Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » W ogródku Martki

Pokaż wątki Pokaż posty

W ogródku Martki

Mary 22:37, 01 mar 2023


Dołączył: 27 mar 2015
Posty: 3506
A gdyby to były inne amrowce, Slender Silhouette?
____________________
Marysia - Ogród bez roweru
Martka 22:44, 01 mar 2023


Dołączył: 10 wrz 2015
Posty: 7135
Marysiu, Slender Silhouette mam w innym miejscu, myślałam też tu, ale one rosną wysoko i wąsko. Może zbyt wysoko…
Gruszka_na_w... 22:46, 01 mar 2023


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22006
Była tu kiedyś na forum Marta zwana Zieloną. Bardzo lubiłam podczytywać jej wątek. Nie jest już dostępny, a szkoda.
Utkwiła mi w pamięci jedna z jej uwag na temat projektowania nasadzeń. Dotyczyła ona tego, aby unikać tworzenia nasadzeń przypominających wagoniki pociągu, czyli wzdłuż jednej prostej rabaty nie wprowadzać skrajnie odmiennych nasadzeń.
Podejrzewam, że Twoje poczucie chaotyczności tego miejsca wynika właśnie z tego. Inne jest tło tego ciągu nasadzeń na wysokości oranżerii (tuje?), inne jest w miejscu, o którym teraz dyskutujemy (świerki sąsiada), a z lewej strony rabata też ma chyba odmienne tło (świerki serbskie?). Tu chyba trzeba się pochylić nad nieco dłuższym fragmentem rabaty niż tylko ten odcinek od derenia do derenia.

Kulkowisko na wysokościach to chyba nie jest dobry kierunek.
Są jeszcze ekrany z ciętych drzewek przywiązywanych do stelaża. Nawigatorka chyba takie u siebie robiła przy wgłębniku.
ekran z grabu
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
ElzbietaFranka 23:00, 01 mar 2023


Dołączył: 14 kwi 2016
Posty: 13865
Ja tez jestem tego samego zdania co gruszka posadz buki. Tylko jakie czerwone czy zielone. Można mieszane. Jednak zielony się pięknie przebarwia jesienią od żółci, pomarańczy do czekolady. Zostawia liście na zima.
Możesz go ciąć aby się dobrze zagęścił. Będzie ładna ściana. Obecnie można dostać we wiązkach młode buczki od 0,50-1 metra i to nie drogo.

____________________
Ela-Wawa Ela-ptasi-gaj
Martka 23:11, 01 mar 2023


Dołączył: 10 wrz 2015
Posty: 7135
Dziewczyny, bardzo dziękuję za pomysły i uwagi. Fakt, jeśli do bałaganu dodam bałaganu, to nie uzyskam porządku.
Haniu, wagoniki - nie wiem, co masz dokładnie na myśli. Że odcinki rabat dołożone do siebie? To akurat efekt zamierzony, nie chciałabym wszędzie mieć tuj czy świerka czy cisa.
Elu, nie wchodzi w grę usuwanie żywopłotu z cisa. Rośnie tu 7 sezon i nie widzę w tym sensu, by go zastępować żywopłotem z grabu. Myślałam raczej o dosadzeniu kilku grabów do formowania, które by stopowały dalszy plan.
Pooglądam różne inspirki i wrócę do tematu, bardzo mi uporzadkowałyscie kilka spraw Kolejne kulki odpadają.
Ech, projektowanie całości to inna bajka niż takie dokładanie sobie bez ładu, jak się szybko okazuje
Edit: Te ekrany na stelażu to nie moja bajka. Porządkują, ale nie widzę siebie przy pracach nad nimi…
Agatorek 23:16, 01 mar 2023


Dołączył: 17 gru 2020
Posty: 13174
Martuś, nie wiem, jakie masz tam cisy, ale niektóre mogą spokojnie dorosnąć do wysokości 3 m i więcej. Sąsiadka moich rodziców ma takie egzemplarze, mają najmniej 2,5 metra. Dodam, że rosną samopas, nigdy chyba nie były przycinane.
Zresztą, jak jadę do rodziców, to widzę w niektórych ogrodach dość pokaźne sztuki.

Wiem, że cisy nie rosną jakoś bardzo szybko, ale raczej nie zagęszczałabym dodatkowo tej rabaty (i kto to mówi ). Wydaje mi się, że masz tam miejsce jedynie na coś wąskiego, jeśli już.
____________________
Agnieszka ***** Ogród z zegarem ***** Pura vida Kostaryka ***** Hawaje
Magleska 23:23, 01 mar 2023


Dołączył: 07 maj 2017
Posty: 18424
Ja niestety nie doradzam ,bo nie umiem

moje drzewka przemieszczały się po całym ogrodzie po kilka razy ale ja mam misz masz w drzewach i nie tylko w drzewach

najbardziej podoba mi się Twój pomysł z 3 ambrowcem -jedynie co -to ja bym dała szczepiony na tej samej wysokości co tamte 2

czyli tak jak masz teraz 1 dereń ,pózniej 3 ambrowce i kolejny dereń
tylko że tego ambrowca dałabym wysuniętego do przodu ....ale tak jak pisałam -nie nadaję się do planowania więc z przymrużeniem oka potraktuj ten mój wywód
____________________
Magda Wilczy ogród WizytówkaWilczy ogród
Martka 23:25, 01 mar 2023


Dołączył: 10 wrz 2015
Posty: 7135
Aga, myśle o wypełnieniu góry. Jeśli wyobrazimy sobie, że świerków nie ma, to już nie jest tak „pełno”…
Moja wyobraźnia wyrzuca mi coś w tym stylu.

Cisy to odmiana typowa na żywopłoty, hicksii, raczej na 3 metry nie mam co liczyć. Może za 15-20 lat tak.
Martka 23:29, 01 mar 2023


Dołączył: 10 wrz 2015
Posty: 7135
Madziu, trzeci ambrowiec to też jest myśl. …
Zakładając, że one jednak urosną na ten metr w każdą stronę i będą koronami przesłaniać… Może właśnie trzeci ambrowiec? Ale wtedy chyba w tej samej linii?…
ElzbietaFranka 23:32, 01 mar 2023


Dołączył: 14 kwi 2016
Posty: 13865
A ja myślałam, że chcesz mieć jednolitą ścianę aby w późniejszym okresie jak wypadną świerki sąsiadki to będziesz już miała zasłonę.
Nie doczytałam odnośnie cisów. Jeżeli sobie tam rosną to dobrze tło będzie czy wcześniej czy później osłona też.
Cisy musisz pilnować aby od dołu nie lysialy trzeba ciąć delikatnie. U nas na osiedlu też mamy i ogrodnik pilnuje cięcia. Ładnie rosną. Też zależy jaka odmiana.

No o tak ładne te buki czy graby na nóżkach, ale ładniejsze wg mnie by były od ziemi.

Zresztą Martka masz już jako tako rozpracowany temat więc myśl co będzie dobrze wyglądać. Aby twoje oko cieszyło.
____________________
Ela-Wawa Ela-ptasi-gaj
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies