Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Droga do mojego małego raju

Pokaż wątki Pokaż posty

Droga do mojego małego raju

Janet 16:44, 24 sie 2011


Dołączył: 24 sie 2011
Posty: 91
Witam serdecznie wszystkich!
Mam na imię Żaneta, mam 29 lat. Odwiedzałam forum już od jakiegoś czasu. Dziś, w dniu 3 urodzin mojego małego kawalera postanowiłam do Was nieśmiało dołączyć.
Jesteśmy, jak to mówią „ na swoim” od prawie 3 lat. W zeszłym roku położyliśmy kostkę i zrobiliśmy ogrodzenie (z przodu na razie słupki).
Pierwszymi roślinami posadzonymi w naszym ogrodzie były brzozy przywiezione ze szkółki. Następnie mąż dowiózł dwa świerki Conica, które posadziliśmy przed domem. Potem dosadziłam maluteńkie jak na tamten czas sadzonki bukszpanu. Latem dołączyły do nich tuje Danica. Rok temu, 10.04 (data dość niefortunna) posadziliśmy brabanty od północnej strony na całej długości działki. Szmaragdy wyglądają ładniej ale brabanty szybciej urosną i zasłonią nas przed sąsiadami. Między nami jest dość wysokie ogrodzenie (widać to od strony sąsiada)-dość znacząca różnica terenu.
W kwietniu tego roku zakasałam rękawy i własnoręcznie rozłożyłam agrowłókninę i korę. Jaka byłam z siebie dumna! Czytając jednak Wasze opinie mój entuzjazm nieco osłabł. No ale teraz nic z nią nie zrobię. Iglakom chyba nie zaszkodziła bo mają spore przyrosty.
Niestety w swoich ogrodowych poczynaniach jestem sama, mąż ogranicza się jedynie do koszenia trawy. A ja wciąż szukam inspiracji do swojego małego raju…
W tym tygodniu zakupiłam cyprysika nutkajskiego, modrzew japoński pendula, pęcherznice. Urzekły mnie te okazy. Ale jak zwykle nie wiem czy tam gdzie je posadzę będą pasować. Taka już dziwna jestem. Najpierw kupuję potem dumam.
Uwielbiam wiosenne kwiaty, tulipany, narcyzy. Kocham róże (niestety tegoroczne coś mi zżerało-popryskałam ale liście i tak opadły-na szczęście odbiły i róże kwitną).
Na działce mam już perukowca, krzewuszkę, dwa rododendrony, tuje smaragd, świerki, sosnę, migdałki, wierzbę, cis itp. Wydaje mi się, że dzięki Waszym sugestiom i doświadczeniu z pewnością znalazłabym dla nich odpowiedniejsze miejsca w ogrodzie.
Z dzieciństwa pamiętam jaśmin, bez, kalinę, bujany i łubin z ogródka babci.
Żebym tylko potrafiła jakoś wkomponować to w krajobraz mojego ogrodu…
Na chwilę obecną chcę zająć się przedogródkiem i skarpą. Spędzają mi sen z powiek. Mam cichą nadzieję, że troszkę mi pomożecie, że naprowadzicie mnie jak go upiększyć.
Gdy dorwę aparat porobię zdjęcia. Pozdrawiam cieplutko w ten deszczowy dzień.
____________________
Joanka 16:54, 24 sie 2011


Dołączył: 02 lut 2011
Posty: 9820
Witaj Janet
Z niecierpliwością czekam na jakieś zdjęcia
____________________
Joanna Ogrodowy zawrót głowy, czyli początki przygody mojego życia
Gardenarium 17:31, 24 sie 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Ja także witam seredcznie. Lubię oglądać wszelkie zdjęcia
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Sebek 17:50, 24 sie 2011


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Witam - i także czekam na zdjęcia
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
hanka_andrus 18:07, 24 sie 2011


Dołączył: 20 lis 2010
Posty: 34408
Napisałaś:
Z dzieciństwa pamiętam jaśmin, bez, kalinę, bujany i łubin z ogródka babci.
Co to są za kwiatki :bujany?

Witaj,również czekam na pozwolenie wglądu na Twoje włości!
____________________
sezon 2017 u hanusi sezon 2017 u Hanusi Ogródek Hanusi - jeszcze jeden sezon Ogródek Hanusi - kolejny sezon * Ogródek Hanusi po zimie
Janet 18:35, 24 sie 2011


Dołączył: 24 sie 2011
Posty: 91
Bujany to chyba piwonie. Tak mi się przynajmniej wydaje Babcia zawsze tak o nich mówiła.
____________________
Janet 18:47, 24 sie 2011


Dołączył: 24 sie 2011
Posty: 91
Ok, więc wrzucam kilka zdjęć zrobionych na szybko przed chwilką-tylko błagam, nie potępiajcie mnie za masę zielska,które pokrywa naszą działkę. Jestem zdana na własne siły a na tej skarpie poradzi sobie jedynie glebogryzarka.
To tak.
Po prawej stronie schodów dobrze sobie radzi bergenia, przegorzan, kosaćce(?) i róża. Ostatnio dosadziłam do nich trzmielinę na pniu. Ale z całą pewnością nie wygląda to zbyt reprezentatywnie.
Po lewej stronie jest szmaragd, goździki, lilia(?) i mieczyki z którymi nie miałam co zrobić.



Po obu stronach chodnika są dwa świerki Conica, bukszpan i Danica, na prawo jakiś jałowiec płożący (który chyba tam nie pasuje) a po lewej sumaki octowce (mimo, że to odmiana wypuszczająca odnogi to bardzo mi się podoba) i dwie forsycje. Dalej czyściec, żurawka, jakiś iglak (nie znam nazwy). Myślałam o tym by bukszpany i tuje Danica podkreślić białymi kamykami ale zupełnie nie wiem co zrobić w środku. W przyszłym roku może uda się zrobić elewację. Marzy mi się jakiś ciepły kolor, coś z brzoskwiniowego.


____________________
Janet 18:52, 24 sie 2011


Dołączył: 24 sie 2011
Posty: 91
W przyszłości planuję mały warzywniaczek na drugiej działce, ostatnio teściowa proponowała mi krzaki malin ale ja zupełnie nie wiem gdzie byłoby im dobrze. Od strony drugiego sąsiada chcemy jeszcze w tym roku posadzić drzewa owocowe.
Nad skarpą i pod domem marzą mi się rabaty z wiosennymi kwiatami, które po przekwitnięciu nie straszyłyby wyglądem. pomiędzy nimi pasek trawnika. Pod tarasem myślałam by posadzić jałowiec strzelisty a pod nim jakieś rośliny.
Z tyłu po prawej stronie tam gdzie rosną brzozy w przyszłości powstanie chyba oczko wodne. Jest to dość problemowe miejsce gdyż tam ma odpływ rura odprowadzająca wodę z rynien. Gdy mocno pada tuje są zalewane.
Na lewo od brzózek można byłoby postawić altankę.




____________________
Janet 18:58, 24 sie 2011


Dołączył: 24 sie 2011
Posty: 91
Widok na drugą działkę-za tymi drzewami stojącymi za domami w tyle zdjęcia, po drugiej stronie ulicy jest jezioro



____________________
Janet 19:03, 24 sie 2011


Dołączył: 24 sie 2011
Posty: 91
No i skarpa, z którą chcialabym się zaprzyjaźnić i ją trochę ujarzmić




____________________
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies