Gdzie jesteś » Forum » Nawadnianie » Przyłącze do kranu- na sztywna PE , czy waż elektryczny ???

Pokaż wątki Pokaż posty

Przyłącze do kranu- na sztywna PE , czy waż elektryczny ???

mazilo 14:47, 13 maj 2019

Dołączył: 20 kwi 2019
Posty: 132
Wodę do nawodnienia ogrodu będę czerpał z kranu zewnetrznego , czy przyłącze do magistrali wykonać na sztywno - rura PE czy na miękko - waż elastyczny na szybkozączkę ?
MikeTNK 20:35, 13 maj 2019

Dołączył: 25 maj 2018
Posty: 10
Myślę, że jak na zimę chcesz mieć estetyczniej to wężem do puszki przyłączeniowej,a i bez większych kombinacji można do kranu wtedy coś innego podłączyć, np myjkę ciśnieniową. Nie wiem tylko jakie straty ciśnienia taka puszka daje.

Ja u siebie mam rurą PE ale do samego kranu łącznikiem kolektorowym więc da się w miarę łatwo odłączyć ale trochę więcej z tym zachodu i już kombinuję jak zrobić jednak jakieś rozgałęzienie żeby mieć dostępny kran z szybkozłączką
mazilo 22:11, 13 maj 2019

Dołączył: 20 kwi 2019
Posty: 132
Jednak jestem przy połączeniu na sztywno .
Użyje takiego zaworu
MikeTNK 22:41, 13 maj 2019

Dołączył: 25 maj 2018
Posty: 10
Jak masz możliwość to chyba to będzie najlepsze rozwiązanie. Ja niestety musiałbym rozryć ocieplenie aby istniejący kran na taki wymienić.
PiterSas 08:30, 14 maj 2019

Dołączył: 02 lut 2019
Posty: 327
mazilo napisał(a)
Jednak jestem przy połączeniu na sztywno .
Użyje takiego zaworu

Hej.
Pytanie - czy Ty chcesz tylko podlewać z węża ogród, czy zamierzasz na tym zaworze oprzeć system nawadniania?
Wg. mnie jeśli masz zamiar robic system to niestety ale przekrój tego zaworka i przepływ wody przez niego będzie co najwyżej mógł uruchomić dwa małe zraszacze.
mazilo 11:37, 14 maj 2019

Dołączył: 20 kwi 2019
Posty: 132
Oprzeć całe nawadnianie . Wydajność z tego zaworka to 10l/21 sekund . Nawadnianie projektowała mi firma -4 sekcje
PiterSas 12:36, 14 maj 2019

Dołączył: 02 lut 2019
Posty: 327
Tylko weź pod uwagę spadek ciśnienia związany z zamiana średnicy rury z 1/2 cala (Twój zaworek) na 1 cal (elektrozawory i rury przyłączeniowe)
mazilo 12:48, 14 maj 2019

Dołączył: 20 kwi 2019
Posty: 132
Może inaczej, wydajność jaka podałem do projektu to 10l/25 sekund , przy takim zaworze - bez końcówki przyłączeniowej .

W dniu wczorajszym założyłem końcówkę i podłączyłem wąż elastyczny i wydajność wzrosła na 10l/ 21 sekund . Chciałbym aby nawodnienie było oddzielnie podłączone przy jednoczesnym korzystaniu z kranu . Mam rozumieć ze zastosowanie podanego wcześniej podwójnego przyłącza jest mniej sensowne ?
Myślałem iż w pierwsze przyłącze podłączyć waż PE 25 mm a z drugiego korzystać będę jako z kranu
PiterSas 14:22, 14 maj 2019

Dołączył: 02 lut 2019
Posty: 327
mazilo napisał(a)
Może inaczej, wydajność jaka podałem do projektu to 10l/25 sekund , przy takim zaworze - bez końcówki przyłączeniowej .

W dniu wczorajszym założyłem końcówkę i podłączyłem wąż elastyczny i wydajność wzrosła na 10l/ 21 sekund . Chciałbym aby nawodnienie było oddzielnie podłączone przy jednoczesnym korzystaniu z kranu . Mam rozumieć ze zastosowanie podanego wcześniej podwójnego przyłącza jest mniej sensowne ?
Myślałem iż w pierwsze przyłącze podłączyć waż PE 25 mm a z drugiego korzystać będę jako z kranu

Wydajność pewnie zależy ile osób korzysta z wodociągu i dlatego raz masz wyższą raz niższą. Ciekawe jakie masz ciśnienie statyczne (pewnie w okolicy 2,5 max 3 atm).

Odnosnie sensowności przyłącza. Jeśli zbudowany przez Ciebie system "pociągnie" wszystkie zraszacze w danej sekcji to OK, a dodatkowo będziesz korzystał z kranu...
Mi się jednak wydaje że zraszacze będą miały ograniczony zasięg, lub nie będą całkowicie się wynurzały, właśnie ze względu na zmianę średnicy rury (i spadek ciśnienia).
Ale jak nie spróbujesz to się nie przekonasz

mazilo 14:30, 14 maj 2019

Dołączył: 20 kwi 2019
Posty: 132
Wydajność była sprawdzana w godzinach popołudniowych wiec zakładając iż nawadnianie będzie działać wieczorem lub późną nocą wydajność pewnie będzie większa .
W takim bądź razie co proponujesz ?
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies