Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Nowoczesny, długi, wąski, różowo-biały

Pokaż wątki Pokaż posty

Nowoczesny, długi, wąski, różowo-biały

Patrycja_KG_Lu 00:17, 07 sie 2023


Dołączył: 06 maj 2022
Posty: 2740
Małe podsumowanie.

- pod świdośliwę idzie hakonechloa marca bezodmianowa (bo tej nie spali słońce)
- skoro tujowe i bukszpanowe kule odpadają to zostaje cis (z uwagi na koszty, formowany samodzielnie podczas bycia cierpliwym w oczekiwaniu na przyrost).
- z wymienionych roślin najbardziej podobają mi się: szałwia Caradonna, rozchodniki, gaura, ostróżki, naparstnice, czosnki

Pojawiające się pytania:
1. Zapytałam też u Wioli i czekam na odpowiedz jeszcze, bo nie wiem jakie odstępy miedzy hakone dać, aby prawie się łączyły jak podrosną. Na razie rozrysowałam ok. 80 cm
Czy tak je ułożyć na rabacie - czyli u podnóża jej plus zewnętrzna krawędź i ta przy podcieniu w wejściu?
2. Czy kule cisowe tak rozmieścić? Dwie rożnej wielkości z prawej strony i jedna kula pod ŚŚ? Czy jest jeszcze inna alternatywa dla cisów? Coś zimozielonego kulistego poza żywotnikiem/bukszpanem?
3. Na które połączenia wypełniaczy się zdecydować by pasowały im wzajemnie warunki glebowe i nie było zbytniego miszmaszu? W wąskich rabatach obok są kocimiętki i szałwie z kwitnących roślin.
4. Czy kolejna trawa - trzcinnik/molinia lub inna nie wprowadzi zamieszania?

Dawno temu zapisałam sobie takiego Pina, połączenie białych naparstnic z czosnkami, tylko tu było zielone tło.

Klikając na zdjęcie przenosi do źródła.
____________________
Patrycja - tworzę ogród od podstaw - Nowoczesny, długi, wąski, różowo-biały (okolice Lublina)
Kordina 00:34, 07 sie 2023


Dołączył: 18 wrz 2021
Posty: 4749
Patrycja_KG_Lu napisał(a)


Jakie proporcje owoców do galaretki, jeśli np. galaretka jest na 500 ml wody?

Jak już odparuję owoce bez cukru, dodaję na oko 2 galaretki suche na duży garnek, mieszam do rozpuszczenia i wtedy dopiero cukier jeśli za kwaśne
____________________
Bożena - Elbląg Grzebiuszka ziemna
Joann 07:42, 07 sie 2023


Dołączył: 01 lut 2021
Posty: 2091
Nie dawałabym kolejnej trawy, bo tak jak piszesz, chyba zrobi się zamieszanie. Podoba mi się plan rej rabatki z bylin może odetke biala? Ona się wysiewa, możesz mieć jej z czasem bardzo dużo na tej rabacie.
____________________
Joanna Ogród długi
Wiolka5_7 07:54, 07 sie 2023


Dołączył: 05 lut 2013
Posty: 20610
Na kule polecam Ci cisy baccata. Hakone nawet jak je dotyka to się nie ogołacają,a tuje tak.

Nie mam juk to liście od czosnków ozdobnych

Ja wykopałam rok temu 2 kępy hakone z tej rabaty i wsadziłam bodziszki Rozanne i podoba mi się tak zmiana.

Ja chyba bym obsadziła całą tą rabatę hakone + cisy rozrzucone nieregularnie a pomiędzy nimi jakieś byliny dodała, czosnki ,czy tulipany.

Kolejna sprawa. Hakone posadź typu Greenhills jest dużo niższe od gatunku. Macra rośnie u mnie na 1 m wys. więc zasłoni Ci byliny.
Na hakone przeznacz 1 m średnicy, na cisy baccata 80-90 cm

Do tego zestawu najlepsza będzie szałwia Caradonna.Potem możesz dodać jeżówki na lato i tyle. Nie ma co za dużo modzić. Jesienią hakone i Śś będą gwiazdorzyć
____________________
Wiola Malymi krokami - Ogrod Wioli *Wizytówka*
Makao 08:26, 07 sie 2023


Dołączył: 13 lut 2023
Posty: 4285
Możesz pomyśleć też o krwawnicy np. Robert jeśli brakuje Ci akcentów kolorystycznych. Bodziszek Rozanne też cudnie pasuje i kwitnie całe lato.
____________________
Ania - Zapraszam do wątku Anna i Ogród - moja droga do ideału + będzie się tworzyć Wizytówka - Anna i Ogród
MagdaLenka 08:55, 07 sie 2023


Dołączył: 30 mar 2023
Posty: 842
Mądrego to miło posłuchać. Pomysł Wioli z jeżówkami bardzo trafiony. Tak samo propozycja Makao - krwawnica. W ogóle nie przyszła mi do głowy, a faktycznie jest świetna. Ma małe wymagania. U mnie kwitnie od miesiąca i nie wygląda, jakby miała dość.
____________________
MagdaLenka Kraina spełnionych marzeń
Wiaan 09:12, 07 sie 2023


Dołączył: 01 cze 2017
Posty: 5302
Wiolka5_7 napisał(a)
Na kule polecam Ci cisy baccata. Hakone nawet jak je dotyka to się nie ogołacają,a tuje tak.

Nie mam juk to liście od czosnków ozdobnych

Ja wykopałam rok temu 2 kępy hakone z tej rabaty i wsadziłam bodziszki Rozanne i podoba mi się tak zmiana.

Ja chyba bym obsadziła całą tą rabatę hakone + cisy rozrzucone nieregularnie a pomiędzy nimi jakieś byliny dodała, czosnki ,czy tulipany.

Kolejna sprawa. Hakone posadź typu Greenhills jest dużo niższe od gatunku. Macra rośnie u mnie na 1 m wys. więc zasłoni Ci byliny.
Na hakone przeznacz 1 m średnicy, na cisy baccata 80-90 cm

Do tego zestawu najlepsza będzie szałwia Caradonna.Potem możesz dodać jeżówki na lato i tyle. Nie ma co za dużo modzić. Jesienią hakone i Śś będą gwiazdorzyć


Dokładnie tak samo to widzę
____________________
Aneta Ogrodowe wariacje
Patrycja_KG_Lu 09:33, 07 sie 2023


Dołączył: 06 maj 2022
Posty: 2740
Makao napisał(a)
Możesz pomyśleć też o krwawnicy np. Robert jeśli brakuje Ci akcentów kolorystycznych. Bodziszek Rozanne też cudnie pasuje i kwitnie całe lato.


Jak porównujesz krwawnicę i szałwię Caradonnę to która była by lepsza czy fajnie pomieszać obie? Ile średnicy liczyć jednej i drugiej?
____________________
Patrycja - tworzę ogród od podstaw - Nowoczesny, długi, wąski, różowo-biały (okolice Lublina)
Patrycja_KG_Lu 09:48, 07 sie 2023


Dołączył: 06 maj 2022
Posty: 2740
Wiolka5_7 napisał(a)
[…]
Ja chyba bym obsadziła całą tą rabatę hakone + cisy rozrzucone nieregularnie a pomiędzy nimi jakieś byliny dodała, czosnki ,czy tulipany.

Kolejna sprawa. Hakone posadź typu Greenhills jest dużo niższe od gatunku. Macra rośnie u mnie na 1 m wys. więc zasłoni Ci byliny.
Na hakone przeznacz 1 m średnicy, na cisy baccata 80-90 cm

Do tego zestawu najlepsza będzie szałwia Caradonna.Potem możesz dodać jeżówki na lato i tyle. Nie ma co za dużo modzić. Jesienią hakone i Śś będą gwiazdorzyć


Jak zaczęłam rysować z Twoimi rozmiarami to mi wyszło coś takiego - jasny to hakone, ciemny 3 cisy, fiolet Caradonna, róż jeżówki. Coś inaczej ułożyć?

____________________
Patrycja - tworzę ogród od podstaw - Nowoczesny, długi, wąski, różowo-biały (okolice Lublina)
Wiolka5_7 10:22, 07 sie 2023


Dołączył: 05 lut 2013
Posty: 20610
Moze cisy bardziej nieregularnie. Nie w obwódkę w koło, żeby były bardziej widoczne

Caradonna bardziej w centrum rabaty ,nie na brzegu ,bo ona w trakcie kwitnienia jest wysoka ok.1m ,a potem trzeba ściąć
____________________
Wiola Malymi krokami - Ogrod Wioli *Wizytówka*
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies