Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy iglaste » Świerk serbski - Picea omorika

Pokaż wątki Pokaż posty

Świerk serbski - Picea omorika

Gardenarium 21:01, 02 sie 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Wg mnie nic mu nie jest. Wyginają się młodziutkie, delikatne pędy, jak urosną i nieco zdrewnieją, wyprostują się. Zobacz przez lupę czy coś tam jest, ale moim zdaniem nic.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Kalina 22:42, 06 sie 2013

Dołączył: 06 sie 2013
Posty: 1
Szczęśliwie trafiłam na to forum szukając informacji na temat sadzenia świerków serbskich. Danusiu, mam nadzieję, że pomożesz rozwiązać mój problem ze świerkami serbskimi.
Mam 7 świerków posadzonych 80 cm od ogrodzenia w rozstawie 160cm. Sadziłam je w zeszłym roku. Założenie było takie, że mają zasłonić ogród przed wzrokiem sąsiadów oraz zasłonić to ogrodzenie ponieważ jest to pełny, dość brzydki mur.
Sąsiedzi zgłaszają pretensje, że ich zdaniem to zbyt wysokie drzewa i rosną za blisko muru, sugerują wręcz, że powinniśmy je zastąpić tujami. Na tuje się nie zgadzam, ale jestem skłonna przesadzić te drzewa trochę dalej, tylko nie jestem pewna czy to rzeczywiście konieczne. Raczej nie chciałabym ich przycinać na szerokości ani na wysokości.
aterus 08:47, 08 sie 2013

Dołączył: 10 lut 2013
Posty: 51
Jak to jest z tym ph gleby dla świerków serbskich? Większość źródeł podaje, że drzewo to lubi podłoże wapienne (m.in.: Ewa Chojnowska, Iglaki; Piotr Muras, Drzewa i krzewy iglaste w ogrodzie, użytkownicy tego Forum). Natomiast w drukowanym katalogu oraz na stronie internetowej Związku Szkółkarzy Polskich polecają glebę o odczynie kwaśnym? Czy ktoś potrafiłby to skomentować i poradzić, które informacje są bardziej wiarygodne?

Druga rzecz to odległość sadzenia. Do tej pory planowałem szpaler z serbów sadzonych co 120cm. Miałem zamiar trochę je prowadzić (ciąć, zagęszczać itp.) w taki sposób, żeby docelowo ich boki lekko się stykały, tworząc jednak rząd osobnych drzewek (a nie zwartą masę).
Ale... Wczoraj oglądałem świerki w kilku szkółkach. W jednej z nich pozwolono mi wejść na teren uprawy, gdzie obok małych sadzonek w pojemnikach rosły w gruncie drzewa 6-7 letnie. Oglądając je doszedłem do wniosku, że mój początkowy plan nie ma racji bytu. Otóż zauważyłem, że - w porównaniu z regularnym i symetrycznym pokrojem świerków kłujących czy pospolitych - młode serby są trochę… hmmm… pokraczne. A to jakieś dziury, a to pomiędzy długaśnymi przyrostami jakieś króciutkie gałązki. Jedne przysadziste, inne strzeliste… Jednym słowem: na polu liczącym setki drzew z tego samego przecież siewu, ciężko byłoby znaleźć dwa lub trzy podobne do siebie osobniki.
I w związku z powyższym zaczynam się skłaniać do posadzenia drzewek co 80-100cm i przycinać je tak jak Danusia - w jedną ścianę. Przed tym jednak przestrzegali mnie szkółkarze mówiąc, że przy takim zagęszczeniu to nawet legendarnie utrzymujący niskie gałęzie świerk serbski po 8-10 latach na dole się ogołoci.

Który plan ma większe szanse powodzenia?
1. Sadzić co 120 cm, ciąć, formować rządek "choinek", redukować nieregularny pokrój i młodzieńczą pokraczność no i przede wszystkim nie pozwalać na wzajemne zachodzenie gałęzi, co - przynajmniej teoretycznie - wyeliminuje drewnienie i obsypywanie igieł.
2. Sadzić co 80 cm i po jakimś czasie ciąć równo piłą jak ligustra, ale liczyć się z tym, że dolne gałęzie jednak się ogołocą?

Danusiu, u Ciebie jest ściana z serbów. Ile mają lat? Czy dół rzeczywiście gęsty jak w przypadku soliterów i tak już zostanie?
Będę wdzięczy za rady!
____________________
Sebek 10:59, 11 sie 2013


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Świerk nie lubi kwaśnej ziemi - pomylili się Ci w katalogu....
Bardziej proponuję wersję drugą, świerki Danusi są gęste od dołu, mają pewnie dobre kilka lat. A też były sadzone dość duże. Możesz je nawet posadzić co 120 cm - tylko później się zrosną.
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
aterus 09:40, 13 sie 2013

Dołączył: 10 lut 2013
Posty: 51
Sebek napisał(a)
Świerk nie lubi kwaśnej ziemi - pomylili się Ci w katalogu....
Bardziej proponuję wersję drugą, świerki Danusi są gęste od dołu, mają pewnie dobre kilka lat. A też były sadzone dość duże. Możesz je nawet posadzić co 120 cm - tylko później się zrosną.


Dzięki! Tak mi się właśnie z tą ziemią wydawało. U mnie niestety podłoże kwaśne. Wapnował nie będę - za późno, poza tym nie umiałbym tego odpowiednio zrobić. Kupię ziemię do trawników lub torf odkwaszony - może serby nie padną. W centrum (mazowieckie, łódzkie) świerki serbskie są mało popularne. Osobiście nigdy na żywo nie widziałem szpaleru tych drzew (o żywopłocie nawet nie wspomnę)
____________________
Matka 17:54, 15 sie 2013


Dołączył: 14 lis 2010
Posty: 7595
Czy ktos może dac namiar na serby wysyłkowo?wiem, że to nie najlepsza droga, ale innej nie mamno i w rozsądnej ceniejuż się zdecydowałam na ścianę z serbem
____________________
U Matki
Anaim 10:35, 19 sie 2013


Dołączył: 21 mar 2013
Posty: 37
Kochani czy mój serb jest jeszcze do odratowania? nie wiem jak mam o niego walczyć. jak były jakiś czas temu ulewy stał w wodzie. Potem wszystkie świerki "podsadziliśmy" wwyżej i było ok. a od jakiegoś czasu marnieje w oczach. pryskałam go preparatem decis bo były pajęczynki, a czytałam tu na forum, że to moze być jakieś robactwo. najgorsze, że w rządku mam 5 równej wielkości serbów. i zauwazyłam że dwa kolejne lekko zaczynają mieć podobne objawy. zresztą widać będzie na dwóch ostatnich zdjęciach (pierwsze dwie fotki to serb w najgorszym stanie, dwa pozostałe zdjęcia pokazują drzewko z którym tez zaczyna się coś dziać). Igiełki żółkną, robią się takie oklapnięte, część z nich brązowieje. Niektóre gałązki wystarczy lekko dotknąć i obsypują się. Pierwszy serb to niedługo chyba będzie łysy. Co moge zrobić

____________________
Ania_79 17:57, 03 wrz 2013

Dołączył: 25 cze 2011
Posty: 156
Bardzo proszę o radę. mam możliwość zakupienia świeków serbskich w doniczce 120-130cm za 32 zł lub świerków kopanych balotowanych 180-200cm za 90zł , co jest bezpieczniejsze? Nie ukrywam, że chciałabym od razu widzieć efekt , z drugiej strony zastanawiam się, czy te z doniczek nie są pewniejsze, jesli chodzi o przyjęcie się?
____________________
Ania
Sebek 20:52, 04 wrz 2013


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Ania_79 napisał(a)
Bardzo proszę o radę. mam możliwość zakupienia świeków serbskich w doniczce 120-130cm za 32 zł lub świerków kopanych balotowanych 180-200cm za 90zł , co jest bezpieczniejsze? Nie ukrywam, że chciałabym od razu widzieć efekt , z drugiej strony zastanawiam się, czy te z doniczek nie są pewniejsze, jesli chodzi o przyjęcie się?


Bardziej te doniczkowe są pewniejsze. Balotowane musiałyby mieć duże bryły i stały dostęp do wody by dobrze się przyjęły.
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
Ania_79 16:57, 08 wrz 2013

Dołączył: 25 cze 2011
Posty: 156
Seba, jak zawsze pomocnyDziękuję
____________________
Ania
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies