.
as1112 18:15, 22 wrz 2017

Dołączył: 23 kwi 2012
Posty: 151
Tess napisał(a)
Uwielbiam Toszkę, uwielbiam cisy, ale uważam, że skoro zainwestowałaś w taki ładny płot, nie ma sensu zakrywać go żywopłotem. W dodatku tak drogim
Poza tym musiałabyś te cisy naprawdę dużo odsunąć od płotu. W przeciwnym wypadku będą podsychać. Wiem, bo miałam żywopłot cisowy blisko gabionu drewanianego, w dodatku w cieniu. Porażka.

Przesadzać i sadzić można, ale nie przesadzaj już traw. Za późno.

Zobacz, jak Jola ma podsadzone trawami drzewa:
https://www.ogrodowisko.pl/watek/4837-lawendowy-zawrot-glowy?page=1349

A tu Ogród do kwadratu, gdzie Gisiarz ma rabaty na podwyższeniu
https://www.ogrodowisko.pl/watek/2253-ogrod-do-kwadratu?page=405


Tess, dzięki, no ślicznie i z trawami u Joli i rabata podwyższona. Aż mi dech zapiera. Jak widać można na różne sposoby
Siedzę nad kartką i próbuję coś wymodzić a raczej skopiować ale słabo mi idzie. W dodatku mam tyle tych choin, że muszę je gdzieś tu poupychać teraz. Chociaż część. A tak chciałam sadzić wg projektu a nie na siłę bo akurat mam takie rośliny, ehhhh
as1112 19:09, 22 wrz 2017

Dołączył: 23 kwi 2012
Posty: 151
Skoro miskanty to może w ten deseń? Mieszany szpaler miskanty/ hortki - pierwszy rząd i drugi trochę choin, zwisające turzyce.




Tess 19:12, 22 wrz 2017


Dołączył: 17 maj 2012
Posty: 12089
Powinnaś poznać jeszcze ten ogród:
https://www.ogrodowisko.pl/watek/5315-jak-ozywic-moj-szmaragdowy-ogrod?page=1815

Pozwól, że coś ci poradzę.
Moim zdaniem, ponieważ tak naprawdę nie wiesz, czego chcesz, powinnaś poczekać ze zmianami. Pooglądaj ogrody na Ogrodowisku, pewnie znajdziesz 1000 inspiracji. Warto w tę rabatę zainwestować trochę czasu, po to, by mieć naprawdę atrakcyjny widok.
My możemy Ci radzić (każdy co innego, bo każdemu co innego w duszy gra, ale to musi być Twoje, musisz być do tego przekonana. I tak idzie zima i co byś teraz nie wsadziła, i tak nie będzie dekoracyjne zimą. No, chyba że cisy.
____________________
Pozdrawiam:) Teresa W Gąszczu u Tess oraz Ogród nad Rozlewiskiem Chętnie dzielę się roślinami z każdym, kto po nie przyjedzie, albo odbierze w jakimś umówionym miejscu. Ale nie wysyłam roślin.
Mary 19:41, 22 wrz 2017


Dołączył: 27 mar 2015
Posty: 3506
Choć Tess radzi, żeby nie zasłaniać płotu, jakoś nie mogę się do tego przekonać.
Bo choć płot sam w sobie jest atrakcyjny, zupełnie mi nie gra z domem sąsiada. Bez zwartego żywopłotu ta niespójność będzie przeszkadzać. Tak przynajmniej mi się zdaje.
Może spróbuj wziąć to zdjęcie poniżej i powklejaj zdjęcia roślin i drzew. Łatwiej Ci będzie ocenić, czy to Ci się będzie podobać czy nie.

as1112 napisał(a)
Skoro miskanty to może w ten deseń? Mieszany szpaler miskanty/ hortki - pierwszy rząd i drugi trochę choin, zwisające turzyce.






____________________
Marysia - Ogród bez roweru
as1112 19:49, 22 wrz 2017

Dołączył: 23 kwi 2012
Posty: 151
Tess napisał(a)
Powinnaś poznać jeszcze ten ogród:
https://www.ogrodowisko.pl/watek/5315-jak-ozywic-moj-szmaragdowy-ogrod?page=1815

Pozwól, że coś ci poradzę.
Moim zdaniem, ponieważ tak naprawdę nie wiesz, czego chcesz, powinnaś poczekać ze zmianami. Pooglądaj ogrody na Ogrodowisku, pewnie znajdziesz 1000 inspiracji. Warto w tę rabatę zainwestować trochę czasu, po to, by mieć naprawdę atrakcyjny widok.
My możemy Ci radzić (każdy co innego, bo każdemu co innego w duszy gra, ale to musi być Twoje, musisz być do tego przekonana. I tak idzie zima i co byś teraz nie wsadziła, i tak nie będzie dekoracyjne zimą. No, chyba że cisy.


Dzięki Ja to wiesz, w gorącej wodzie ...
Na tę chwilę wiem tylko, ze nie chciałabym u siebie misz-maszu a raczej minimalizm i powtarzalność form.
Biorę się za czytanie, przeglądanie, choć szczerze przyznam, że boję się tego. Im więcej przeglądam tym więcej chcę a na moich 400 m2 to nierealne.

Wracam do lektury
Tess 19:56, 22 wrz 2017


Dołączył: 17 maj 2012
Posty: 12089
Marysiu, bo to ujęcie jest do bani. To widok z góry. dla porównania oba widoki.




Poza tym rabata jest dość pustawa a rośliny młode, więc wzrok skupiamy na tym co za nimi, a nie na nich.
Dom sąsiada to ew. zasłonią korony klonów, a nie żywopłot z cisa.

ale ja się nie upieram.
____________________
Pozdrawiam:) Teresa W Gąszczu u Tess oraz Ogród nad Rozlewiskiem Chętnie dzielę się roślinami z każdym, kto po nie przyjedzie, albo odbierze w jakimś umówionym miejscu. Ale nie wysyłam roślin.
as1112 20:23, 22 wrz 2017

Dołączył: 23 kwi 2012
Posty: 151
Tak, Tess ma rację. Zdjęcie jest robione z okna na piętrze. Z tej perspektywy nawet klony nie zasłonią domu sąsiada. Natomiast będąc w ogrodzie płot zasłania większość domu ( jest dość szczelny) a klony mają za zadanie w przyszłości przysłonić resztę - taki był bynajmniej zamysł.

Cisy są piękne ale zajmą pewnie min 80 cm, wtedy zostanie tylko 100 cm
Rabaty i tak wydawały się szerokie - to maleńki ogródek. Cała powierzchnia wraz z domem ma zaledwie 396 m2.
Toszka 20:29, 22 wrz 2017


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Tessa przytoczyła drugie zdjęcie. Nie wiem jakim cudem je przeoczyłam.
Wycofuję się z cisów, bo faktycznie w poziomej perspektywie nie mają one zadnej roli do odegrania. Mea culpa - bzdurnęło mi się, że płot mocno ażurowy.

Dobrze, że Tessa dała link na zdjęcia z zawilcami. Pisałam o nich wcześniej
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies