Gdzie jesteś » Forum » Ogrody na świecie » Jakobstuin - męski ogród (Jistrum NL)

Pokaż wątki Pokaż posty

Jakobstuin - męski ogród (Jistrum NL)

aldonaz 11:17, 30 wrz 2017


Dołączył: 09 lis 2011
Posty: 1841
Kolejnym punktem naszego tegorocznego wypadu do Holandii był Jakobstuin. Pozwoliłam sobie przedstawić ten ogród, ponieważ sama zaproponowałam jego odwiedzenie i mam z niego własne zdjęcia (w pozostałych ogrodach miałam problem z aparatem). Właścicielem tego 4-akrowego ogrodu położonego w malowniczym krajobrazie „Friese Wouden” jest Jaap de Vries (nawiasem mówiąc bardzo ciekawy facet). Ewo, Miro, proszę o zamieszczenie wspólnego zdjęcia z Jaapem. To jego drugi ogród , który założył w 2007 roku po śmierci żony. Wcześniej mieszkał w Engelum, gdzie po raz pierwszy zaczął zajmować się ogrodnictwem. Pracował jako technik teatralny w Leeuwarden. Po śmierci żony zaczął zastanawiać się , czego tak naprawdę chce w swoim życiu. Zrezygnował z pracy, przeprowadził się do Jistrum i zajął się ogrodnictwem. Pogłębiał swoją wiedzę o roślinach, odwiedzał najlepsze szkółki, szukał inspiracji u znanych ogrodników tj. Henk Gerritsen i Tor ten Linden, pochłaniał książki Oudolfa. Dzięki Cassian Schmidt odkrył piękno północnoamerykańskich roślin preriowych. W nowo założonym ogrodzie kontynuuje wybraną wcześniej ścieżkę – trawy grają w nim pierwsze skrzypce.
____________________
Lek na całe zło czyli mój ogród
aldonaz 11:25, 30 wrz 2017


Dołączył: 09 lis 2011
Posty: 1841
Jego założeniem było połączenie naturalistycznego stylu Oudolfa z preriowym stylem Spruyta. W Jacobstuin dominują więc trawy – głęboko korzeniące się, długowieczne i wytrzymałe na suszę rośliny z Ameryki Północnej. Apogeum kwitnienia przypada na koniec lata i początek jesieni. Nie ma tam żywopłotów i nie jest podzielony na pokoje.
____________________
Lek na całe zło czyli mój ogród
aldonaz 11:28, 30 wrz 2017


Dołączył: 09 lis 2011
Posty: 1841
Bardzo młody ogród jest częścią całości zwanej „De Coulisse” obejmującej także ogród kuchenny, ogród wokół domu i dwa pastwiska. Właściciel prowadzi również B& B.
____________________
Lek na całe zło czyli mój ogród
aldonaz 11:35, 30 wrz 2017


Dołączył: 09 lis 2011
Posty: 1841
Właścicielka wcześniej odwiedzanego ogrodu stwierdziła, że Jakobstuin nie jest kobiecym ogrodem. Doszukujcie się więc męskiej ręki.
____________________
Lek na całe zło czyli mój ogród
aldonaz 11:46, 30 wrz 2017


Dołączył: 09 lis 2011
Posty: 1841
Morze rdestów himalajskich
____________________
Lek na całe zło czyli mój ogród
aldonaz 11:51, 30 wrz 2017


Dołączył: 09 lis 2011
Posty: 1841
Miejsca do wypoczynku i kontemplacji
____________________
Lek na całe zło czyli mój ogród
aldonaz 11:51, 30 wrz 2017


Dołączył: 09 lis 2011
Posty: 1841
ciąg dalszy wieczorem
____________________
Lek na całe zło czyli mój ogród
Wendy79 19:33, 30 wrz 2017


Dołączył: 25 mar 2015
Posty: 3203
Ciągle zastanawiam się w czym ma się charakteryzować ten "męski" ogród
____________________
Agnieszki i Maćka Księżycowy... Założyć ogród to uwierzyć w jutro. Audrey Hepburn
hanka_andrus 19:44, 30 wrz 2017


Dołączył: 20 lis 2010
Posty: 34408
Nie widzę letnich kwiatów, pachnących róż, kolorowych rabat. Owszem są kwiaty ale takie smutnawe: astry, sadźce, szałwie, przetacznikowce. Wszystkie kolory wygaszone. Może to o to chodzi, że my, kobiety lubimy tęczę w ogrodzie, a tu skąpo.

Ale i tak mi się podoba, chociażby z uwagi na ławeczki.
____________________
sezon 2017 u hanusi sezon 2017 u Hanusi Ogródek Hanusi - jeszcze jeden sezon Ogródek Hanusi - kolejny sezon * Ogródek Hanusi po zimie
sylwia_slomc... 19:55, 30 wrz 2017


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81907
Mocne nasadzenia , wielkimi plamami i nie obawia się sadzić roślin ekspansywnych, kontrasty kolorystyczne.Może tez o to chodzi
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies