Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy liściaste » Bukszpan (Buxus) - uprawa

Pokaż wątki Pokaż posty

Bukszpan (Buxus) - uprawa

koti 21:48, 10 cze 2016

Dołączył: 16 wrz 2014
Posty: 29
czy wystarczy jak obetnę pod koniec czerwca bukszpany o 1/4 oraz trochę po bokach, czy więcej? Sadzone tydzień temu z doniczek. Czy uda mi się je zagęścić w obwódkę, nie zasadziłam za rzadko?


kami 14:47, 11 cze 2016

Dołączył: 22 maj 2015
Posty: 563
Margarete napisał(a)
Przesadziłam dorodnego bukszpana w ub roku jesienią do swoajego ogrodu, miał tak ze 120-130 cm, roztrzepaniec jest ale chce go ciąc na stożek, czekam jeszcze z tym cięciem, ma świeze zielone przyrosty, dużo ich ale od środka ma żółte listki, boję sie że jednak odchorował to przesadzanie, jak mu zetnę tę wierzchnią warstwe roztrzepaną i zieloną to zostanie zółte na wierzchu.
Jak mu pomóc?
Niczym go jeszcze nie nawoziłam, jesienią przy przesadzaniu dałam mu duzo kompostu do dołka i tyle, obficie go podlewałam, a na wiosne podsadziłam mu 2 mniejsze bukszpany żeby zrobić ładną podstawe do stożka.....
Jak mam teraz postapić? dokarmic go czymś, prysnąc cZy może dac mu czas i nie ciąć w tym sezonie ?
Sama nie wiem.........

Też mam ten sam problem z żółknięciem w środku mimo przyrostów. Ja u siebie obstawiam suszę i podlewam :/
m_gocha 21:41, 11 cze 2016


Dołączył: 13 maj 2014
Posty: 3544
kami napisał(a)

Też mam ten sam problem z żółknięciem w środku mimo przyrostów. Ja u siebie obstawiam suszę i podlewam :/
U mnie ten sam problem Posadzone jesienią bukszpany mają piękne przyrosty Wszystko było ok Teraz mam wrażenie że w ciągu 2 tygodni bardzo pożółkłych w środku i teraz zaczęły lecieć te liście Nowe przyrosty nadal zielone W c. ogrodniczymi pani stwierdziła że to pewnie grzybowe bo ostatnio sporo pada Czy ma ktoś na to jakąś radę? Zamierzałam ciąć pod koniec czerwca ale w tej sytuacji nie wiem co robić
____________________
Ogrodowy miszmasz... pod kontrolą ;)
kami 07:39, 12 cze 2016

Dołączył: 22 maj 2015
Posty: 563
Eh wczoraj na moim starym bukszpanie miodówkę zauważyłam. Tydzień temu pryskany był topsinem a teraz w środku też liście żółkną i skręcają się. Jutro mospilanem opryskam.
U mnie też w dwa tygodnie nieuwagi liście pożółkły ale deszczu było jak na lekarstwo. Teraz to nie umiem określić czy topsin pomógł bukszpanom z wiosny.
Margaw 09:43, 17 cze 2016

Dołączył: 18 lip 2015
Posty: 32
Powiedzcie mi proszę czy mogę od razu gałązki z bukszpanu umoczyć w ukorzeniaczu i do gruntu dać w docelowe miejsce gdzie bym chciała zrobić niską obwódkę z bukszpanu. Czy to się sprawdzi??
____________________
Joanna___ 19:22, 17 cze 2016

Dołączył: 02 lip 2012
Posty: 452
Ale o co dokładnie pytasz?Z gałązek musisz przygotować sadzonki,wetknąć w ziemię,zadbać o regularne podlewanie i już.Jeśli ich docelowe miejsce jest w słońcu to proponuję jednak na czas ukorzeniania znaleźć im zaciszne zacienienie.Teraz jest słaby moment na takie akcje ale nie niemożliwy (nowe przyrosty trzeba ściąć,bo zwiędną).
____________________
Joanna___ 19:29, 17 cze 2016

Dołączył: 02 lip 2012
Posty: 452
koti napisał(a)
czy wystarczy jak obetnę pod koniec czerwca bukszpany o 1/4 oraz trochę po bokach, czy więcej? Sadzone tydzień temu z doniczek. Czy uda mi się je zagęścić w obwódkę, nie zasadziłam za rzadko?



Wystarczy 1/4 a obwódkę będziesz miała jak marzenie już w przyszłym roku.
____________________
Fidelity 21:30, 17 cze 2016

Dołączył: 26 maj 2016
Posty: 12
Podpowiedzcie co dolega temu bukszpanowi. Mam dwie sztuki pod zadaszeniem na schodach przy wejściu, rosną sobie w donicach glinianych, deszcz na nie nie pada, promienie słońca wieczorkiem bardzo delikatnie muskają. Jeden jest ładny i ma przyrosty równo po całości, a drugiemu przyrosty od góry jakby usychają. Z boków nie ma usychania, tylko od góry. Te białe plamki na liściach, to po topsinie tydzień temu pryskałam. Pryskałam też trzy tygodnie temu, bo też to było, usychające młode przyrosty, ale jak na razie poprawy nie widzę i po prostu nierówno rośnie przez to. Nowe listki ledwo ujrzą światło dzienne i zaczynają końcówki jakby żółknąć-schnąć.






koti 21:39, 17 cze 2016

Dołączył: 16 wrz 2014
Posty: 29
Joanna___ napisał(a)

Wystarczy 1/4 a obwódkę będziesz miała jak marzenie już w przyszłym roku.


Dziękuję! To ja działam dalej z obwódkami
Fidelity 21:47, 17 cze 2016

Dołączył: 26 maj 2016
Posty: 12
Teraz mam pytanie o bukszpana po prawej stronie tego wyższego z dłuższymi gałązkami. Na doniczce miał nazwę Buxus Faulkner-Bush. Bardzo giętkie ma te gałązki, ale mam nadzieję że w miarę wzrostu będą grubiały i nie będą się już tak rozchylały na boki.
Kupiłam go w auchanie, a tam leżał sobie biedaczek przygnieciony iglakiem i lekko zdeformowany, odżył już, ale te gałązki mu się rozchodzą, bo są miękkie i (teraz się nie śmiejcie, nie wiem czy dobrze zrobiłam), dlatego włożyłam patyczek i podwiązałam rozchylające się gałązki z nadzieją że jak będą drewnieć to właśnie w takiej pozycji . Dobrze zrobiłam , czy lepiej go uwolnić i niech sobie rośnie jak chce?
Chciałam z niego uformować w przyszłości stożek, tylko własnie piszę z takim pytaniem, czy to dobra odmiana na stożek? Pod koniec czerwca można mu będzie nadać lekki kształt stożka czy to jeszcze za wcześnie na takie formowanie i tylko przyciąć czubki gałązek żeby się rozkrzewiał?




Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies