Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Nowoczesny, długi, wąski, różowo-biały

Pokaż wątki Pokaż posty

Nowoczesny, długi, wąski, różowo-biały

klara_lala 16:09, 06 sie 2023

Dołączył: 11 sty 2023
Posty: 73
Patrycja_KG_Lu napisał(a)
W tym roku odpowiednie przycięcie krzaczków, podlewanie i siarczan (VI) amonu dały takie efekty:
Chandler


Przepiękne borówki! U nas też były duże,ale wszystko pospadało
____________________
Klara Klara i ogród
Patrycja_KG_Lu 20:27, 06 sie 2023


Dołączył: 06 maj 2022
Posty: 2743
Wracam do tematu rabaty trójkątnej pod oknem kuchennym. Mamy możliwość zamówić/kupić rośliny i wsadzić w tym roku. Z rozmów jakie toczyły się jakiś czas temu padły propozycje umieszczenia świdośliwy lamarckiej w połowie ściany miedzy oknem, a krańcem (szczotka na foto).

Myśląc sporo o tej rabacie i przeglądając inspiracje znalazłam taką, która mi przypadła do gustu. Pamiętam, że Wiola ma podobne połączenie hakone ze świdośliwą przy podjeździe i u niej się sprawdza (rabata wystawiona w konkursie 4 pory roku).

Klikając na zdjęcie przenosi do źródła - Pinterest

1. Co myślicie?
2. Z czego można zrobić zimozielone kule, tak aby były rożnych wielkości? W wąskich przy chodniku mam żywotniki „Hoserii”.
3. Co dodać z kolorowych akcentów? Białą gaurę z tylu niczym chmarę motylków nad hakone? Czosnki wiosną? Hakone w nogach drzewka i na obwódkę a coś innego w szerszej części trojkąta?
4. A może dodać to co kiedyś Makao proponowała - białe rozchodniki i szałwię? Albo propozycja Gruszki - tawuły japońskie lub berberysy plus rozchodniki?
Tutaj wymiary dla przypomnienia.
____________________
Patrycja - tworzę ogród od podstaw - Nowoczesny, długi, wąski, różowo-biały (okolice Lublina)
Patrycja_KG_Lu 20:50, 06 sie 2023


Dołączył: 06 maj 2022
Posty: 2743
U Wioli jest taka wersja. Dostrzegłam tam też juki.

Wiolka5_7 napisał(a)








____________________
Patrycja - tworzę ogród od podstaw - Nowoczesny, długi, wąski, różowo-biały (okolice Lublina)
Marcin89 21:20, 06 sie 2023


Dołączył: 18 gru 2012
Posty: 2536
Jeśli chodzi o dodatki to jestem za szałwią, rozchodnikiem i gaurą (fiolet, róż i biel)
Kulki to mogły by być thuje, cisy lub bukszpany. Thuje były by raczej podobnej wielkości, cisy można korygować cięciem, zaś bukszpan też fajny do formowania, lecz może być narażony na ćmę. Jeśli chodzi o berberysy to też pasują na kulki, jednak nie są zimozielone, a chyba taki efekt miał być, patrząc na inspiracje

Edit:
Napisałem tu, zanim zobaczyłem zaproszenie do Twojego wątku Całkiem to miłe, bo ja sam siebie zaliczam do początkujących, nie mam ani jednej rabaty pokazowej, by móc ocenić moje zdolności projektowe

Jeszcze jedno:
Ja jestem jakiś dziwny i dałbym świdośliwę bardziej na środku trójkąta (jako dominującą roślinę). Lubię symetrię, równe odległości i coraz bardziej od linijki. Nawet mój brat to zauważył
Pytanie jak to wpłynie na widok budynku od frontu, doświetlenie kuchni i czy Ty byś tak chciała?
____________________
Ogród na balkonie * Ogród w malinówkach Marcin
Agnieszka_Z 21:25, 06 sie 2023


Dołączył: 30 mar 2023
Posty: 445
Patrycja_KG_Lu napisał(a)
W tym roku odpowiednie przycięcie krzaczków, podlewanie i siarczan (VI) amonu dały takie efekty:
Chandler


Piękne! Kiedy sadziłaś krzaki? Planuję zakupić 3-4 w tym roku i zastanawiam się kiedy zaczną owocować.
____________________
Agnieszka (lubelskie) - Boso Przez Ogródek
MagdaLenka 21:33, 06 sie 2023


Dołączył: 30 mar 2023
Posty: 847
1. Otóż...
2. Z cisa Anna. Po prostu tniesz różnej wielkości kule.
3. Wydaje mi się, że białe kwiaty gaury "znikną" na tle białej ściany. Szłabym raczej w kierunku mocniejszych akcentów. Na przykład różowa gaura. Albo szałwia. Ogólnie róże, fiolety, błękity. Czosnki wiosną zdecydowanie tak. Hakone bardzo dobrze komponuje się z bergenią. Wiotkie listki hakone świetnie kontrastują z mięsistymi liśćmi bergenii. U Margerytki40 można taką kompozycję podejrzeć. Nawet Danusia chwaliła.
4. Biały nie (patrz pkt 3). Tawuły nie - hakone lepsza, bo bardziej dekoracyjna i będzie lepiej pasowała do ogrodu nowoczesnego. Berberysy zdecydowanie nie - to rośliny dla ludzi, którzy lubią cierpienie. (Można spytać kogokolwiek, kto kiedykolwiek je przycinał.)
____________________
MagdaLenka Kraina spełnionych marzeń
MagdaLenka 21:44, 06 sie 2023


Dołączył: 30 mar 2023
Posty: 847
Patrycja, a co byś powiedziała na białą gaurę w donicach po obu stronach bramy garażowej, na tle szarej ściany? Chyba, że zawadzałaby Wam w przejściu...
Poniżej inspiracja z ogrodu Danusi na gaurę w donicach.
____________________
MagdaLenka Kraina spełnionych marzeń
MagdaLenka 21:48, 06 sie 2023


Dołączył: 30 mar 2023
Posty: 847
A przy ścianie budynku może błękitna ostróżka? Ona co prawda krótko gwiazdorzy, ale jest wysoka, więc zaglądałaby Wam do kuchni przez okno. Do tego uzupełniająco coś kwitnącego późnym latem.
____________________
MagdaLenka Kraina spełnionych marzeń
Patrycja_KG_Lu 21:59, 06 sie 2023


Dołączył: 06 maj 2022
Posty: 2743
Marcin89 napisał(a)
Jeśli chodzi o dodatki to jestem za szałwią, rozchodnikiem i gaurą (fiolet, róż i biel)
Kulki to mogły by być thuje, cisy lub bukszpany. Thuje były by raczej podobnej wielkości, cisy można korygować cięciem, zaś bukszpan też fajny do formowania, lecz może być narażony na ćmę. Jeśli chodzi o berberysy to też pasują na kulki, jednak nie są zimozielone, a chyba taki efekt miał być, patrząc na inspiracje

Edit:
Napisałem tu, zanim zobaczyłem zaproszenie do Twojego wątku Całkiem to miłe, bo ja sam siebie zaliczam do początkujących, nie mam ani jednej rabaty pokazowej, by móc ocenić moje zdolności projektowe

Jeszcze jedno:
Ja jestem jakiś dziwny i dałbym świdośliwę bardziej na środku trójkąta (jako dominującą roślinę). Lubię symetrię, równe odległości i coraz bardziej od linijki. Nawet mój brat to zauważył
Pytanie jak to wpłynie na widok budynku od frontu, doświetlenie kuchni i czy Ty byś tak chciała?


Jakiej wysokości byłaby hakone? Aby szałwia była od niej tyci wyższa to dobra byłaby Caradonna? Kulki cisowe to jak szybko by urosły, aby być takie jak na inspiracji? Bukszpany właśnie z tego powodu wykluczam całkiem z ogrodu. Może jednak warto tuje dać (nawiązanie do wąskich)?

Może i jesteśmy początkujący, ale dużo szukamy i czytamy. Sam szukasz rozwiązań i inspiracji, więc masz pełno pomysłów do podrzucenia zapewne. Fajnie być na podobnym etapie.

Wolę by była na środku ściany za oknem, tylko lekko na nie wychodząc. Po pierwsze tam jest więcej słońca, bo rano wejście rzuca cień na część rabaty. Po drugie z okna mam widok na chodnik, rabatę dużą naprzeciwko i nie chce go zbytnio zasłaniać.
Edit: Sam kształt rabaty też nie jest symetryczny (trójkąt).
____________________
Patrycja - tworzę ogród od podstaw - Nowoczesny, długi, wąski, różowo-biały (okolice Lublina)
Patrycja_KG_Lu 22:02, 06 sie 2023


Dołączył: 06 maj 2022
Posty: 2743
Agnieszka_Z napisał(a)


Piękne! Kiedy sadziłaś krzaki? Planuję zakupić 3-4 w tym roku i zastanawiam się kiedy zaczną owocować.

Dawaj od razu 5 szt. Zanim będą dużymi krzakami więcej uzbierasz z 5-ciu małych. Moje sadzone jesienią 2020 lub wiosną 2021. To dopiero pierwszy sezon z większą ilością. Wcześniej nie mieliśmy jeszcze przyłącza wody i podlewaliśmy sporadycznie oraz nie używałam nawozu. Teraz doczytałam trochę i polepszyłam im warunki.
____________________
Patrycja - tworzę ogród od podstaw - Nowoczesny, długi, wąski, różowo-biały (okolice Lublina)
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies