Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy iglaste » Przycinanie - cięcie iglaków innych niż tuja

Pokaż wątki Pokaż posty

Przycinanie - cięcie iglaków innych niż tuja

Ozz 11:31, 08 lip 2015


Dołączył: 20 cze 2012
Posty: 1908
Ja ocharatałam dziś klona Flamingo i brzozy (trochę późno, ale rosną w zaciszu i tam ziemia jeszcze mocno zamarznięta mimo ciepła). Już nie mogę się doczekać wysadzania jednorocznych do donic, tylko jest problem - pewien wrzos mi w doniczce balkonowej nie raczył przemarznąć i jest jasny i zieloniutki to jego chyba nie ciąć?
____________________
Tutaj piszę bloga: ZielenDoKwadrat.pl A tutaj walczę z własnymi ogrodami :) MIKRO ogród 2.0 stary wątek tu: MIKRO ogród 1.0
aterus 11:31, 08 lip 2015

Dołączył: 10 lut 2013
Posty: 51
Gardenarium napisał(a)
Poczekać, takie mrozy na gołe rany niedobrze. ja tam się nie spieszę. Buka pocięłam,a teraz czekam. Potniesz podczas następnego ocieplenia.
Ale to nie przymus jest, jak musisz i nie możesz innym razem czasu, to tnij.

Poczekam! Znajdę sobie teraz coś innego do dlubania.
____________________
Gardenarium 11:31, 08 lip 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Ścinaj trawy, miskanty i rozplenice, bo one są suche.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
aterus 11:31, 08 lip 2015

Dołączył: 10 lut 2013
Posty: 51
Dziś i jutro będę przycinał swoje sosny (pospolite) i świerki (kłujące). Chyba nie za wcześnie? Czy ktoś z forum ciął już w tym roku te gatunki?
____________________
Gardenarium 11:31, 08 lip 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Sosen nie tniesz teraz tylko w fazie ołówka, świerki możesz ciąć.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
lojalna_ 11:31, 08 lip 2015


Dołączył: 29 lip 2014
Posty: 19078
Moje swierki tez wymagaja ciecia przyrostów , mam nadzieje ze zagestnieja. Tylko sie martwie jak to panowie zrobia bo mnie nie chca wpuscic na wysiegnik a stozek wzrostu przycielismy wczesniej delikatnie czy jeszcze raz go przyciąć czy jest to zbedne jak myslicie?
____________________
Jola Lawendowy zawrót głowy
gardney 11:31, 08 lip 2015


Dołączył: 22 cze 2012
Posty: 753
Witam! Ja mam pytanie odnośnie cięcia sosny - mam odmianę sosny czarnej caprice, chciałabym żeby nie wyrosła na ogromne drzewo - chciałabym aby miała maks 2 m da się tak czy raczej poszukać innej odmiany która nie będzie szybko rosła? CZy jest taka o kolumnowym pokroju? Bardzo podoba mi się to zestawienie sosny berberysów i miskanta,

Realizacja Danusi


chcciałam takie odtworzyć ale mam rabatę o szerokości 2 m, czy to dobry pomysł z taką sosną w tym miejscu i czy będę w stanie tak sosne poprowadzić żeby nie urosła do docelowych 5 m?
____________________
Magda - - - Padłaś, powstań, popraw koronę i zasuwaj Ogród w duszy mi gra
Toszka 11:32, 08 lip 2015


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Ta na zdjęciu to sosna fastigiata (kolumnowa)
Można spowolnić przyrastanie sosny poprzez uszczykiwanie "świeczek" (przyrostów), ale sosny mają to do siebie, że rosną w górę - 2 metry dla sosny to nic... no chyba, ze szczepiona "na nóżce"
Zamiennikiem może tu być cis fastigiata, np. robusta (ciemnozielona), gdzie cięcie nie będzie szkodą ani dla pokroju, ani dla wzg. wizualnych (np. odcięty sosny kikut)

(musisz pamiętać, że podawane przez szkółkarzy wymiary odnoszą się do orientacyjnych rozmiarów w wieku ok. 10 lat)
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Milka 11:32, 08 lip 2015


Dołączył: 23 sty 2012
Posty: 69457
Sosny wbrew pozorom można w różny sposób prowadzić, doskonale znoszą cięcie formujące, uszczykiwanie, ale na fotce jest zdecydowanie odmiana kolumnowa i na pewno jest też uszczykiwana
____________________
Miłkowo - sezon 2022*** Miłkowo cz.I *** Wizytowka *** Miłkowo cz.II
gardney 11:32, 08 lip 2015


Dołączył: 22 cze 2012
Posty: 753
Dziękuję za odpowiedzi, zastanawiałam się Toszko nad zamiennikiem ale uległam urokowi tych igieł... Milka pocieszyłaś mnie A cięcia formujące kiedy się wykonuje? I jak to się robi? Świeczki całe się uszczykuje czy kawałek zostawia? JA mam caprice to też odmiana kolumnowa czytałam że trzeba nie nawozić jej i nie podlewać to będzie wolniej rosnąć? Czy to prawda?
____________________
Magda - - - Padłaś, powstań, popraw koronę i zasuwaj Ogród w duszy mi gra
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies