Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » PROJEKT OGRODU-PROŚBA O POMOC

Pokaż wątki Pokaż posty

PROJEKT OGRODU-PROŚBA O POMOC

klara_lala 21:14, 11 sty 2023

Dołączył: 11 sty 2023
Posty: 73


Witajcie, jestem Klara. Swoją przygodę z ogrodnictwem zaczęłam ok. 4 lata temu. Dziś, mając swój ukochany dom i sporą działkę, chciałabym stworzyć ogród marzeń-moich marzeń Podobają mi się bardzo ogrody nowoczesne, proste w formie, ale z jakimiś ciekawymi elementami. Po zakupie książek Pani Danusi, zdecydowałam się na własnoręczny projekt, by zobrazować swoje myśli. Kocham trawy ozdobne, lawendę, rododendrony i na tej kolorystyce biało-różowo-fioletowej chciałabym się skupić. Działka spora, bo odliczając dom, podjazd, budynki ma ok. 2 tys. m². Lawendę jak i stipę na front planuję wysiać sama Bardzo proszę o porady, jak widzicie, czy coś pozmieniać? kierunek północny zaznaczyłam w lewym górnym rogu, warzywnik i sąd są letnią porą w słońcu, z przodu domu jest cień. Ziemia jest 4 klasy. Dziękuję za wszelką odpowiedź i pozdrawiam forumowiczów!
____________________
Klara Klara i ogród
LIDKA 22:38, 11 sty 2023


Dołączył: 14 sty 2021
Posty: 6884
Projekt jest piękny.
Zastanowiłabym się tylko nad żywopłotami i odległościami drzew od domu i płotu bo np jodła kukaska to 30 m drzewo.

Witaj więc na forum
Będę z chęcią zaglądać. Też sama znaczy z M zrobiłam ogród. Dobrze że zaczynasz od książek Danusi. Unikniesz wielu błędów. Nie to co ja. Poszłam na żywioł. A potem...ale to już historia z mojego wątku.

I zrób sobie szkic na kartach w kratke z zachowaniem skali.Da to obraz odległości infrastruktury ogrodowej, rabat, ścieżek itp.

____________________
Lidka , lubuskie gdzieś pod Zieloną Górą Glina i zielsko na Diamentowej
klara_lala 05:46, 12 sty 2023

Dołączył: 11 sty 2023
Posty: 73
LIDKA napisał(a)
Projekt jest piękny.
Zastanowiłabym się tylko nad żywopłotami i odległościami drzew od domu i płotu bo np jodła kukaska to 30 m drzewo.

Witaj więc na forum
Będę z chęcią zaglądać. Też sama znaczy z M zrobiłam ogród. Dobrze że zaczynasz od książek Danusi. Unikniesz wielu błędów. Nie to co ja. Poszłam na żywioł. A potem...ale to już historia z mojego wątku.

I zrób sobie szkic na kartach w kratke z zachowaniem skali.Da to obraz odległości infrastruktury ogrodowej, rabat, ścieżek itp.



Dziękuję za tak szybką odpowiedź! Rzeczywiście, nie przemyślałam tej jodły a da się ją podcinać? Co do projektu-przeglądałam masę projektów ogrodów i zauważyłam, kolorowane są one akwarelami - tak więc też kupiłam markery akwarelowe i blok do akwareli. Projekt wykonałam w AutoCADzie, miałam problem z jego wydrukiem na tym papierze, bo jest gruby i nie przeszedł przez drukarkę :/ Więc starym sposobem - przerysowałam przez kalkę. A w wolnej chwili (czyli z reguły w pracy bo w domu dwulatka ) wrzucę zdjęcia tego, co już jest. I zrobię też wizualizacje, a co mi tam

Mam problem z osiami widokowymi. Nie mam zielonego pojęcia, co tam dać Ale to mówię, wrzucę dziś zdjęcia ogrodu i pokażę,o co chodzi.
____________________
Klara Klara i ogród
antracyt 08:59, 12 sty 2023


Dołączył: 15 maj 2019
Posty: 11516
Witaj Klaro
Musisz dodać zielony podpis wątku, inaczej będzie problem z jego widocznością.
____________________
Zuzanna Zieleń, drewno i antracyt , Ogród wakacyjny
klara_lala 11:05, 12 sty 2023

Dołączył: 11 sty 2023
Posty: 73
antracyt napisał(a)
Witaj Klaro
Musisz dodać zielony podpis wątku, inaczej będzie problem z jego widocznością.


A gdzie to się dodaje??
____________________
Klara Klara i ogród
antracyt 18:25, 12 sty 2023


Dołączył: 15 maj 2019
Posty: 11516
Tu znajdziesz instrukcję
https://www.ogrodowisko.pl/watek/2991-link-w-podpisie
____________________
Zuzanna Zieleń, drewno i antracyt , Ogród wakacyjny
Gruszka_na_w... 19:01, 12 sty 2023


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 21904
Witaj Klaro!
Sporo pracy wykonałaś. Tak sobie myślę, że 2000 m2 to spory teren. Przy 2-latce w domu trudno będzie ogarnąć od razu cały teren.
Z takich porad, które mi się nasuwają jako istotne to proponuję do rozważenia:
1. Skupić się teraz tylko na zaplanowaniu kształtu rabat, określeniu stref w ogrodzie (część użytkowa (warzywnik, sad, kompostownik), część rekreacyjna (plac zabaw dla dziecka, jakiś basen?), część wypoczynkowa przy tarasie i w głębi ogrodu, część reprezentacyjna na froncie.
Może pomogą rady naszej forumowej Makadamii. Jej blog to skarbnica wiedzy dla osób zakładających ogród

2. Planowanie szczegółowych nasadzeń zostaw sobie na sam koniec. To zwykle ostatni etap zakładania ogrodu. Zadbaj o to, aby ogród był atrakcyjny we wszystkich czterech porach roku. Trawy widać dopiero od czerwca. Zwykle w styczniu są już mało wględne. W naszym klimacie od listopada do marca zamiera wegetacja. Trzeba to mieć na uwadze.
3. Wklej zdjęcia. Ogród powinien pasować do bryły budynku i uwzględniać sąsiedztwo (kontekst miejsca). Zastanów się, co chcesz przesłonić, a co wykorzystać.
Na początek to tyle. Kibicuję Twoim planom.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
klara_lala 12:41, 14 sty 2023

Dołączył: 11 sty 2023
Posty: 73
To widok z jadalni
____________________
Klara Klara i ogród
klara_lala 12:42, 14 sty 2023

Dołączył: 11 sty 2023
Posty: 73
To widok z kuchni

____________________
Klara Klara i ogród
klara_lala 12:43, 14 sty 2023

Dołączył: 11 sty 2023
Posty: 73
A to widok z salonu

____________________
Klara Klara i ogród
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies