Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » W ogródku Martki

Pokaż wątki Pokaż posty

W ogródku Martki

ElzbietaFranka 19:30, 28 lut 2023


Dołączył: 14 kwi 2016
Posty: 13931
Witam Martka

Dzisiaj to pierwszy dzień u nas tak słoneczny i ciepły.
Krokusy się otworzyly w słońcu ok 20 stopni
Zasiewy pięknie wykiełkowały.
W przyszłym tygodniu sieje pokrzywkę resztę do gruntu.

Pozdrawiam
____________________
Ela-Wawa Ela-ptasi-gaj
Judith 20:35, 28 lut 2023


Dołączył: 23 lis 2017
Posty: 10024
Konewka jest przecudna . Taki klejnocik grodowy sobie sprawiłaś .
____________________
Judith Z centrum wielkiego miasta na obrzeża małego miasteczka *** Wizytówka
Ewik 20:37, 28 lut 2023


Dołączył: 19 gru 2013
Posty: 5292
Pierwsze cebulowe chyba najbardziej cieszą , u nas narazie przebiśniegi .
____________________
Ewa * Ogródek z futrzakami i kamieniami
Alija 20:39, 28 lut 2023


Dołączył: 04 sty 2021
Posty: 8864
Martka napisał(a)




Cudne krokusiki.
____________________
Podkarpacie AlicjaZacisze Alicji
Makao 20:52, 28 lut 2023


Dołączył: 13 lut 2023
Posty: 4275
Super ta konewka. Fajnie podlewa.
Rzodkiewki mam na tym samym etapie ale kwiatki to dopiero wyglądają u mnie z ziemi. U Ciebie już ładnie zaawansowane.
____________________
Ania - Zapraszam do wątku Anna i Ogród - moja droga do ideału + będzie się tworzyć Wizytówka - Anna i Ogród
Martka 20:45, 01 mar 2023


Dołączył: 10 wrz 2015
Posty: 7135
Haniu, ale takie spadki -5 to też nic im nie zrobią? Takim maciupkim sałatkom i rzodkiewkom? Panika młodego ogrodnika przeze mnie przemawia

Wiolu, w domu wysiewy są dużo bardziej zaawansowane poddasze zamieniło się halę do w produkcji rozsad, okolice biurka mam przyjemnie zazielenione Twoje irysy też podziwiam. Dziś u mnie całe poletko. Ale tylko niebieskie, śliwkowe - te jeszcze siedzą cicho.


Elu, witaj, już by się chciało działać, ale pogoda nie pozwala na wiele, cóż, czekamy, przecież wiecznie nie będzie plus dwa Pokrzywka to koleus?

Judith, przy klejnociku uparł się mój Co-Gardener i muszę to podkreślić, bo to typ który rzadko upiera się. Dlaczego? Bo punkt ciężkości go przekonał

Ewo, krokusy to wczesna odmiana, Ard Schenk, są bardzo wdzięczne. Zadziwia mnie ich siła, takie nieskazitelne i delikatne, ale nic im nie robi poranny mróz -5, chwilę później gwiazdorzą jak gdyby nigdy nic

Alicjo, dziękuję, widzę je przy porannym śniadaniu i kawie, trzymam się tego widoku jak mogę przez cały dzień

Aniu Makao, tak, spec-konewka Kiedy rzodkiewki z lutowego wysiewu mają szansę osiągnąć fazę konsumpcyjną? Jakie masz doświadczenia?





Martka 21:10, 01 mar 2023


Dołączył: 10 wrz 2015
Posty: 7135
Zamówiłam dziś brakujące nasiona warzyw. Kwiatów już nie zamawiałam, z tymi przesadziłam już w grudniu

W tym sezonie chciałabym dopracować kwestie kokonowe. Przyglądałam się dziś rabacie z hortensjami Annabelle. Miejsce newralgiczne (tu na wprost)

I z objaśnieniami: trójkątne to derenie kousa, kulki to ambrowce Gumball.

Świerki za nią należą do sąsiadów. Po pierwsze łysieją od dołu, po drugie nigdy nie wiadomo, jak długo będą rosły. Liczę się z tym, że dnia pewnego sąsiadce nie zechce się bawić w ich przycinanie i zdecyduje się na radykalne posunięcie. To by oznaczało sytuację ... hmm... trudną.
Wobec tego myślę, co posadzić na wyższe piętro pomiędzy hortensje Annabelle a cisy (z których żywopłot rośnie wzdłuż całej rabaty). Cisy nie osiągną wysokości kilku metrów, więc konieczne wyższe piętro. Mam na chwilę obecną dwie koncepcje. ,
1) bardziej formalną: przycinane na wysokość graby lub buki? Są to drzewa, które lubią formowanie. Nawiążę w ten sposób do formalnej rabaty grabowej po lewej stronie.
2) mniej formalną: dosadzenie dereni kousa, są już dwa - jeden na szczycie różanki przed miskantem (miskanta tu nie będzie, wykopuję i wędruje do ogrodu siostry) - drugi jest po lewej stronie za przyszłym "kubikiem" z cisów.
Niechętnie przesadzałabym ambrowce Gumball, ale może jednak trzeba to zrobić? A może pozwolić im rosnąć w nieładzie z dereniami? Czy jednak stawiać tu na bardziej formalne zagospodarowanie?

Tu trochę "rozciągnięte" zdjęcia z innych perspektyw. Jednak to pierwsze zdjęcie w poście najlepiej oddaje relacje przestrzenne, ale dla obrazu całości wstawiam też "boki".
.


Czy macie jakieś pomysły, jak to rozegrać?


Makao 21:18, 01 mar 2023


Dołączył: 13 lut 2023
Posty: 4275
Niestety nie mam doświadczenia z zimowymi rzodkiewkami. To mój pierwszy raz. Jednak tu na forum dziewczyny siały tak co roku i zwykle zbierały w kwietniu.
____________________
Ania - Zapraszam do wątku Anna i Ogród - moja droga do ideału + będzie się tworzyć Wizytówka - Anna i Ogród
Gruszka_na_w... 21:19, 01 mar 2023


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22090
Martka napisał(a)
Haniu, ale takie spadki -5 to też nic im nie zrobią? Takim maciupkim sałatkom i rzodkiewkom? Panika młodego ogrodnika przeze mnie przemawia




Są odmiany rzodkiewki, które wytrzymają do -5 stopni w nieogrzewanym tunelu, ale zaleca się ich okrycie włókniną, czyli właśnie tak jak to robisz.
Termin wiązania zgrubień zależny jest od odmiany. Są takie, które potrzebują na to 21 dni (odmiana Helro-Era), ale są też i takie, które potrzebują dwóch miesięcy.
Może Twoja jest na tej liście
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 21:29, 01 mar 2023


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22090
Czy dobrze myślę, że żywopłot bukowy ma zastąpić cisy?

Jeśli tak, to jestem na tak. Równo cięty będzie dobrym zamknięciem tej osi widokowej. Zlikwiduje widok na nieco bałaganiarskie świerki sąsiada. Można go posadzić w jednym rzędzie. Nie będzie wtedy taki szeroki i ambrowce mogłyby zostać. Derenie tracą liście zimą, w tym przypadku to ich wada. W razie wycięcia świerków lub ich podkrzesywania bedzie widoczna szczerba. Buk da szczelną przesłonę przez cały rok. To istotne, bo w pobliżu jest oranżeria.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies