Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Trudna rabata gabionowa

Pokaż wątki Pokaż posty

Trudna rabata gabionowa

as1112 20:58, 21 wrz 2017

Dołączył: 23 kwi 2012
Posty: 151
Witajcie,

nie uzyskałam pomocy w ogólnym wątku więc zakładam oddzielny temat. Może uda mi się przywołać Szefową, Toszkę lub inne osóbki znające się na rzeczy.

Jestem posiadaczką niewielkiego ogródka przydomowego. Ze względu na to, ze nie potrafię samodzielnie dobrać roślin skorzystałam z pomocy specjalistów, którzy przygotowali mi projekt do własnego wykonania. Obecnie większość rabat jest już obsadzona. Na rabatach są głównie trawy i hortensje. Ogólnie jest ok ... poza jedyną rabatą do której jakoś nie mogę się przekonać. Koncepcje były tu zmieniane kilkukrotnie. Ostatecznie stanęło na klonach globosum podsadzonych choinami jeddeloh, do tego limki. Nie wiem, czy ja to źle ulokowałam w ziemi czy rzeczywiście coś tu nie gra. Limki jakieś takie chude. Dodam, ze ta rabata jest widoczna z okna salonu, więc fajnie gdyby była zimozielona. Na pewno dosadzę w rogu klona - zamiast cyprysika, ale co dalej? Chciałabym jakoś uspokoić całość bo obok dość dużo się dzieje. Może rh zamiast hortek? No i proszę nie patrzeć na "trawnik" a raczej jego brak. Mam nadzieję, ze wkrótce to się zmieni. Szmata także zniknie po uporządkowaniu całości. Najpierw muszę jednak doprowadzić do perfekcji tę trudną rabatę.





Gardenarium 08:08, 22 wrz 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Hortensje zarosną z czasem choiny i je zacienią, co spowoduje ich zamieranie.
Bardzo monotonnie, ale chyba tak miała być. Posadzenie różaneczników nic tu nie zmieni.
Szmata tu już powinna zniknąć.
Jak dla mnie zbyt nudno, gabiony górują nad wszystkim, nic z nich nie zwisa, choć mogłoby. To takie gadanie moje.

Ale kto to słyszał, aby na Ogrodowisku poprawiać projekty profesjonalistów Nie taka nasza rola Skoro masz projekt, to się słuchaj projektanta

Klony zbyt krzywe, słabo wyglądają
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
makadamia 08:18, 22 wrz 2017


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Uspokoić?! Dziewczyno a co Ty chcesz tu uspokajać, jak tu się prawie nic nie dzieje

Na pewno - tak jak napisałaś - tego cyprysika trzeba zamienić na klona.
Nie wiem, jakie są odległości pomiędzy roślinami, ale wydaje się, że pomiędzy hortkami jest za duża odległości a pomiędzy choinami a hortkami - za mała.

Jaka jest w ogóle głębokość tej rabaty?
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
Toszka 08:41, 22 wrz 2017


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Po pierwsze - klony wymagają bardzo stabilnych i mocnych wsporników. Zerknij na Wątku u Anbu jak takie chudziny (wiśnie) palikowała. To było na wiosnę zeszłego roku.
Druga rzecz - rozmieszczenie drzew na pierwszej focie nie pokrywa się z oknami sąsiadów. Jak dla mnie klony są za ciasno posadzone, a hortki za luźno. Odstępy (przyszłościowo uwzgl. wzrost drzew) powinny być co 3-4m. A pomiędzy co metr hortki.

Moim zdaniem tam powinien stanąć żywopłot cisowy...

____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
as1112 08:56, 22 wrz 2017

Dołączył: 23 kwi 2012
Posty: 151
Dzięki za odzew. Pomimo krytyki jestem zadowolona, że nareszcie ktoś zareagował i może mi pomoże Oby, bo już mnie męczy ta rabata. Przejrzałam mnóstwo forumowych wątków i Pinteresta wzdłuż i wszerz. I nic.

A myślałam o uspokojeniu całości gdyż na innych rabatach sporo się dzieje (chyba?) Tu rzeczywiście jest słabo
Jak widać czasem nawet gotowy projekt nic nie daje Ogólnie miało być minimalistycznie ale rzeczywiście nie nudno.

Rabata ma głębokość 1,80 no i pewnie z czasem będzie bardzo zacieniona. Tyle wiem.

Pani Danusiu, skoro projekt jest jaki jest to czasem można zmienić reguły forumowe i zmodyfikować to co brzydkie. Na to liczę

Czyli klony przesadzić co 3 metry ( cała rabata ma 10 m) i odpowiednio palikować - to na pewno.

Szmata zniknie i to myślę nawet w ten weekend. Będzie dostawa kory.
Ogród jest maleńki i teraz nie mam już gdzie przenieść tych choin. Zostały mi do obsadzenia boczne rabaty - może kilka choin tam mogłabym przenieść - nawet mam w projekcie, ale resztę wolałabym już zostawić na tej rabacie.

Cisy po całości? I co dalej Toszko

Proszę o jakieś propozycje.
as1112 08:58, 22 wrz 2017

Dołączył: 23 kwi 2012
Posty: 151
Może coś takiego? lub choiny tylko w pierwszym rzędzie?

Toszka 09:23, 22 wrz 2017


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Wiesz, powiem uczciwie, ze na tak wąskiej rabacie usytuowanie tak sporych drzew to karkołomna sprawa, ze względu na system korzeniowy. To nie są drzewka owocowe.

Nie krytykowałyśmy. Żadna z nas. To właśnie główny problem słowa pisanego...coś co w praktyce jest uwagą/wskazówką wynikającą z doświadczenia często odbierane jest jako krytyka. Dlatego mało osób piszę w projektowaniu pojedynczych rabat. Poświęcamy czas, myslimy, wskazujemy błędy w nasadzeniu i proponujemy zmiany, a potem dostaje nam się za torpedowanie autorskich pomysłów. To zniechęca.

U ciebie sama wiesz, że coś nie gra. Każda z nas przeanalizowała nasadzenia i wyraziła swoje uwagi/wskazówki co prawdopodobnie jest nie tak. To nie była krytyka. Bynajmniej.
To było wyjaśnienie

Czemu żywopłot i akurat z cisów? Wyjaśniam.
Osobiście bym zwariowała widząc ponad 6 miesięcy (w fazie bezlistnej) tylko płot i okna sąsiadów. Zimą wcześnie palimy światło i nasi sąsiedzi widzą nasze wnętrza, nas. My ich także.
Cisy mają głęboki i zwarty system korzeniowy. Na półce ma to wielkie znaczenie. Strzyżeniem można spokojnie regulować szerokość i wysokość. Ciemna, elegancka zieleń cisa daje wspaniałe tło dla nasadzeń.
W przyszłości, jak klony będą cieniować rabatę można posadzić sporo zawilców. Te lubią cień. Hortki pod koronami mogą słabo kwitnąć. Mogą, ale nie muszą. Życie pokaże. W 3 roku mocno przybiorą. O to się nie martw.
Choin jest za gęsto. I w takiej masie zbyt ponuro z ciemną zielenią.

Dla urozmaicenia mozna posadzić hakonechloa - niech faluje i zwisa. Cyprysik 'Filifera Aurea' - też zwisa. Można dać carexy np. 'Evergold' - będą troszkę zwisać
Mozna dać sekwencję rozplenicy - będzie falować, skrzyć kotkami, a i zimą fajnie wygląda odcinając się zółcią.
Zerknij do Kamci - tam też murki aranżowane wg. Danusinego projektu.

Edit.
widzę, że naniosłaś poprawki - sama popatrz, że w rzadszym rozstawie drzew jesteś w stanie posadzić więcej i gęściej hortek
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
as1112 09:28, 22 wrz 2017

Dołączył: 23 kwi 2012
Posty: 151
Przejrzałam wątek Anbu i widzę, że wiśnie są przymocowane w kilku miejscach ale do jednego, grubego palika. Tak ma być?

as1112 10:04, 22 wrz 2017

Dołączył: 23 kwi 2012
Posty: 151
Toszko, może faktycznie źle się wyraziłam. Raczej chodziło mi o podkreślenie tego, że nie zamierzam się obrażać czy przerażać propozycjami zmian, jakie Wam przyszłyby do głowy. Jestem otwarta na rady, krytykę i cokolwiek. Chciałabym po prostu fajnie zagospodarować tę rabatę i szczerze żałuję, że nie założyłam wątku wcześniej.

Cisy proponowałabyś wzdłuż całej rabaty podwyższonej? ona jest w kształcie L. Zastanawiam się jak w przyszłości dostałabym się do płotu, aby go odnowić. Jeśli to nie problem to chętnie dosadzę tam żywopłot z cisów.
Toszka 10:05, 22 wrz 2017


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
as1112 napisał(a)
Przejrzałam wątek Anbu i widzę, że wiśnie są przymocowane w kilku miejscach ale do jednego, grubego palika. Tak ma być?


Warto byś ten wątek uczciwie przeczytała - dużo się nauczysz podstaw ogrodnictwa, bo wyczuwam, że ziemia w gabionach nie była wzbogacona w róchnicę, ani w żadne inne dobroci.
Nie wiśnie były początkowo bodaj na 3 grubych palach. Jak poczytasz to się dowiesz, jak wiatr pomiatał tak cienkimi i delikatnymi drzewami o ciężkich, szybko rosnących koronach. Przeczytaj ten wątek. Nie pożałujesz
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies