Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Ogródek u livii

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogródek u livii

livia16 09:57, 17 kwi 2018


Dołączył: 16 kwi 2018
Posty: 51
Witaj Milka To się jeszcze okaże Na razie przeraża mnie wielkość terenu do zagospodarowania i jak to zrobić, żeby wszystko ze sobą zagrało. Zarywam noce i oglądam piękne ogrodowiskowe ogrody... ciężko to wszystko ogarnąć, zaplanować, dobrać rośliny. Marzę by mieć choć troszkę podobnie. Chciałabym,żeby ogród był wytchnieniem a nie źródłem wiecznej frustracji. Na razie skupiam się na tym fragmencie, bo to jest totalny koszmar, błoto, syf i kamienie pff.. Ale i tak się cieszę i mam nadzieję
____________________
Jak powstaje ogródek u livii
Magda70 21:23, 17 kwi 2018


Dołączył: 05 lip 2012
Posty: 20087
Witaj, dasz radę..powoli malymi kroczkami
____________________
Niby nowoczesny -- Carpinus ogród nad jeziorem -- Wizytówka - Appeltern - Bressingham --
livia16 23:26, 28 kwi 2018


Dołączył: 16 kwi 2018
Posty: 51
Witam ponownie po długiej przerwie
Pracowaliśmy popołudniami, więc szło powoli, ale w końcu jest co pokazać.
Początki:
Taką cudowną mam ziemię na działce.
Działamy:


____________________
Jak powstaje ogródek u livii
livia16 23:29, 28 kwi 2018


Dołączył: 16 kwi 2018
Posty: 51
A tak zakończyły się dzisiaj prace ciężkie:

W przyszłym tygodniu ruszamy szukać kamyczków, które dopełnią efekt.
____________________
Jak powstaje ogródek u livii
livia16 23:34, 28 kwi 2018


Dołączył: 16 kwi 2018
Posty: 51
Pozostaje otwarta kwestia rabaty. Wydaje mi się teraz większa niż wtedy, gdy ją wymyślałam. Na razie mam spory klon palmowy, 3 doniczki żółtej trawy, a 3 bukszpany (mniej więcej kuliste- kształt muszę dopracować) czekają na przesadzenie ze starego ogródka.Może jutro spróbuję mniej więcej poustawiać co-gdzie.



P.S. Czy mogę jeszcze przesadzić bukszpany?
____________________
Jak powstaje ogródek u livii
Figielka 23:45, 28 kwi 2018


Dołączył: 16 sie 2016
Posty: 448
Witaj na ogrodowisku.
Jak brace budowalane masz za sobą to najlepsze przed tobą.
Widzę,że na tarasie kawałek trawnika już jest .
Ze żwirkiem mam zle doswiadczenia. Nie wiem jak robią to inni ale kamyczki się brudzą .
Nie widać jakie drzew są dokoła , możesz mieś liście np z klona ( nie wiem czy on gubi liscie).W kamyczki trudno się sadzi rośliny. Uważam ,że lepsza jest kora , ale to tylko moje doświadczenia , może nie umiem się z kamyczkami obchodzić.
Pozdrawiam , zapisuję do obserwowanych.
____________________
IwonaOgródek przy lesie
ElzbietaFranka 08:41, 29 kwi 2018


Dołączył: 14 kwi 2016
Posty: 13834
Witam Livia. 30 arow piekny ogrod i to ze spadkiem mozna dzialac cuda duze pole do popisu. Wiadomo, chalupa stoi trzeba jakos do niej dojsc wiec chodnoki potrzebne. Zamysl z chodnikidm dobry efektowny. Zwirek moim zdaniem z otoczKow, nie wiem jaki tam odstep miedzy plytami bo od tego zależy frakcja kamienia. Odstep aby kamyczki sie zmiescily miedzy plytami.
Jak dasz bialy swirek tzw biala marianna to rzeczywiscie sie brydzi, granitowy tez.
To tyle o kamyczkach.
Dziołcha nie popadaj w zmartwienka, wszyscy tutaj byli w takiej samej sytuacji jak ty. Błoto, syf do okola a jednak dali rade.

Musisz ogrod podziic na czesci i w tych czesciach realizowac swoje zachcianki. Rada nie kupuj wszystkiego co ci sie podoba przemysl. Sadz w kepach. Ślask jest duzy napisz na priv gdzie na Ślasku, znam ten rejon.

Rabaty maja byc żwirowe czy kore wysypujesz? Zwir wysypujesz, na samym koncu po posadzeniu roslin nie na samą ziemie lecz na karton malarski lub znajdz stara firanke i rozloz i na to rozsyp zwir. Tak sie robi, zeby zwir nie zmieszal sie z ziemia.
Jezeli sadzisz lisciaste na zwirze musis, sie liczyc z liscmi opadajacymi i trzeba sie zaopatrzyc w odkurzacz.

Na koniec khpuj takie rosliny, aby o kazdej porze roku byly ladne. Szczegolnje lisciaste. Masz dokola modrzewie wiadomo, ze piekne wiosna, latem jesienia zólkna ogly opadaja. Sosna wiecznie zielona.

Na razie tyle. Mam ponad 40 arow. Pozdrawiam
____________________
Ela-Wawa Ela-ptasi-gaj
Figielka 09:35, 29 kwi 2018


Dołączył: 16 sie 2016
Posty: 448
Dzięki Ela za info. Wiedzałam ,że robię coś nie tak z tym żwirkiem. Sypałam kamyczki bezposrednio na ziemię.
____________________
IwonaOgródek przy lesie
Efffa 14:35, 29 kwi 2018


Dołączył: 11 cze 2014
Posty: 3530
Dziękuję Livia za prive, ścieżka wyszla fantastycznie,naprawdę super.
____________________
Ewelina Odcienie zieleni 2
wiklasia 20:50, 29 kwi 2018


Dołączył: 13 maj 2016
Posty: 1956
Witaj Krajanko
Myślę że dużym ułatwieniem dla dziewczyn pomagających w nasadzeniach i projektowaniu byłoby wrzucenie planu całej działki z obrysem planowanych / istniejących ścieżek placyków itp.
Ja jaki błąd popełniłam przy zakładaniu ogrodu to pośpiech, by jak najszybciej wsadzić rośliny, a pominęłam całkiem aspekt przygotowania całego podłoża (ograniczyłam się do wsadzenia niby lepszej ziemi do dołków i tyle), teraz to się mści.
Po drugie myślę, że o ogrodzie trzeba myśleć na początku globalnie, a dopiero później szczegółowo. Co mam na myśli? W moim odczuciu trzeba najpierw zaprojektować (chociażby ogólnie) układ całego ogrodu, kształty rabat, rozplanować główne akcenty, wybrać charakter ogrodu, a dopiero potem zacząć się zastanawiać nad konkretnymi nasadzeniami na konkretnych rabatach. Wtedy jest większa szansa, że spod naszej ręki wyjdzie spójny ogród z charakterem, ze swoim własnym nastrojem i stylem, a nie zbieranina oderwanych od siebie rabat.
Wart prześledzenia jest ogród Anbu - to jak powstawał, jest to przy okazji kopalnia wiedzy o zakładaniu ogrodu - wiele przydatnych informacji tam znajdziesz.
Kibicuję Ci w zakładaniu ogrodu.
I życzę, by ominęły Cie te błędy, które były i są w dalszym ciągu moim udziałem przy tworzeniu mojego ogrodu.
____________________
Wiklasia Jak feniks z popiołów
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies