Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Ogród Izabeli czyli...lepszego początki czas zacząć

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród Izabeli czyli...lepszego początki czas zacząć

Gardenarium 16:09, 27 gru 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308

Zmieniłabym trochę linię rabat i dała wyspę na dole po prawej. Bukszpan inaczej bym posadziła.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Izabela36 10:13, 03 sty 2018

Dołączył: 29 gru 2015
Posty: 403
Gardenarium napisał(a)

Zmieniłabym trochę linię rabat i dała wyspę na dole po prawej. Bukszpan inaczej bym posadziła.


Witam sie w Nowym Roku i życze samych pięknych i zdrowych dni.
Danusiu dzieki wielkie za pomysł, napewno jest najlepszy. Zerknij proszę na moje wygibasy, które tak robie z doskoku. Też bawiłam sie nad linią rabat w lesie, troche kolorów dodałam, niekoniecznie pod konkretne rośliny. Rabate frontową tez kombinuje, nawet mi podpowiedziałaś trochę. Zobaczmy co z tego wyszło...


____________________
Ogród Izabeli...czyli lepszego czas zacząć
marba 23:41, 03 sty 2018


Dołączył: 09 wrz 2015
Posty: 3230
Witaj, Izo. Ale masz szczęście: ogród przy sosnowym lesie. Czy może być coś piękniejszego? Aż zazdroszczę. Będę odwiedzać.
Wszystkiego dobrego i pięknego w Nowym Roku!
____________________
Basia Wśród brzóz i dębów
Izabela36 11:54, 04 sty 2018

Dołączył: 29 gru 2015
Posty: 403
marba napisał(a)
Witaj, Izo. Ale masz szczęście: ogród przy sosnowym lesie. Czy może być coś piękniejszego? Aż zazdroszczę. Będę odwiedzać.
Wszystkiego dobrego i pięknego w Nowym Roku!


Witam Basiu i zycze dobrego ogrodomania w 2018r.
Zapraszam również, może ktoś zechce mi udzielic rad w zaplanowaniu tego skrawka ziemii. Bedę wdzięczna za komentarze, rady i porady. Danusia mnie troszke naprowadza, ale każdy może sie przyłaczyć.
____________________
Ogród Izabeli...czyli lepszego czas zacząć
marba 16:30, 04 sty 2018


Dołączył: 09 wrz 2015
Posty: 3230
Izo, jeśli Danusia naprowadza, to trudno coś lepszego doradzić. Ale dodam coś od siebie. Ja bym uwzględniła bezpośrednie sąsiedztwo tego miejsca, tj. bliskość lasu. Wydaje mi się, że zbyt wyszukane rośliny nie będą pasować do tak naturalnego tła. Szukałabym wśród roślin występujących w naturze i ich odmian. A im dalej od lasu, tym więcej dawałabym sobie swobody w wyborze roślin. Tak to widzę, ale, oczywiście, każdy ma prawo do własnego spojrzenia. Nie wiem, czy pomogłam, ale będę zaglądać. Sama jestem ciekawa, na co się zdecydujesz.
Pozdrawiam.
____________________
Basia Wśród brzóz i dębów
Izabela36 20:02, 04 sty 2018

Dołączył: 29 gru 2015
Posty: 403
Basiu, wiem, że Szefowa to Szefowa, ale mamy tutaj całe grono wspaniałości, na które liczę. Danusia jest zapracowana napewno i nie chciałabym jej naciskać. Napewno każda opinia i komentarz jest na wage złota - o to tutaj chodzi. O burze mózgów Tak jak mówisz każdy ma inne spojrzenie.
Wiesz ja mam dużo roślin ale w pojedynczych egzemplarzach...jak kolekcjonerka. A tutaj okazało się, że najładniej jest plamami kolorystycznymi, dużą ilością roślin tego samego gatunku. I teraz rozumiesz, nie wiem co z mojej kolekcji jest do lamusa a co warto dokupić.
Myśle o połączeniu dwóch stylów w sposób umiejętny: naturalny z racji warunków glebowych, otoczenia oraz lekki glamur bo mam lampy kule w ogrodzię , nowoczesne meble ogrodowe, donice.
Musza być konkretne zmiany i konkretne propozycje.
Zapraszam wszystkich
____________________
Ogród Izabeli...czyli lepszego czas zacząć
Izabela36 20:50, 04 sty 2018

Dołączył: 29 gru 2015
Posty: 403
Gardenarium napisał(a)

Zmieniłabym trochę linię rabat i dała wyspę na dole po prawej. Bukszpan inaczej bym posadziła.


Z bukszpanu mam 2 obwódki/niskie żywopłoty. Ten u góry okala własnorecznie tworzonego bonsai i w tym roku posadziłam przed nim tulipany oraz rododendron blue tit. Czy tego bukszpana byś inaczej posadziła? Czy tego na dole?
Widzę Danusiu zmianę lini rabat - podoba mi sie zwłaszcza ta wyspa w trawniku. Mocno poszerzyłaś te rabate na dole - i co ja mam tam wsadzić? Obecnie sa choinki zwykłe, i rzad bergeni przed nimi.Widze też zmieniony kształt rabaty frontowej, od której sie zaczeła moja przygoda i w sumie nadal nie potrafie jej ogarnąć.
____________________
Ogród Izabeli...czyli lepszego czas zacząć
makadamia 10:33, 05 sty 2018


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Izabela36 napisał(a)

Musza być konkretne zmiany i konkretne propozycje.


Cześć Iza, zgodnie z obietnicą - jestem

Poczytałam, pooglądałam i przyznam się, że trochę w kropce jestem.
Bo z jednej strony - fajna działka, fajne otoczenie;
a z drugiej - ja tu widzę potrzebę naprawdę KONKRETNYCH zmian.

I teraz mocno się zastanawiam, które z tych zmian są rzeczywiście potrzebne, a które wynikają jedynie z mojego osobistego gustu, którego nie chcę Ci narzucać

Zmiany które wydają mi się obiektywnie potrzebne:
- wygładzenie linii rabat
- dodanie średniego piętra
- ograniczenie ilości gatunków i dopasowanie ich do warunków siedliskowych

Do trzeciego punktu potrzebna jest informacja o kierunkach świata i które miejsca są bardzo nasłonecznione, które trochę, a które wcale. Gleba - domyślam się - zapewne jest piaszczysta. Pytanie - jak bardzo. I czy bardzo sucho. I kolejne pytanie - czy mierzyłaś ph gleby? Sosny zwykle zakwaszają ziemię. Nie wiem jak bardzo i czy wszędzie. Jeśli masz bardzo kwaśną ziemię, to takim roślinom jak perukowiec czy buk będzie trudno i je w pierwszej kolejności typowałabym do wyautowania.

Natomiast co do gustu....
Mnie styl glamour nie leży. A w tym konkretnym przypadku uważam, że nie pasuje do lesistego otoczenia. Te rabaty żwirowe i strzyżone tuje pomiędzy sosnami....
Ale jeśli jest Twoje gorące marzenie, to kim ja jestem, żeby Cię od niego odwodzić?.
Także tutaj prosiłabym o informację, jak bardzo jesteś przywiązana do tej koncepcji i jaki zakres zmian dopuszczasz. Wiadomo, że czynnik finansowy gra tutaj dużą rolę.
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
Monia81 11:26, 05 sty 2018


Dołączył: 14 lut 2017
Posty: 7969
Witaj Izo, to ja też się witam u Ciebie widzę, że będą zmiany, podglądać będę z wielką chęcią, ja też zanim trafiłam na ogrodowisko to po jednej roślince kupowałam i efektu żadnego nie było... masz fajny lasek za płotem i tak jak dziewczyny piszą dobrze by było wkomponować się w tą okolicę
kibicować będę na pewno pozdrawiam
____________________
Monika Monika-wymarzony sielankowy ogród
Izabela36 16:23, 05 sty 2018

Dołączył: 29 gru 2015
Posty: 403
Cześć dziewczyny,
Monika - kibicuj, kibicuj - będzie mi miło.
Asia - dzieki wielkie, że sie odezwałaś. Absolutnie się z Toba zgadzam, co do tych 3 punktów.
1. Linię rabat w lesie - absolutnie wygładzić. Z czego one wynikaja w obecnym stanie -początkowo była rabata w postaci metrowego pasa pod płotem, gdzie posadziłam zupełnie przypadkowe rosliny tj: pęcherznica, dereń, rododendron, jakięs thuje , krzewuszki - wszystko w liczbie po 1 szt . Wysypałam to kamieniem. Z czasem przeszkadzało nam koszenie trawy między sosnami, więc stwierdziłam, ze trzeba te drzewa wysokie wciągnąć w rabaty i tak wyszla linia rabat w lesie. Ale co jest istotne - nie chciałabym teraz podczas tej rewolucji, która ma nastapić- zbyt mocno zabierać trawnika i poszerzać rabaty z uwagi że mam 3 trójke dzieci, które musza sie wybiegać i jeden synus to wschodząca gwiazda piłkarska dodam . Wygładzić linie rabat ale nie zabierając dużo trawnika. Jest tam też koło z piaskowca - wolałabym je czyms obsadzić, zakryć niż rozbierac.
2. Średnie piętro - to jest dokładnie to co zauważyłam dzisiaj przez okno - zgadzam sie.
3. Ograniczyc gatunki jak najbardziej, o to mi chodzi.
a). strony świata - tutaj gdzie jest piaskownica na moim planie jest południe.
Mocno nasłoneczniona jest u mnie strona południowa, gdzie jest piaskownica, rabata koło niej oraz warzywniak i drzewa owocowe.
średnio nasłoneczniona jest część wschodnia w lesie, tzn padaja tutaj promienie słoneczne przez korony drzew, zwłaszcza do południa.
Najmniej słońca to lewy górny naroznik w lesie - cień, lecz przebijaja sie promienie.
Nie mam miesc gdzie jest totalny cień cały dzień.
b)gleba piaszysta na rabatach, w dołki wsypana odpowiednio dla roslin. Pod trawnik wszedzie wysypany czarnoziem. Ph nigdy nie mierzyłam - przyjełam ze kwasna i tyle.
4. Styl - Asiu, juz ja taka glamur nie jestem, tylko wiesz sa pewne elementy już kupione, których nie będę wymieniać. Pozostac w ogrodzie musi kamień na rabatach, bo go teraz nie wywiozę, lampy kule białe - aczkolwiek w innym ułożeniu moga być zwłaszcza te na rabacie frontowej, nie muszą być w rzedzie - mam 3 skupiska kul po 4 szt w różnych rozmiarach- jeżeli potrzebujesz to powiem gdzie sa usytuowane.
No i gdzies muszę umieścic fontanne półkule - najlepiej na tej rabacie gdzie już jest ( a jest koło piaskownicy) - bo bedę ja widziec z tarasu. Tak wiec przywiazanie do tego stylu jest tylko w tej formie. Co do roślin to tutaj przejde zapewne załamanie nerwowe...bo nie tak łatwo wywalić.Ale czekam i jestem gotowa na wyzwanie


____________________
Ogród Izabeli...czyli lepszego czas zacząć
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies