Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Trudna rabata gabionowa

Pokaż wątki Pokaż posty

Trudna rabata gabionowa

as1112 14:01, 22 wrz 2017

Dołączył: 23 kwi 2012
Posty: 151
Dotarłam do 100 strony "Ogrodu Ani". Humor coraz bardzie mnie opuszcza. To chyba nie na moje siły
Czemu tak jest, że niektórzy ludzie kupią jakikolwiek projekt z przypadku, wsadzą rośliny w ziemię i kończą temat a inni siedzą i się głowią, oglądają, pytają ... ? Skąd brać siły i czas?

Toszko, ziemia w gabionach nie była specjalnie wzbogacana ale zapewniano nas, że jest żyzna. Poza tym pod każdą roślinkę i tak dawałam w dół taką ziemię jaka lubią.

Plan na początek mam taki - czytać dalej to na pewno, poza tym rozsadzić klony i opancerzyć je grubymi palami.

No i czekać na łaskawcę co podpowie jak ustawić rośliny na tej rabacie.
Ja nie mam do tego talentu
Toszka 14:13, 22 wrz 2017


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Jakoś wiele zbieżności do Ani/Anbu dostrzegam, włącznie z projektem
Ona też twierdziła, że talentu do ustawiania nie ma... a teraz proszę, sama komponuje rabaty i zestawienia
Ty też do tego dojdziesz. Głowa do góry

Proponuję, póki rabaty jeszcze luźne uzupełnić glebę o mączkę bazaltową, kompost, obornik, a zawłaszcza korę (przekopaną z ziemią). I klony, i choiny, i hortki będą ci wdzięczne.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
as1112 14:29, 22 wrz 2017

Dołączył: 23 kwi 2012
Posty: 151
Dzięki za wsparcie Anbu to inna bajka. Ona ma do tego talent i samozaparcie. Ja nie wierzę w to, ze kiedykolwiek sama stworzę ciekawą rabatę. Ja chyba tego nie czuję, nie mam podstaw ... no i nie wierzę w to, że moje mogłoby być ładne. Do tego mam dwie małe dziewczątka do ogarnięcia i mnóstwo papierów do księgowania

Dlatego zdecydowałam się na projekt. I doopa ...

Ta podwyższona rabata była zmorą od początku. Projektantka zmieniała ją kilkukrotnie bo ciągle mi w niej coś nie pasiło i tak już zostało

Ale dość narzekania ...


Toszko, czy myślisz, ze teraz jest jeszcze dobry czas na to, żeby działać coś na tej rabacie, czy raczej czekać do wiosny? Mogłabym już w ten weekend rozsadzić klony i przy okazji użyźnić glebę tak jak piszesz.
Tess 14:56, 22 wrz 2017


Dołączył: 17 maj 2012
Posty: 12089
Mnie tam traw brakuje. Rozplenice albo miskanty dodałyby trzeciego wymiaru tej rabacie.
____________________
Pozdrawiam:) Teresa W Gąszczu u Tess oraz Ogród nad Rozlewiskiem Chętnie dzielę się roślinami z każdym, kto po nie przyjedzie, albo odbierze w jakimś umówionym miejscu. Ale nie wysyłam roślin.
Tess 15:08, 22 wrz 2017


Dołączył: 17 maj 2012
Posty: 12089
Gardenarium napisał(a)
Ale kto to słyszał, aby na Ogrodowisku poprawiać projekty profesjonalistów Nie taka nasza rola Skoro masz projekt, to się słuchaj projektanta

Oj tam, oj tam, Danusiu Projektant zaprojektował według wskazówek właściciela ogrodu, i przy jego akceptacji. Czyli wykonał swoją pracę jak najlepiej mógł. A że wyobrażenie właściciela nie były do końca sprecyzowane, albo się zmieniły, to cóż z tym zrobić? Zmienić, jeśli się da. Tu dołożyć, tam ująć.
____________________
Pozdrawiam:) Teresa W Gąszczu u Tess oraz Ogród nad Rozlewiskiem Chętnie dzielę się roślinami z każdym, kto po nie przyjedzie, albo odbierze w jakimś umówionym miejscu. Ale nie wysyłam roślin.
Tess 15:14, 22 wrz 2017


Dołączył: 17 maj 2012
Posty: 12089
Toszka radzi żywopłot cisowy, ale czy na tej rabacie jest dość miejsca? Poza tym ten płot jest taki ładny, szkoda go zasłaniać. Szpaler miskantów nadałby lekkości i tło wypełnił.
As, ile szerokości ma ta rabata, bom chyba nie doczytała?
____________________
Pozdrawiam:) Teresa W Gąszczu u Tess oraz Ogród nad Rozlewiskiem Chętnie dzielę się roślinami z każdym, kto po nie przyjedzie, albo odbierze w jakimś umówionym miejscu. Ale nie wysyłam roślin.
as1112 15:17, 22 wrz 2017

Dołączył: 23 kwi 2012
Posty: 151
Tess napisał(a)
Mnie tam traw brakuje. Rozplenice albo miskanty dodałyby trzeciego wymiaru tej rabacie.


Witaj

Jestem za ale czy one w takim cieniu dałyby radę?
as1112 15:18, 22 wrz 2017

Dołączył: 23 kwi 2012
Posty: 151
Tess napisał(a)
Toszka radzi żywopłot cisowy, ale czy na tej rabacie jest dość miejsca? Poza tym ten płot jest taki ładny, szkoda go zasłaniać. Szpaler miskantów nadałby lekkości i tło wypełnił.
As, ile szerokości ma ta rabata, bom chyba nie doczytała?


Rabata ma 1,80 głębokości i długa na niespełna 10m.
Jeśli cisy to pewnie nie wiele się już przed nimi zmieści.
as1112 15:21, 22 wrz 2017

Dołączył: 23 kwi 2012
Posty: 151
Tess napisał(a)

Oj tam, oj tam, Danusiu Projektant zaprojektował według wskazówek właściciela ogrodu, i przy jego akceptacji. Czyli wykonał swoją pracę jak najlepiej mógł. A że wyobrażenie właściciela nie były do końca sprecyzowane, albo się zmieniły, to cóż z tym zrobić? Zmienić, jeśli się da. Tu dołożyć, tam ująć.


Tak, popieram To moja wina, moja wina, moja bardzo wielka wina

Ja z góry określiłam jakie chciałabym widzieć rośliny i wiele pomysłów odrzuciłam.
Mam nadzieję, że z Waszą wiedzą, doświadczeniem damy radę to jeszcze naprawić.
Tess 15:25, 22 wrz 2017


Dołączył: 17 maj 2012
Posty: 12089
Wąsko na cisy - moim zdaniem, ale Toszka jest specjalistka od cisów.
Miskanty wolą dostatecznie doświetlone rabaty, ale to nie znaczy, że nie rosną także w mniej sprzyjających warunkach. U mnie gracimilusy rosły w dość dużym cieniu (używam czasu przeszłego, bo w tym roku potrzebowałam traw do innego ogrodu i je podzieliłam i przesadziłam).
Tu masz dowód (weź pod uwagę, że te egzemplarze miały dopiero dwa lata).
https://www.ogrodowisko.pl/watek/1890-w-gaszczu-u-tess?page=492
____________________
Pozdrawiam:) Teresa W Gąszczu u Tess oraz Ogród nad Rozlewiskiem Chętnie dzielę się roślinami z każdym, kto po nie przyjedzie, albo odbierze w jakimś umówionym miejscu. Ale nie wysyłam roślin.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies