Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Małymi krokami-Ogród Wioli

Pokaż wątki Pokaż posty

Małymi krokami-Ogród Wioli

Anda 10:02, 15 lut 2023


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33507
Zdania na temat wycinania liści są podzielone - w sumie jak zawsze w tematach ogrodniczych dotyczących cięcia

Ja tylko przytoczę zdanie pani Suzanne Peters, która radzi wycinać zeszłoroczne liście ciemiernikom, gdy kwiaty są w połowie oczekiwanej wysokości. Zeszłoroczne liście są bardziej narażone na choroby grzybowe, bo w czasie kwitnienia zaczynają obumierać. Zastępują je nowe liście. Ciemierniki rozwijają się w chłodnych porach roku. Dlatego też tak jak usuwamy stare liście bylinom rozwijającym się latem, tak ciemiernikom zimą lub na przedwiośniu.
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Wiolka5_7 11:07, 15 lut 2023


Dołączył: 05 lut 2013
Posty: 20517
Makao napisał(a)

Ooo to ja też może swoje podzielę. Mam kilka starszych kęp a faktycznie bardzo trwałe rośliny z nich. Żadna susza im nie straszna.
Spokojnie dziel ja tam dzielę rośliny najczęściej na samym początku wegetacji,wtedy znoszą to bez szwanku
____________________
Wiola Malymi krokami - Ogrod Wioli *Wizytówka*
Wiolka5_7 11:09, 15 lut 2023


Dołączył: 05 lut 2013
Posty: 20517
Makao napisał(a)
Ciemierników wciąż się nie dorobiłam.
Mam jednego tego cuchnącego korsykańskiego. Już zaczyna kwitnąć.

Ja nad cienistą siedzę już od początku tworzenia ogrodu. Wiele roślin już przetestowałam i nie wszystkim podpasowało. Hosty wyszły najlepiej. Ja pomyślałam że dosadzę teraz bodziszka Różane do host. Jakoś tak chodzi za mną od jakiegoś czasu.
Popatrze co Ty będziesz robić. Może coś skubnę.

Koniecznie musisz to zmienić Aniu
Teraz pora na zakupy

Hosty wiadomo, ale Rozanne może ci marnie kwitnąć w cieniu ,ja mam go na słońcu i bujnie kwitnie.

Podpatruj, chociaż w tym sezonie może być słaby efekt
____________________
Wiola Malymi krokami - Ogrod Wioli *Wizytówka*
Wiolka5_7 11:10, 15 lut 2023


Dołączył: 05 lut 2013
Posty: 20517
MartaCho napisał(a)
Cień chyba też tawułki lubią, więc może między paprociami?


Tak lubią, pomyśle,bo miejsca tam nie ma za wiele
____________________
Wiola Malymi krokami - Ogrod Wioli *Wizytówka*
Wiolka5_7 11:11, 15 lut 2023


Dołączył: 05 lut 2013
Posty: 20517
Iwona100 napisał(a)
Poczytam o tych innych odmianach molini.Dzięki .
A w jakich odległościach masz posadzone Heidebraut przy brzozach? Są tam bardzo ładnie wyeksponowane.


Muszę zmierzyć ,ale dość luźno i właśnie dlatego są pięknie wyeksponowane te fontanny
____________________
Wiola Malymi krokami - Ogrod Wioli *Wizytówka*
Wiolka5_7 11:15, 15 lut 2023


Dołączył: 05 lut 2013
Posty: 20517
Monika83 napisał(a)
Moim zdaniem za wcześnie przyciełaś im te liście bo one chronią kwiaty przed mrozami, przymrozkami, mamy połowę lutego dopiero. Ja moim wycinam liście w marcu i tylko te stare brzydkie a ładne zieloniutkie zostawiam. Nigerom i korsykańskim nie wycina się całkowicie liści tylko stare i chore. Ciemierniki śliczne zwłaszcza ten kropkowany

Ale co im się stanie?
Hmm, rok temu też przycięłam jak kwitły i nic im nie było
W razie mrózów wiadra w gotowości

Zresztą niektóre miały ciut grzyba znowu,więc chyba lepiej szybciej je usunąć.
Nigerom też wycinałam jak kwitły i nic im nie było.

Tak śliczne ,a te 2 różowe były kupione takie same kropkowane a teraz jeden jakiś ciemniejszy się zrobił ,hmmm
____________________
Wiola Malymi krokami - Ogrod Wioli *Wizytówka*
Wiolka5_7 11:17, 15 lut 2023


Dołączył: 05 lut 2013
Posty: 20517
Anda napisał(a)
Zdania na temat wycinania liści są podzielone - w sumie jak zawsze w tematach ogrodniczych dotyczących cięcia

Ja tylko przytoczę zdanie pani Suzanne Peters, która radzi wycinać zeszłoroczne liście ciemiernikom, gdy kwiaty są w połowie oczekiwanej wysokości. Zeszłoroczne liście są bardziej narażone na choroby grzybowe, bo w czasie kwitnienia zaczynają obumierać. Zastępują je nowe liście. Ciemierniki rozwijają się w chłodnych porach roku. Dlatego też tak jak usuwamy stare liście bylinom rozwijającym się latem, tak ciemiernikom zimą lub na przedwiośniu.


Podoba mi się ta rada
Ja wycinam co roku o tej porze i nic im nie jest.

Niektóre miały grzyba,więc lepiej wcześniej.
Ciemierniki to twarde sztuki, przesadzałam w styczniu i pięknie rosną
____________________
Wiola Malymi krokami - Ogrod Wioli *Wizytówka*
Dominika11 11:21, 15 lut 2023


Dołączył: 09 kwi 2014
Posty: 18709
Wiolka5_7 napisał(a)
W styczniu przyznam się wam, że podzieliłam 2 kępy seslerii jesiennej
No i pięknie rosną ,mówiłam to trawy terminatorki
To na nową rabatę



o dobrze, że piszesz - ja swoje też podzielę i mam już dla nich miejsce - dzięki
____________________
Ja i mój ogródek - ZAPRASZAM :)
Rojodziejowa 11:21, 15 lut 2023


Dołączył: 28 sie 2015
Posty: 8565
Wiolu, ile miała średnicy ta kępa seslerii, którą dzieliłaś?

A co do ciemierników, to mi przypomniałaś o moich. Chyba w końcu je wsadzę, bo takie temperatury jak są aktualnie to znosiły na zewnątrz spokojnie.
____________________
Asia Rojodziejowa na wygwizdowie wojuje z gliną (małopolskie, okolice Brzeska)
Dominika11 11:23, 15 lut 2023


Dołączył: 09 kwi 2014
Posty: 18709
Wiolka5_7 napisał(a)
Wytyczylam sobie ścieżkę ,w końcu ścieżka z przedogródka będzie miała ciąg dalszy

Przy okazji zobaczcie jaki mam paskudny trawnik po zimie,a był perfekcyjny jesienią.

Dlatego mi go nie żal tym bardziej go zrywać.Nie mam zamiaru co roku do siać do nowa itp.

Ten na wjazdowej idealny jak na tą porę

Brzydal







widzę, że się nie obijasz - mobilizujesz mnie do roboty
____________________
Ja i mój ogródek - ZAPRASZAM :)
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies