Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy iglaste » Świerk serbski - Picea omorika

Pokaż wątki Pokaż posty

Świerk serbski - Picea omorika

Sebek 20:27, 16 cze 2013


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
A może przy kupnie już miał ułamany ten przewodnik? Po iglakach nie widać od razu, że usychają, one stopniowo tracą kolor. Wytnij i powinien wypuścić kolejny przewodnik - lub kilka innych
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
Agnieszka_B 11:41, 23 cze 2013


Dołączył: 01 lip 2012
Posty: 1637
Kochani! w ub r. wczesną jesienią kupilam dwa świerki serbskie , które posadzone blisko siebie mialy być formowane na przegrodę . Ponieważ nie ogrodzilam ich przed moimi psami - dopiero na wiosnę to zrobilam - to zdążyly niestety przez zimę je popodsikiwać i od dołu zbrązowiały. Na wiosnę poucinalam suche gałązki na dole , nawiozłam i juz zaczęły ładnie odbijać.
I teraz w czym rzecz: w ub.r. drzewka wyglądły identycznie . Wczesną wiosną również . A od ok. 1,5 m-ca widać wyraźną różnicę w wygladzie obu drzewek - tak że zastanawiam się czy to są serby. Dodam , że kupowane byly w sprawdzonej szkółce , w której właścicielka szkółki ma obsadzony caly ten teren serbami - dorosłymi. I przed zakupem sobie o nich rozmawiałyśmy , tak że nie miała wątpliwości co chce kupić.

A więc czy to są serby?

Najpierw dwa zdjęcia tego ktory budzi moje największe wątpliwości , a potem dwa zdjęcia drugiego .

____________________
zapach-ziemi
Anaim 14:01, 24 cze 2013


Dołączył: 21 mar 2013
Posty: 37
U siebie mam też kilka serbów. Kilka półtorametrowych i dwa maluchy ok 60cm. Maluchy wyglądają identycznie jak te Twoje ). Mają identyczne przyrosty. To co charakteryzuje serby, to to, że od spodu ich igły są takie stalowo-niebieskawe ). wydaje i się, że u Ciebie nawet na jednym zdjęciu to widać )
____________________
Agnieszka_B 15:43, 24 cze 2013


Dołączył: 01 lip 2012
Posty: 1637
Anaim napisał(a)
U siebie mam też kilka serbów. Kilka półtorametrowych i dwa maluchy ok 60cm. Maluchy wyglądają identycznie jak te Twoje ). Mają identyczne przyrosty. To co charakteryzuje serby, to to, że od spodu ich igły są takie stalowo-niebieskawe ). wydaje i się, że u Ciebie nawet na jednym zdjęciu to widać )


tak tylko czemu one się tak różnią - jeden sterczy a drugi wisi?
____________________
zapach-ziemi
Anaim 18:24, 24 cze 2013


Dołączył: 21 mar 2013
Posty: 37
Powiem Ci, że specjalnie dla Ciebie wgapiam się teraz w moje serby. I ten który ma większe przyrosty ma też bardziej zwisające gałązki. Ten, któremu mniej przyrosły są takie bardziej proste. Myślę, że kolor igieł pod spodem powinien Cię uskopkoić.
Moje serby półtorametrowe, mają młode przyrosty tez takie zwisające bardziej ). to pewnie kwestia tego, że są takie delikatne, bardzo urosły w krótkim czasie, ale usztywnią się jak zrobią się starsze . trudno powiedzieć.
moje dwa maluchy tez troszkę sie od siebie różnią. jeden jest bardziej zwis, a drugi mniej ).
Skoro kupowałaś w szkółce, gdzie właścicielka wiedziała co sprzedaje to chyba możesz być spokojna, no nie wiem. Może jeszcze ktoś z forum sie wypowie . jak dla mnie to trzeba zobaczyć czy spodnie igiełki są srebrno-niebieskie i już będziesz pewna. Dla mnie wyglądają na serby. A że się różnią. Nawet jak sa bliźniaki jednojajowe to też się różnią od siebie czymś . bynajmniej takie moje zdanie )
Ale mogę powiedziec tylko coś na bazie tego co widze u siebie. mam podobne maluchy i wiem, że to serby )
____________________
Gardenarium 18:38, 27 cze 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Te wyżej na zdjęciach to świerki serbskie.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Agnieszka_B 18:46, 27 cze 2013


Dołączył: 01 lip 2012
Posty: 1637
Gardenarium napisał(a)
Te wyżej na zdjęciach to świerki serbskie.


a wiec już się nie martwie ze jeden sterczy a drugi wisi- grunt ze się upewnilam ze to świerki serbskie,
dziekuję
____________________
zapach-ziemi
martika 21:46, 27 cze 2013


Dołączył: 26 mar 2012
Posty: 1001
Moje serby mają piękne przyrosty, ale u niektórych na dole zauwazyłam suche igły.Nie wiem czym to może być spowodowane? Najpierw pokażę jew całości:

A teraz zbliżenia suchych igieł:

[img size=640x427]
Nie wiem czy to cos powaznego? Na pewno nie od psa, nie mają za sucho, za mokro nie wiem moze okresowo jak były teulewy ostatanio. Ratujcie , prosze.
____________________
Marta - Przedwiośnie ogrodu - []
martika 21:47, 27 cze 2013


Dołączył: 26 mar 2012
Posty: 1001
I jeszcze jedno, nie mają maty pod korą.
____________________
Marta - Przedwiośnie ogrodu - []
Mirka 21:49, 27 cze 2013


Dołączył: 01 lip 2012
Posty: 12324
Anie maja za mokro?
____________________
Mazowsze Mirkowy ogród )
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies