Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy liściaste » Bukszpan (Buxus) - uprawa

Pokaż wątki Pokaż posty

Bukszpan (Buxus) - uprawa

Fuksja 13:54, 21 mar 2016


Dołączył: 01 lip 2013
Posty: 393
Witam. Widziałam w sprzedaży kolumnowe bukszpany Buxus sempervirens 'Graham Blandy'. Czy coś wiecie o tej odmianie.
____________________
pozdrawiam,Ania
Benia 09:02, 22 mar 2016


Dołączył: 17 wrz 2014
Posty: 251


Witam serdecznie,

Oto zdjęcia moich ubiegłegorocznych sadzonek
Mam pytanie czy mam je wysadzić do doniczek czy na stałe miejsce.
Może ktoś coś poradzi bo nie bardzo wiem jak mam z nimi dalej postąpić.
Mam przyciąć im czubki? Korzonki też czy lepiej większą doniczkę?

Czy gdybym chciala z nich uformować w przyszłości kulę to ile sadzonek czy jedna wystarczy
____________________
tila 15:35, 26 mar 2016

Dołączył: 13 kwi 2014
Posty: 14
Jak wiesz gdzie je posadzić na stałe miejsce to możesz już sadzić. Ja wsadzałam kilka sztuk aby utworzyły kule, a póżniej jak widziałam , że się przyjęły to je obcinałam do kształtu kuli. Natomiast w doniczkach lepiej wyglądają większe okazy.
____________________
LyraBea 17:16, 04 kwi 2016


Dołączył: 28 cze 2015
Posty: 1240
Dzień dobry. Przyszłam po poradę. Wczoraj moja mama zadzwoniła z informacją, że chce wyrzucić z działki 7 sporych bukszpanów. Nie zastanawiałam się ani chwili. Dzisiaj udało mi się z trudem wykopać 3. Jutro dojdzie reszta. Korzenie mocno zmasakrowałam, bo rosły w trudno dostępnym miejscu, tuż przy rowie, wplątane w korzenie starych drzew. Nie mam jeszcze pojęcia, w którym miejscu je posadzić, gdyż dopiero zaczynam obmyślać plan ogrodu, ale do jutra muszę znaleźć dla nich miejsce.
Poradźcie mi proszę, jak je przyciąć. Nie były nigdy formowane, gałęzie wybujały, są w luźnej formie. Chciałabym je mocno zagęścić. Czy przeżyją mocne wycięcie niemal do samych, gołych gałęzi? Mam nadzieję, że w ogóle przeżyją. Rok temu wszystkie wykopane ze starego ogródka przeżyły, więc mam nadzieję, że te również podołają. Tak wyglądają:

Najbardziej chciałabym zrobić z nich kule, ale ten środkowy to raczej się na jakieś bonsai nadaje. 6 bukszpanów, każdy inny, takie drapaki. Nie mam pojęcia, jak je ugryźć Mogę liczyć na poradę? Pozdrawiam.
____________________
Beata
Gardenarium 09:18, 06 kwi 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Te najbardziej kuliste zrób kule. Pozostałe ustaw w ekran ścisło i dotnij w prostopadłościan. Kuli z nich nie zrobisz bo im wiele brakuje.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
LyraBea 09:41, 07 kwi 2016


Dołączył: 28 cze 2015
Posty: 1240
Bardzo dziękuję za odpowiedź. Zanim nadeszła zdążyłam już się z nimi namordować i umiejscowić w ziemi. Nie pomyślałam, żeby dwa najbardziej niekształtne przytulić do siebie. Trudno. Niech tak zostanie. W późniejszym czasie, jeśli się tylko zechcą przyjąć najwyżej dosadzę, gdy będzie mi brakować materiału do formowania. Myślę o czymś mniej więcej takim:

Czy to ma sens?
Ale mam ważniejsze pytanie. Posadziłam je do ziemi, dobrze podlałam i co teraz?
Czy mam poczekać aż się ukorzenią i tylko podlewać? Czy może mam je teraz, gdy jeszcze nie wystartowały z nowymi przyrostami uciachać dosyć drastycznie i zdecydowanie nadając im docelowy kształt?
W necie różnie radzą. Jedni żeby absolutnie nic nie robić i dać roślinom się ukorzenić, drudzy, żeby właśnie na tym etapie uformować, wtedy bukszpan nie będzie wysilał się na nowe przyrosty (które i tak będą do wycięcia) tylko skupi się na odbudowie korzeni i łatwiej przyjmie.
Póki nie upewnię się co robić, będę tylko podlewać. Będę zaglądać w nadziei o dobrą radę. A tymczasem lecę dalej walczyć z moim ugorem.
Miłego dnia.
____________________
Beata
Gardenarium 13:40, 07 kwi 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Przyciąć i zacieniować płachtą. Podlewać.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
LyraBea 21:15, 09 kwi 2016


Dołączył: 28 cze 2015
Posty: 1240
Gardenarium napisał(a)
Przyciąć i zacieniować płachtą. Podlewać.

Dziękuję za poradę. Intuicja tak samo podpowiadała mi, żeby przyciąć. Nie pomyślałabym jednak o zacieniowaniu a krzaki bukszpanu posadziłam na łysym polu, gdzie wystawione są na słońce non stop. Dodatkowo wcześniej rosły w częściowym zaciemnieniu, więc dodatkowo wystawione są na próbę. W poniedziałek zabieram się za przycinanie. Tak bardzo chciałabym, żeby zechciały się u mnie przyjąć. Trzymajcie kciuki.
Pozdrawiam.
____________________
Beata
kasia 17:42, 14 kwi 2016


Dołączył: 01 sty 2013
Posty: 396
mam stary krzew bukszpanu w glinianej donicy, zaobserwowałam, że kwitnie. Czy to normalne ? Czy to objaw jakiś niedoborów ?
____________________
Kasia - Ogród u Kasi
Gardenarium 21:02, 15 kwi 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Bukszpany teraz kwitną, nie wszystkie, ale mam też takie na pniu,kupione i kwitną. To normalny objaw.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies