Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Akcja reanimacja -zmiany w ogrodzie czas zacząć

Pokaż wątki Pokaż posty

Akcja reanimacja -zmiany w ogrodzie czas zacząć

Nowa12 23:25, 25 lip 2020


Dołączył: 05 lis 2016
Posty: 11110
Kim napisał(a)

No chyba tak też już na niego zaglądałam ,ciekawa jestem jak będzie Ci się sprawował


Trochę przegięłam z nim bo niezbyt się postarałam z przygotowaniem podłoża ale chyba chcę go trochę potestować bo wszędzie czytałam ze jest bezproblemowy. Dorósł już do końca siatki, nie ma na razie pąków i ma drobne liście i nie wiem czy dlatego że go tak po macoszemu potraktowałam czy ta odmiana tak ma.
____________________
Aga - Górny Śląsk Mój ogrodowy pamiętnik
basia3012 21:03, 26 lip 2020


Dołączył: 25 gru 2017
Posty: 9450
Nowa12 napisał(a)


Ostatniego kupiłam Polish Spirit i wygląda, że to ten włoski .


Tak, Agatko. To powojnik włoski. Bardzo bujnie rośnie, bujnie kwitnie i baaardzo długo. Oczywiście w pierwszym roku to może jeszcze nie pokaże na co go stać ale w drugim, trzecim to na pewno.
Dziewczyny,
-z fioletowych ciemnych to polecam najbardziej właśnie Polish Spirit ( Polski Duch), Venossa Violacea lub Etoile Violette
-z fioletowych jasnych powojnik Solina - bardzo dobrze się sprawuje, duże kwiaty,
-z czerwonych Carmencita, Julia de Cornevon, Polonez,
- z różowych Mazurek ( brudny róż), mniejsze kwiaty i Comtesse de Bouch...coś tam , nie pamiętam. Ale ten to z innej grupy, chyba wielkokwiatowych wcześnie kwitnących. Ale na prawdę dobrze się spisuje,
- z ciemnoróżowych, kolor biskupi to Słowianka, kwiaty ma prawie takie jak powojniki wielkokwiatowe. Jest piękna.
- z białych, bardzo bujnie kwitnie White Prince Charles, trochę brudna biel.

Te powojniki mam u siebie i bardzo dobrze mi rosną dlatego je wymieniłam. Pewnie ktoś ma inne ładnie rosnące i też je poleciłby.

Na pewno dla każdej odmiany powojnika jest potrzebna dobra, żyzna ziemia. Ja wykopywałam dół głęboki na 50-60 cm i 50x50cm szeroki. Dół wypełniałam ziemią żyzną + obornik. I w to sadziłam powojniki, trochę głębiej niż rosły dotychczas.
I tyle mojego wymądrzania się w tym temacie.
____________________
BasiaOgród Basi Warmia
basia3012 21:06, 26 lip 2020


Dołączył: 25 gru 2017
Posty: 9450
Nowa12 napisał(a)


Trochę przegięłam z nim bo niezbyt się postarałam z przygotowaniem podłoża ale chyba chcę go trochę potestować bo wszędzie czytałam ze jest bezproblemowy. Dorósł już do końca siatki, nie ma na razie pąków i ma drobne liście i nie wiem czy dlatego że go tak po macoszemu potraktowałam czy ta odmiana tak ma.


Agatko, Polish Spirit ma drobne listki. U mnie wszystkie włoskie mają drobne listki. Chyba one już takie mają.
____________________
BasiaOgród Basi Warmia
basia3012 21:12, 26 lip 2020


Dołączył: 25 gru 2017
Posty: 9450
Aha, zapomniałam napisać, że ja sadzę obok siebie dwa powojniki jednej odmiany. Wydaje się, że to jeden taki obfity a to są dwa posadzone obok siebie w trochę szerszym dole. Taki myk ogrodniczy.
____________________
BasiaOgród Basi Warmia
Kim 21:26, 26 lip 2020


Dołączył: 07 kwi 2019
Posty: 1703
Basiu bardzo Ci dziękuję za cenne rady powojnikowe bardzo się cieszę z tych odmian które napisałaś muszę poszukać lokalnie tych niebieskich dobry myk z tym sadzeniem po 2szt robi się od razu szybszy efekt

A powiedz czy koniecznością jest posadzenie czegoś w nogi powojnika ?
____________________
Bożena https://www.ogrodowisko.pl/watek/9782-akcja-reanimacja-zmiany-w-ogrodzie-czas-zaczac
Nowa12 22:25, 26 lip 2020


Dołączył: 05 lis 2016
Posty: 11110
basia3012 napisał(a)


Agatko, Polish Spirit ma drobne listki. U mnie wszystkie włoskie mają drobne listki. Chyba one już takie mają.


A to mnie pocieszyłaś bo wielkokwiatowe mają duże liście i dlatego byłam zaskoczona. Dostałam pomylonego powojnika, który miał na doniczce Polish Spirit i dokupiłam drugiego takiego samego więc może być tak, że faktycznie będą 2 koło siebie . Chyba że okaże się że to nie te bo ja już szkółkom przestałam wierzyć.
____________________
Aga - Górny Śląsk Mój ogrodowy pamiętnik
Nowa12 22:29, 26 lip 2020


Dołączył: 05 lis 2016
Posty: 11110
Ja też wielkokwiatowym wykopałam mega głebokie (żadnej innej roślinie tak nie dogodziałam) dołki super zaprawione, dałam kompostu, posadziłam je głębiej a i tak dwa złapały uwiąd. Więc jak padnie reszta wymienię na te co nie chorują.
____________________
Aga - Górny Śląsk Mój ogrodowy pamiętnik
basia3012 23:42, 26 lip 2020


Dołączył: 25 gru 2017
Posty: 9450
Zapomniałam wymienić nazwę pięknego powojnika ciemnoróżowego, taki biskupi kolor. To Słowianka. U mnie kwitnie bardzo długo i obficie. Też ją polecam.

A najlepiej dopiszę tą nazwę do poprzedniego postu to będzie wszystko w kupie.
____________________
BasiaOgród Basi Warmia
basia3012 23:51, 26 lip 2020


Dołączył: 25 gru 2017
Posty: 9450
Kim napisał(a)
Basiu bardzo Ci dziękuję za cenne rady powojnikowe bardzo się cieszę z tych odmian które napisałaś muszę poszukać lokalnie tych niebieskich dobry myk z tym sadzeniem po 2szt robi się od razu szybszy efekt

A powiedz czy koniecznością jest posadzenie czegoś w nogi powojnika ?


Bożenko, u mnie zawsze coś rośnie przed nimi. Mam mały ogródek. Nawet nie takie niskie bo rosną jagody kamczackie, kalina japońska, fortegilla. A przy ulicy to wszędzie jest przed powojnikami jałowiec. Przykrywam ziemię też korą.
Przegląd moich powojników jest u mnie na str 293. Tam trochę widać co rośnie przed nimi, jakie jest duże.
____________________
BasiaOgród Basi Warmia
basia3012 23:56, 26 lip 2020


Dołączył: 25 gru 2017
Posty: 9450
Nowa12 napisał(a)
Ja też wielkokwiatowym wykopałam mega głebokie (żadnej innej roślinie tak nie dogodziałam) dołki super zaprawione, dałam kompostu, posadziłam je głębiej a i tak dwa złapały uwiąd. Więc jak padnie reszta wymienię na te co nie chorują.


U mnie dokładnie też tak jest jak u Ciebie Agatko. Kilka powojników wielkokwiatowych, sadzonych lata temu miały i głęboki dół i obornik i wszystko jak książka pisze. A i tak łapały uwiąd i nadal łapią bo jeszcze rosną u mnie ale już teraz obsadzone powojnikami włoskimi.
____________________
BasiaOgród Basi Warmia
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies