Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » W ogródku Martki

Pokaż wątki Pokaż posty

W ogródku Martki

Martka 09:54, 02 mar 2023


Dołączył: 10 wrz 2015
Posty: 7135
Ambrowce byłyby z przodu. Hmm... ta wizja z dereniami z szeroką koroną u góry (= dosadzeniem tylko jednego) zaczyna najbardziej do mnie przemawiać. Dziękuję za zdjęcia!
Gruszka_na_w... 10:28, 02 mar 2023


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22090
Martka napisał(a)
Aga, myśle o wypełnieniu góry. Jeśli wyobrazimy sobie, że świerków nie ma, to już nie jest tak „pełno”…
Moja wyobraźnia wyrzuca mi coś w tym stylu.

Cisy to odmiana typowa na żywopłoty, hicksii, raczej na 3 metry nie mam co liczyć. Może za 15-20 lat tak.


Na tym cytowanym zdjęciu są chyba graby formowane w ekrany. Ten stelaż potrzebny jest tylko na początku, aby wymusić na gałązkach rozrost w poziomie.

Cis Wojtek rośnie wysoko.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 10:33, 02 mar 2023


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22090
Martka napisał(a)
Ambrowce byłyby z przodu. Hmm... ta wizja z dereniami z szeroką koroną u góry (= dosadzeniem tylko jednego) zaczyna najbardziej do mnie przemawiać. Dziękuję za zdjęcia!


Dobra jest ta opcja. I nie wymaga rewolucji.

A nie możesz dopytać sąsiadów o plany względem tych świerków?
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Judith 11:11, 02 mar 2023


Dołączył: 23 lis 2017
Posty: 10032
Ja nie ufałabym zbytnio informacjom od sąsiada i to nawet nie w kontekście mijania się z prawdą, ale w kontekście zmiany decyzji, która może nastąpić w dowolnym momencie...
No, chyba, że padłby komunikat, że świerki idą pod nóż już - wtedy byłaby to informacja tu i teraz do wykorzystania .
____________________
Judith Z centrum wielkiego miasta na obrzeża małego miasteczka *** Wizytówka
Joku 11:53, 02 mar 2023


Dołączył: 09 paź 2010
Posty: 12183
Ambrowce Gumbal, dobrze rozrośnięte ma Ewa777 z wątku "do-raju-daleko-u-ewy". Może ją popytaj?
____________________
Jola, nieco na zachód od Trójmiasta - Ogród z przeszłością (+) Wizytówka (+) Znowu na wsi - aktualny
Martka 12:22, 02 mar 2023


Dołączył: 10 wrz 2015
Posty: 7135
Haniu, czyli te ostelażowane graby/buki tylko na początku są takie cienkie? Potem nabierają masy? Inaczej to sobie wyobrażałam i błędnie! Cisa Wojtek nie mam, to co jest - musi zadowolić, jeszcze trochę cierpliwości by się przydało... szczególnie na drzewa bardzo czekam...

Tak, Judith, o tym samym pomyślałam, że czasem my sami nie wiemy, co nas przekona za rok czy dwa, jakie racje się pojawią do tego fakt, że są pytania, których lepiej nie zadawać i nie otwierać martwego być może w tym momencie pola myśli tu gdzie trudno o współpracę, lepiej być neutralnym.

Jolu, bardzo Ci za tę informację dziękuję! Popytam, zaraz zerknę, bardzo mnie ta kwestia nurtuje





Gruszka_na_w... 12:35, 02 mar 2023


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22090
Martka napisał(a)
Haniu, czyli te ostelażowane graby/buki tylko na początku są takie cienkie? Potem nabierają masy? Inaczej to sobie wyobrażałam i błędnie! Cisa Wojtek nie mam, to co jest - musi zadowolić, jeszcze trochę cierpliwości by się przydało... szczególnie na drzewa bardzo czekam...



Marzenia o wysokich drzewach mamy podobne.

Gdybyś kiedyś nabrała ochoty na te ekrany, to tu jest instrukcja formowania zadanie dla cierpliwych, ale efekt niczego sobie.
Cierpliwość to towar deficytowy u młodego ogrodnika.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Judith 12:42, 02 mar 2023


Dołączył: 23 lis 2017
Posty: 10032
Wydaje mi się, że efekt prostopadłościanów (solo lub stykających się ze sobą) uzyskuje się odpowiednim cięciem korony - ja tak właśnie zamierzam formować swoje klony.
A korona rozpięta na stelażu tworzyć ma płaską ścianę i wszelkie odstające gałązki są na bieżąco przeplatane przez stelaż lub wycinane.
____________________
Judith Z centrum wielkiego miasta na obrzeża małego miasteczka *** Wizytówka
April 12:47, 02 mar 2023


Dołączył: 28 lis 2014
Posty: 10270
Marta, niezłą masz rozkminkę. Nie znam się na projektowaniu ale na cisach już odrobinkę tak. Zawsze bym na nie stawiała. One jeszcze sporo urosną. A gdyby się tak zdarzyło że sąsiadka faktycznie zetnie świerki, to cisy, nie mając konkurencji, ruszą z większymi przyrostami. Czyli, drzewo ze zbyt szeroką koroną, absolutnie nie miałoby racji bytu, bo wzajemnie na siebie będą wchodzić.
Ja muszę się ze swoimi cisami mocno nagimnastykować, żeby nie dać im rosnąć za wysoko. Dwa razy w roku tnę, inaczej mam przyrosty po pół metra
____________________
April April podbija las Mazowsze
Martka 12:55, 02 mar 2023


Dołączył: 10 wrz 2015
Posty: 7135
Dziewczyny,
cztery strony dumania i burza pomysłów - tak oto dziś mam już znacznie jaśniejszy obraz sytuacji i spokój wewnętrzny! Dziękuję Wam bardzo, jesteście nieocenione!
Podsumowując, w tym miejscu jest tak:

Będzie coś w takim kierunku:

A jako wyjście na sytuację "awaryjną" - widoki jakie dziś u siebie zapodała Zuza - panele w tle.
Kwestię niezbędności ambrowców lub ich pozostawienia odkładam do dalszego dumania i zbadania ich możliwości rozrostowych. Nie mówię, że będzie to daleka przyszłość.
Wracając do derenia, w tym roku po raz pierwszy zimuje u mnie dereń kousa China girl i nadal jeszcze trzyma listki. Tak samo zachowuje się dereń Milky way. To jest być może podpowiedź, w jakim kierunku szukać "trzeciego" derenia? Nie wszystkie kousa łysieją na zimę


Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies