Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy liściaste » Bukszpan (Buxus) - uprawa

Pokaż wątki Pokaż posty

Bukszpan (Buxus) - uprawa

paola1a 21:07, 09 mar 2013

Dołączył: 29 lip 2012
Posty: 354
Myślałam, że takie rzeczy się w realu nie zdarzają ale........... Pewna Pani zaproponowała mi oddanie swoich bukszpanów......za pomoc przy ich wykopaniu bo chce tam posadzić ostróżki.Z własnej woli zaproponowałam jej na wymianę hortensje bo bukszpanów chce mi za darmo oddać 30. Jestem przeszczęśliwa tym bardziej, że zgłosiła się przez pewne forum ogrodnicze gdzie pytałam o to gdzie można kupić tanie i ładne bukszpany. Więc jestem cała w skowronkach. Bukszpany są już duże i stąd moje pytanie- kiedy je najlepiej przesadzić ( bo wstępnie umówiłyśmy się na po świętach czyli w pierwszych dniach kwietnia) żeby było im najlepiej, bez kilofa pewnie się nie obejdzie. I druga rzecz- czy można będzie uformować z nich stożki? Mam tylko jedne zdjęcie przesłane przez tę Panią- chyba ewentualne braki u dołu krzewu będzie można uzupełnić tymi młodszymi ale szczerze mówiąc nigdy nie miałam do czynienia z takimi dużymi okazami więc liczę na Wasze rady

____________________
Prostokątna rabata
Sebek 23:40, 09 mar 2013


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Cytuję artykuł o uprawie bukszpanów

Bukszpany bardzo dobrze znoszą przesadzanie, gdyż posiadają zwarte i drobne korzonki. Staramy się wykopać z jak największą bryłą korzeniową. Po posadzeniu stary okaz przycinamy i podlewamy. Po przyjęciu się ( trwa to zwykle 2 tygodnie), rozpoczynamy nawożenie.


Ze stożkami bardzo dobrze kombinujesz A tak w ogóle udało Ci się niesamowicie
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
paola1a 11:04, 10 mar 2013

Dołączył: 29 lip 2012
Posty: 354


Ze stożkami bardzo dobrze kombinujesz A tak w ogóle udało Ci się niesamowicie

Sama w to nie uwierzędopóki nie będę ich miała w samochodzie, teraz tylko muszę M zacząć przekonywać, żeby jechał ze mną bo sama chyba tam padnę a nie je wykopię
____________________
Prostokątna rabata
Madzenka 11:11, 10 mar 2013


Dołączył: 22 sty 2012
Posty: 57998
paola1a napisał(a)

Sama w to nie uwierzędopóki nie będę ich miała w samochodzie, teraz tylko muszę M zacząć przekonywać, żeby jechał ze mną bo sama chyba tam padnę a nie je wykopię


Najlepiej przesadzić gdy będą zapowiadane pochmurne dni, bo są duże i mogłyby się troszkę podsuszyć. Generalnie bardzo dobrze znoszą przesadzanie Będą piękne stożki!
____________________
Madżenka ~~~~~ Madżenie ogrodnika sezon 2017 ~~~~~ Fotorelacje ~~~~~ Wizytówka
paola1a 11:24, 10 mar 2013

Dołączył: 29 lip 2012
Posty: 354
Gdzieś na forum widziałam instrukcję jak ciąć bukszpany w stożek i teraz jak na złość nie mogę znaleźć. Ktoś kojarzy gdzie to jest?
____________________
Prostokątna rabata
Gardenarium 17:50, 10 mar 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Zaraz podpowiem.

Możesz bambusy postawić i ciąć po nich. Piramida tak samo jak stożek tylko na prosto a stożek "na okrągło".



____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
paola1a 20:14, 10 mar 2013

Dołączył: 29 lip 2012
Posty: 354
Ale te bambusy to od góry jakoś przykładać i ciąć to co ewentualnie wystaje poza? Jakoś ta metoda do mojej wyobraźni nie przemawia ( może za płytka wyobraźnia) Słyszałam też o metodzie z siatką z dużymi oczkami i to wydaje mi się jakieś bardziej przejrzyste. Coś będę musiała wymyślić ale na razie czekam z utęsknieniem na koniec miesiąca kiedy po nie pojadę
____________________
Prostokątna rabata
Gardenarium 22:26, 10 mar 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Tak w ogóle, to tym bukszpanom będzie brakowało do stożka sporo u podstawy i bym z nich nie robiła stożków. Na siłę nie da się z tego stożka zrobić.

Z siatką Ci nie wyjdzie, bo niby jak tą siatkę na stary bukszpan nałożysz , żeby wylazł przez oczka, Wiążesz nawet trzy bambusy u góry drucikiem i tniesz, no trochę wyobraźni musisz mieć i jakieś pojęcie jak wygląda stożek

A jak nie masz wyobraźni to nie tnij stożka, tylko zacznij od sześcianu, czyli kostki. Bo to prosta robota

Nie łap się jako początkująca za najtrudniejsze figury. Akurat stożek nie jest najłatwiejszy.

Tutaj Witek na zlocie u Marzenki pokazywał przy jednym bambusie





____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
paola1a 14:41, 11 mar 2013

Dołączył: 29 lip 2012
Posty: 354
Skoro Witek ciął przy jednym to na pewno ma więcej wyobraźni niż ja. A na poważnie z tą siatką rzeczywiście nie pomyślałam że to może nie wyjść, a jeśli chodzi o podstawę stożka to jakby tak z dwa albo trzy takie chochoły razem wsadził to wtedy coś z tego wyjdzie? Zawsze o pomoc mogę poprosić przy cięciu znajomą ogrodniczkę tylko nie wiem czy w tym przypadku to w ogóle da się zrobić i jest sens ludziom głowę zawracać
I na koniec pytanie techniczne - może głupie ale........jak wy te uśmiechnięte buźki wstawiacie, nigdzie tej funkcji nie mogę znaleźć?
____________________
Prostokątna rabata
Sebek 16:39, 11 mar 2013


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Będziesz widzieć - jasne, że możesz złączyć dwa czy trzy razem i zrobić jeden stożek. Ale jeśli brakuje tylko od dołu to wtedy dosadź te małe i wtedy tnij To wcale nie jest takie skomplikowane

A buźki to prostu dwukropek i nawias Ale tutaj jest o nich więcej
http://www.ogrodowisko.pl/watek/209-nowe-funkcjonalnosci-szybkie-dodawanie-zdjec-usmieszki-statystyki-i-inne-drobne-zmiany
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies