Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy iglaste » Świerk serbski - Picea omorika

Pokaż wątki Pokaż posty

Świerk serbski - Picea omorika

martika 21:57, 27 cze 2013


Dołączył: 26 mar 2012
Posty: 1001
No własnie mogą miec okresowo za mokrro, podczas takich ulew jak ostatnio. no nie wiem ..i co teraz?
____________________
Marta - Przedwiośnie ogrodu - []
Sebek 19:30, 03 lip 2013


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Może zrób jakieś odwierty w ziemi koło nich? Bo od nadmiaru wody padną....
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
Gardenarium 19:46, 03 lip 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Sprawdź czy te gałązki nie są nadłamane.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
martika 22:57, 06 lip 2013


Dołączył: 26 mar 2012
Posty: 1001
Nie wiem co robić, gałązki nie są nadłamane..to co pozostają odwierty?....ale nie ewszystkie tak wyglądają.
____________________
Marta - Przedwiośnie ogrodu - []
martika 22:43, 07 lip 2013


Dołączył: 26 mar 2012
Posty: 1001
Gardenarium napisał(a)
Sprawdź czy te gałązki nie są nadłamane.

Danusiu , dzisiaj po urlopie wpadłam w te swoje świerki i poniekąd miałaś rację. Niektóre gałązki były nadłamane, wszystkie wyciełam. Ale niektór ok, wiec póki co będę obserwowac je.
____________________
Marta - Przedwiośnie ogrodu - []
anex 10:17, 11 lip 2013


Dołączył: 03 lip 2013
Posty: 44
Witam

Podglądam, podglądam, uczę się i mam do Państwa pytanie:
Czy mogę posadzić na dł. ok 50 m, świerki serbskie na przemian z tują "Aureospicata"(wybrałam ją bo podobno jak świerk, dość szybko rośnie) Pomyślałam że drzewka posadzę w dwóch rzędach: przy ogrodzeniu tuje, natomiast w drugim rzędzie świerk. Jaki rozstaw powinien być pomiędzy drzewkami? Założyłam, że 2m ale pewna nie jestem...
Czy połączenie tych drzewek będzie właściwe??
Zależy mi na ścianie zieleni, która zapewni w przyszłości intymność sąsiedzką oraz będzie tłem i dla innych roślin.
____________________
Ania
dajana 11:36, 11 lip 2013


Dołączył: 23 sty 2011
Posty: 3750
Tak się składa ze posiadam te same tuje i swierki serbskie .Aniu planujesz obsadzic podwójny rząd dla zachowania intymnosci,czy to jedyny powód? bo jesli tak to Tuje Aureospicata jest tak gesta , szeroko i wysoko rosnacą tują ze w zupełnosci wystarczy z niej zasłona oraz tło dla innych roslin .Nawet kot sie nie przesliznie .mam nimi obsadzoną prawą stronę płotu, odległośc pomiedzy nimi wynosi 60 cm tylez samo od płotu bo chciałam szybko i gęsto .Efekt doskonały choc kazdej wiosny muszę je sporo ciąc,.czym wiecej tnę tym piekniej sie rozrastają To sa bardzo piekne i niekłopotlitwe tuje ale z Serbami bym ich nie łączyła Serby to inna bajka jeszcze piekniejsza o zupełnie innym pokroju .Każda z nich ma własne piekno i powinna byc oddzielnie wyeksponowana To takie moje prywatne zdanie z którym nie musisz sie oczywiscie liczyc Serby sa cudne i nie powinny z niczym innym rosnąć. Aureospikata tez ma własną urodę nie zasłaniałabym jej Serbami .Decyzja nalezy do ciebie Moze ktos bardziej fachowy bedzie miał inne zdanie ale mnie osobiscie podwójny szpaler dla tych celów o których piszesz wydaje sie zbędny i dosyc kosztowny nie uwzgledniając innych aspektów chocby plewienia, zasilania dojscia do kazdej rosliny .Serby nie lubia sie z niczym stykac nawet ze sobą bo igiełki odpadają Nie lubią tez konkurencji w odzywianiu tego chyba nie lubi żadna roslina .Kiedy wróce do domu wkleje ci zdjecie moich tujek sama zobaczysz jak pieknie zasłaniaja sasiada i tworza tło dla innych roslin .Pozdrawiam serdecznie
____________________
Czarodziejskie miejsce na ogród dajany[częśćII]
Gardenarium 11:39, 11 lip 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Albo jedno, albo drugie, tylko odpowiednio gęsto,
Świerki co 100 cm a tuje Aureospicata co 70-80 cm, Smaragd co 60 cm.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
dajana 11:45, 11 lip 2013


Dołączył: 23 sty 2011
Posty: 3750
I to jest odpowiedż fachowca ,krótka i oczywista .Pozdrawiam gorąco szefową
____________________
Czarodziejskie miejsce na ogród dajany[częśćII]
anex 18:07, 17 lip 2013


Dołączył: 03 lip 2013
Posty: 44
Witam ponownie

Bardzo dziękuję za tak szybkie odpowiedzi Jesteście niezawodni

Zastosowałam się do porad i właśnie przed chwilą złożyłam zamówienie na tuje Aureospicata - choć tak naprawdę tuje nie miały rosnąć u mnie jako żywopłot, ogólnie nie przepadam za nimi... Cóż...
Tym samym postanowiłam, że świerki serbskie dostaną u mnie miejsce szczególne i bardziej wyeksponowane. Taki mam dla nich plan, działka ma 2500m2 więc takie m-sce z pewnością znajdę. Swoją drogą te tuje nawet są fajne - przejrzałam je w niektórych ogrodach tutejszych Forumowiczów. Może nawet na inne odmiany się skuszę - nie mówię już: "napewno nie".

dajano :
Muszę koniecznie pobuszować w Twoim ogrodzie
Tak, planowałam podwójny rząd aby drzewa gęściej nas zarosły i osłoniły
Ale także z powodu tego, że świerk serbski wydaje mi się taki trochę niestabilny i giętki, i tuja miała być w tym przypadku nasadzeń, niejako "podporą" w przyszłości dla niego - i aby sąsiad nie obawiał się, że wichura przewróci mu go kiedyś na ogród. Czytałam, że niektorzy z Was biorą to pod uwagę, więc i ja wolę także być przezorna.

Ps. Moje zamówione tuje to takie maleństwa jeszcze - 30-35cm, wiec trochę sobie poczekamy nim spełnią swoją funkcję. Zamówiłam 40 szt. na Allegro.

Macie takie piękne ogrody, ehh...A ja mam tylko zapał na razie

Pozdrawiam
____________________
Ania
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies