Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Ogród Izabeli czyli...lepszego początki czas zacząć

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród Izabeli czyli...lepszego początki czas zacząć

Izabela36 10:34, 15 gru 2017

Dołączył: 29 gru 2015
Posty: 403
Parę dni wcześniej przywitalam się już w pytaniach o projektowanie, ale napewno nie wszyscy tam zaglądają. Zatem chciałam się ze wszystkimi przywitać i na początku muszę przyznać że wpadłam jak śliwka w kompot...w Ogrodowiskomanie . O tym przecudnej urody portalu dowiedziałam się parę lat temu...ale odważyłam się tylko na czytanie, przeglądanie zdjęć. Zero komentowania no bo gdzie..ja..ależ skąd...ja sie wstydzę. U mnie nie tak ładnie jak u Was...Zawiesiłam uwagę.
Działka 11 ar,leśny teren, sosny na działce, dom zbudowany, kostka położona, ogród...o tym potem, dzieci urodzone (trójka), od 4 miesiecy jest domowa suczka.
Z zamiłowania ogrodniczka pracoholiczka. Ostatnio każdą wolną chwilę nic innego nie robię tylko przeglądam, podziwiam, zachwycam się i staram się ogarnąć to co zobaczyłam. Powiem Wam że to strasznie trudne, szczególnie dla kogoś kto uwielbia rośliny, ogrody, doradzanie innym a u siebie ...klops.
Swój ogród zaczęłam komponować razem z budową domu...chociaz thuje były szybciej niż dach.Kupowałam rośliny, wsadzałam, przenosiłam, zamieniałam itp. Myslałam, że im wiecej ich jest , im różnorodniej - tym lepiej.
O jasny piorunie...jakże sie myliłam!
Odkryłam Ogrodowisko i aż zbladłam, na kolana upadłam, nogą o krzesło zahaczyłam, talerze pobiłam i tak pomyslałam....." O nie!!! ja też tak chce!!!"
Odwagi sie napiłam i tutaj wskoczyłam...
Serdecznie przywitać się chciałam
____________________
Ogród Izabeli...czyli lepszego czas zacząć
Izabela36 10:59, 15 gru 2017

Dołączył: 29 gru 2015
Posty: 403
Oto ogólny plan działki

A to zestaw moich roślin :1. Rozplenica Hameln, 2. Katalpa, 3. Thuja Smaragd ( kiedys ciełam ja w spiralę) 2x, 4.Buk Purpurea Pendula, 5. Magnolia, 6. Buxus (obwódka)2x, 7. Klon palmowy 2x ( Garnet i Dissectum, 8. Wydmuchrzyca piaskowa, 9. Funkia Halycon, 10. Miskant Morning Light 2x, 11. Swierki pospolite, 12. Bergenia, 13. To miejsce na rośliny, które sa narazie bez miejsca, albo wykopane. 14. Pecherznica Diabolo, 15. Dereń, 16. Funkia, 17. Tawułka Arendsa, 18. Brzoza Dorenbos, 19. Berberysy, 20. Miskant Morning Light, 21. Choina Jeddeloh. 22. Klon na pniu ( limonkowe liście), 23. Żurawka Limka, 24. Rozchodnik Matrona, 25. Rododendrony, 26. Wrzosowisko, 27. Perukowiec podolski+stipa+nachyłek Ruby Frost+turzyca palmowa, 28. Śliwa Woodi, 29. Berberysy Erecta, 30. Przetacznik kłosowy+szałwia+thuja danica, 31. Buxus ( obwódka), 32. Miskant Giganteus, 33. Jałowiec Blue Arrow ( strzyżony na 3 kulki) 2x, 34. Buxus kule ( mają ok. 1m), 35. Żurawki bordowe, 36. Buxus kule , 37. Buk Rohan Obelisk, 38. Pecherznica na pniu) 2x, 39. Funkia Fire&Ice, 40. Hakonechloa, 41. Grujechnik japoński, 42. Turzyca Ice Dance, 43. Cis ( niska obwódka), 44. Hortensja Limelihgt, 45. Piwonia drzewiasta, 46. Trzmielina oskrzydlona, 47. Krzewuszki, 48. Turzyca Evergold, 49. Cyprysiki Lawsona, 50. Bonsai ( formowany z thui smaragd), 51. Rododendron Blue Tit, 52. Trzmielina na pniu ( zielony liść z żółtym paskiem), 53. Fontanna pół kuli, 54. Śliwa Pisardii, 55. Biota wschodnia 3 x, 56. Hortensja Vanilie Fraise albo Pinky Winky, 57. Dąb - to samosiejka przechylony całą koroną na 1 stronę - nad piaskownice i robi tam super cień latem, 58. Cisy - żywopłocik, 59. Funkie Patriot, 60. Thuje Smaragd, 61. Wierzba Hakuro, 62. Klon Royal Red, 63. Drzewa owocowe ( brzoskwinia, grusza i czeresnia), 64.Thuja Danica ( cały rzad), 65. Bez czarny, 66. Juki , 67. Cyprysiki Lawsona ( 3m), 68. Rozplenica Little Bunny.

Uff...to sie tego nazbierało...
____________________
Ogród Izabeli...czyli lepszego czas zacząć
Izabela36 11:11, 15 gru 2017

Dołączył: 29 gru 2015
Posty: 403
Pomocy potrzebuję, oka fachowego aby ogarnąć i nadać kierunek temu co już jest. Niektóre rośliny powinny zostać z racji swojego charakteru, koloru, rozmiarów i szlachetności...powiedzmy, ze sa takie.
A wszystko zaczeło sie od rabaty frontowej, której ni w ząb nie moge ruszyć. Jest tam wiele roślin, których teraz nie widać bo złe zdjecie i brak lisci. Ale postaram sie Białoboka widac, z tyłu za nim sa jałowce płożące, Cyprisik nutkajski i hortensje Vanili Fraise. Przy ogrodzeniu sa akacje Umbraculifery. Nad kamieniem stoi migdałek oraz świerk Bruns. U podnóży kamienia rosna Imperaty, przed nimi żurawki, a po obu stronach zurawek sa funkie. Na końcu funki bliżej siatki jest klon palmowy Atropurpurea i ma 1,6 m. Obok niego jest tez Wiąz Wredei.
Chciałabym aby pozostał tam kamień, świerk białobok oraz klon palmowy.
Co powinnam stad wysadzić, co dokupić? Oto moja zagwozdka...

____________________
Ogród Izabeli...czyli lepszego czas zacząć
Izabela36 11:13, 15 gru 2017

Dołączył: 29 gru 2015
Posty: 403
Musiałam to w kolorze zrobić
____________________
Ogród Izabeli...czyli lepszego czas zacząć
Wendy79 12:11, 15 gru 2017


Dołączył: 25 mar 2015
Posty: 3203
Cześć Iza! W projektowaniu nie pomogę, bo najzwyczajniej się na tym nie znam, ale czuję, że możesz mieć już fajnie, tylko zdjęć mało. Masz przepiękny krajobraz zapożyczony, a to już (jak dla mnie) połowa sukcesu. Pozdrawiam i zaznaczam, będę podglądać, co mądrzejsi będą podpowiadać
____________________
Agnieszki i Maćka Księżycowy... Założyć ogród to uwierzyć w jutro. Audrey Hepburn
18:45, 15 gru 2017
Witam się u ciebie
Izabela36 19:22, 15 gru 2017

Dołączył: 29 gru 2015
Posty: 403
Witam Agnieszko,
To prawda krajobraz mam - i tak naprawde on wytycza mi pewne reguły odnosnie charakteru ogrodu, gleby, nasadzeń.
Postaram sie o wiecej fotek, tylko teraz to taka pora nieciekawa. Poszperam...może cos znajde.
____________________
Ogród Izabeli...czyli lepszego czas zacząć
Izabela36 19:33, 15 gru 2017

Dołączył: 29 gru 2015
Posty: 403
Witam Moniko,cieszę sie, że zajrzałaś do mnie. Zapisuje i będę przegladać Twój wątek.
____________________
Ogród Izabeli...czyli lepszego czas zacząć
roma2 20:42, 15 gru 2017


Dołączył: 28 sie 2014
Posty: 2976
Cieszę się, że się zdecydowałaś. Choć to kiepski czas na szybki odzew i planowanie. Święta za progiem. Nie zrażaj się. Po Nowym Roku, forum ożyje .
____________________
Komendówka
Basilikum 20:53, 15 gru 2017


Dołączył: 14 cze 2015
Posty: 21735
Witaj imienniczko
ja w planowaniu cienka jestem ale pokibicuje
____________________
IzaBela Pod Bialo-Niebieska Chmurka***cz.I*** Wizytowka "Nie moge na dluzej zostac" -wyszeptala Chwila Szczescia - "ale wloze w Twoje serce wspomnienia"
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies