Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » W ogródku Martki

Pokaż wątki Pokaż posty

W ogródku Martki

Judith 21:31, 01 mar 2023


Dołączył: 23 lis 2017
Posty: 10024
Martka, jak wysokiej przesłony tu potrzebowałabyś (gdyby nie było świerków sąsiada)?
____________________
Judith Z centrum wielkiego miasta na obrzeża małego miasteczka *** Wizytówka
Martka 21:32, 01 mar 2023


Dołączył: 10 wrz 2015
Posty: 7135
Aniu, to będziemy się wymieniały doświadczeniami

Haniu, żadnej z tych pozycji z listy nie mam, za to czytam na poleconej przez Ciebie stronę o zagrożeniu upraw ogórka i myślę, ile to chemii musi siedzieć w tym, co jemy zimą. Ile zagrożeń. Na dobrą sprawę najsensowniejszy wydaje się powrót do kapusty kiszonej i innych własnych kiszonek...
Na opakowaniach mam oczywiście terminy wzrostu, ale nie wiem, jak to się ma do warunków pod osłonami
Martka 21:32, 01 mar 2023


Dołączył: 10 wrz 2015
Posty: 7135
Judith napisał(a)
Martka, jak wysokiej przesłony tu potrzebowałabyś (gdyby nie było świerków sąsiada)?


Judith, 3 metry, maks 4. Nie musi być hiper-super-szczelna.
Martka 21:33, 01 mar 2023


Dołączył: 10 wrz 2015
Posty: 7135
Gruszka_na_wierzbie napisał(a)
Czy dobrze myślę, że żywopłot bukowy ma zastąpić cisy?

Jeśli tak, to jestem na tak. Równo cięty będzie dobrym zamknięciem tej osi widokowej. Zlikwiduje widok na nieco bałaganiarskie świerki sąsiada. Można go posadzić w jednym rzędzie. Nie będzie wtedy taki szeroki i ambrowce mogłyby zostać. Derenie tracą liście zimą, w tym przypadku to ich wada. W razie wycięcia świerków lub ich podkrzesywania bedzie widoczna szczerba. Buk da szczelną przesłonę przez cały rok. To istotne, bo w pobliżu jest oranżeria.


Haniu, nie zastąpić cisy, a uzupełnić - nie jako żywopłot, tylko kilka drzewek podkrzesywanych od dołu. Ekran. Może buk jednak? Właśnie taki bałaganiarski ten kąt się zrobił.
Judith 21:49, 01 mar 2023


Dołączył: 23 lis 2017
Posty: 10024
Może szczepione Pissardi? Albo Umbraculifera? Nie trzeba by podkrzesywać .
____________________
Judith Z centrum wielkiego miasta na obrzeża małego miasteczka *** Wizytówka
Martka 21:54, 01 mar 2023


Dołączył: 10 wrz 2015
Posty: 7135
Judith, tu chcę zostać przy zieleni, więc pissardi nie, ale podoba mi się pomysł z pokrojem kulkowym. Ta umbra coś tam tak, ma potencjał. Efektem byłoby kulkowisko, a na tyłach/dołem ekran ze strzyżonego cisa, jest to też dobra myśl. Mam już dwie koncepcje do obdumania Dzięki!
Gruszka_na_w... 22:00, 01 mar 2023


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22090
Martka napisał(a)


Haniu, nie zastąpić cisy, a uzupełnić - nie jako żywopłot, tylko kilka drzewek podkrzesywanych od dołu. Ekran. Może buk jednak? Właśnie taki bałaganiarski ten kąt się zrobił.


Technicznie trudne to będzie do uzyskania. Kilka drzewek z ciętych buków plus ambrowce plus derenie plus hortensje- zrobi się bałagan. Bieganie zaś po ogrodzie z tymi ambrowcami nie ma sensu.

Jaką koronę perspektywicznie będą miały te ambrowce?



____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 22:02, 01 mar 2023


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22090
Te kuliste wiśnie mają spore rozmiary. Obawiam się, że trzeba by poszerzać rabatę. One mają spokojnie ze 4-5 m średnicy.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Martka 22:14, 01 mar 2023


Dołączył: 10 wrz 2015
Posty: 7135
Ta rabata ma ok. 3m szerokości. Metr na cis. Metr na drzewa, które w stopach będą miały hortensje. Metr z przodu na ambrowce. Nikt nie potrafił mi powiedzieć, jak duże urosną ambrowce Gumball szczepione. Jedne źródła mówią, że do 12 metrów wysokości (ale jak?), inne, że do 2 metrów średnicy, jeszcze inne, że rośnie bardzo wolno i nie podają. Nie znam ogrodów ze starymi egzemplarzami, aby porównać. Przyjmuję biorąc wypadkową z angielskich źródeł, że u mnie dorośnie raczej do 3 m wysokości (jest szczepiony na 1,5m) i 2 metry szerokości. Hmmm, a może są wiśnie o mniejszych docelowych rozmiarach?
Martka 22:15, 01 mar 2023


Dołączył: 10 wrz 2015
Posty: 7135
A może dosadzić ambrowców Gumball jednak? Nie iść w nic nowego? Tylko ciut wyższych, takie kulkowisko z ambrowców?
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies