Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Małymi krokami-Ogród Wioli

Pokaż wątki Pokaż posty

Małymi krokami-Ogród Wioli

Wiolka5_7 08:46, 14 wrz 2018


Dołączył: 05 lut 2013
Posty: 20623
Toszka napisał(a)
Na argument etykiet jest jedno wyjaśnienie...popyt kształtuje podaż...dyplomatycznie rzecz ujmując

Znam historię szkółkarza traw, który kupując u hodowcy (producenta rozmnażającego trawy) palety z siewkami kilka razy dopytywał się o odmianę i kilka razy uzyskał potwierdzającą odpowiedź co do prawidłowości (dokładnie chodziło o Gracillimusy). I przy propozycji dania wymiernej gwarancji na odmianę, pan hodowca wycofał się rakiem, bo jak się okazało świadomie chciał wcisnąć inną odmianę. Czy mam coś więcej tłumaczyć?

Owemu szkółkarzowi pewnie by do głowy nie przyszło, że musi stosować zasadę ograniczonego zaufania, gdyby wcześniej nie został dokładnie tak samo "nabity w butelkę"...i nie sprzedał roslin klientom (po wczesniejszym troskliwym i na najwyższym poziomie podhodowania siewek). Takie są fakty

Dodam, ze u producentów materiał zamawia się w styczniu. Odbiera w marcu, a sieweczki są maleńkie. I nawet te z podziału wegetatywnego są jednym-dwoma źdźbłami. Trzeba być nie lada znawcą (a to wymaga lat praktyki i wąskiej specjalizacji) by po maleńkim materiale szkółkarskim rozpoznać odmianę.

Niestety taką mamy rzeczywistość
____________________
Wiola Malymi krokami - Ogrod Wioli *Wizytówka*
Wiolka5_7 08:47, 14 wrz 2018


Dołączył: 05 lut 2013
Posty: 20623
sarenka napisał(a)

Ta metoda jest najlepsza
Teściowa tak kwiaty kupiła, zapytała czy te są na pewno na słońce, sprzedawca odpowiada,że oczywiście tak- i co? I słońce je spaliło bo to były cieniolubne

Niestety tak sprzedawcy oszukują i nabijają kasę...
____________________
Wiola Malymi krokami - Ogrod Wioli *Wizytówka*
Wiolka5_7 08:50, 14 wrz 2018


Dołączył: 05 lut 2013
Posty: 20623
Toszko mam pytanie jak już u mnie jesteś

Chcę wytyczyć sobie teraz miejsce na nowe rabaty i zasiać na nich poplon...teraz rośnie tam chwastowisko...a na wiosnę przekopać ,dodać obornik i kompost itp...co o tym myślisz ?
____________________
Wiola Malymi krokami - Ogrod Wioli *Wizytówka*
Toszka 09:31, 14 wrz 2018


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Proponuję zrobić odwrotnie - teraz wypielić, przekopać z dobrociami. Zostawić niech wzejdą jeszcze chwasty (wystarczy je na bieżąco pazurkować lub przegrabiać), a ziemia niech przez zimę uleży się i przerobi. Niech w spokoju osiądzie po intensywnym=inwazyjnym kopaniu.
Wcale bym poplonu nie siała. Daj ile wlezie obornika, kompostu i kory (mączka etc). Obornik nie musi być mocno przekompostowany.

Potem obsyp korą i wszystko. Na wiosnę będziesz sadzić

Jesli dasz poplon to na wiosnę będziesz musiała przekopać. Sadzenie roslin na mocno, świeżo przekopanej glebie wcale nie jest zdrowe dla systemu korzeniowego, bo ziemia osiadając zagęszcza się i w efekcie ściska bryłę korzeniową.

Przecież chcesz mieć rabatę na lata, a nie szykujesz jej np. pod rosliny okopowe=sezonowe.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Toszka 09:34, 14 wrz 2018


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Wiolka5_7 napisał(a)

Niestety tak sprzedawcy oszukują i nabijają kasę...


Bo obecnie takie pojęcie jak "etyka zawodowa" jest jak Yeti - każdy słyszał, ale nikt nie widział
I nie dotyczy to tylko branży ogrodniczej. Nawet nie napiszę "schodzimy na psy", bo tylko obrażę psy
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Wiolka5_7 09:43, 14 wrz 2018


Dołączył: 05 lut 2013
Posty: 20623
Toszka napisał(a)
Proponuję zrobić odwrotnie - teraz wypielić, przekopać z dobrociami. Zostawić niech wzejdą jeszcze chwasty (wystarczy je na bieżąco pazurkować lub przegrabiać), a ziemia niech przez zimę uleży się i przerobi. Niech w spokoju osiądzie po intensywnym=inwazyjnym kopaniu.
Wcale bym poplonu nie siała. Daj ile wlezie obornika, kompostu i kory (mączka etc). Obornik nie musi być mocno przekompostowany.

Potem obsyp korą i wszystko. Na wiosnę będziesz sadzić

Jesli dasz poplon to na wiosnę będziesz musiała przekopać. Sadzenie roslin na mocno, świeżo przekopanej glebie wcale nie jest zdrowe dla systemu korzeniowego, bo ziemia osiadając zagęszcza się i w efekcie ściska bryłę korzeniową.

Przecież chcesz mieć rabatę na lata, a nie szykujesz jej np. pod rosliny okopowe=sezonowe.

Dobrze,że zapytałam Dzięki
Ok to nie będę siać...
najpierw wyznaczę rabaty,wyplewię i mam nadzieję,że uda mi się załatwić kompost i obornik i to przekopię ...
____________________
Wiola Malymi krokami - Ogrod Wioli *Wizytówka*
Wiolka5_7 09:44, 14 wrz 2018


Dołączył: 05 lut 2013
Posty: 20623
Toszka napisał(a)


Bo obecnie takie pojęcie jak "etyka zawodowa" jest jak Yeti - każdy słyszał, ale nikt nie widział
I nie dotyczy to tylko branży ogrodniczej. Nawet nie napiszę "schodzimy na psy", bo tylko obrażę psy

Ech...
____________________
Wiola Malymi krokami - Ogrod Wioli *Wizytówka*
Kasia_CS 19:27, 14 wrz 2018


Dołączył: 07 maj 2016
Posty: 10448
Rozmowa o nieuczciwych sprzedawcach jeży włos na głowie, ale to wszystko prawda, a to cholernie przykre dla nas kupujących i wkurzające..
____________________
Ogródek Kasi - początkującego ogrodnika kawałek trawnika
eVka 20:04, 14 wrz 2018


Dołączył: 27 paź 2016
Posty: 14291
Moje gracki kwitną, więc kto wie czy i mnie nie okantowano...
____________________
sylwia_slomc... 20:10, 14 wrz 2018


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 82124
effka napisał(a)
Moje gracki kwitną, więc kto wie czy i mnie nie okantowano...

Moje też zakwitły, ale piękne więc się nie gniewam. Nie zmienia to faktu, że kantuja człowieka jak leci. Gunnerę kupowałam jako manicata, a mam 100% tinctorię
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies