Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy iglaste » Przycinanie - cięcie iglaków innych niż tuja

Pokaż wątki Pokaż posty

Przycinanie - cięcie iglaków innych niż tuja

Sebek 11:32, 08 lip 2015


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
O formowaniu poczytaj tu - również na forum mamy o nich wątek
http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/341-jak-zrobic-bonsai-ze-starych-iglakow

Rośliny bez nawożenia i podlewania rzeczywiście wolniej rosną, zwłaszcza jak są młode
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
gardney 11:32, 08 lip 2015


Dołączył: 22 cze 2012
Posty: 753
Dzięki Sebku za odpowiedź! Znalazłam odpowiedź w mai w ogrodzie to wkleję może się komuś przyda
"Podpatrywaliśmy przy tej pracy specjalistę, właściciela japońskiego ogrodu pana Mariusza.

Za cięcie sosny warto zabrać się wtedy, gdy jej młode przyrosty są już długie, ale jeszcze nie zaczęły rosnąć igły – wyglądają one jak cienkie świeczki. Jednak przy okazji cięcia młodych pędów, pan Mariusz sprawdza też pędy starsze. Chce dostarczyć wszystkim igłom możliwie najwięcej światła, bo przecież sosna to gatunek światłożądny.

Sosnę formuje się dwa razy do roku, w maju, potem kiedy znowu podrośnie, czyli w lipcu lub sierpniu. Niekoniecznie trzeba używać specjalnych narzędzi do bonsai, można młode przyrosty po prostu uszczykiwać palcami.

A jak je ciąć? Długie przyrosty skraca się o 2/3 długości. Słabe i małe – zostawia. Można też usunąć część niepotrzebnych pędów zdrewniałych. Najlepiej będzie, gdy sosnowe pędy uda się poprowadzić zgodnie ze schematem: jeden pęd, rozgałęzienie na dwa pędy, potem znowu na dwa i kolejne dwa. Wtedy drzewo ma piękną strukturę. Dlatego jeśli gdzieś pojawiają się trzy gałązki, jedną można usunąć.

A jak sprawdzić, czy cięcie wykonaliśmy dobrze? Pod piętro gałęzi wystarczy wsunąć rękę – powinna prześwitywać przez igły."

Ja jestem ciekawa czy można całe takie świeczki usuwać ale pewnie nie, więc będę robić tak jak jest to powyżej opisane - 2/3 długości i tak żeby były dwa rozgałęzienia
____________________
Magda - - - Padłaś, powstań, popraw koronę i zasuwaj Ogród w duszy mi gra
ZbigniewG 11:32, 08 lip 2015


Dołączył: 02 wrz 2012
Posty: 8903
można i tak -cel maksymalnie odchudzić i nadać mu regularny kształt bo wiadomo młody Białobok ma często skłonności asymetrii
rok wcześniej był przygotowywany tak żeby bliżej pnia miał gałązki z pąkami wzrostu

____________________
Zbyszek Działka prawie w Borach Tucholskich , Wizytówka
laurowisnia 11:33, 08 lip 2015


Dołączył: 22 lis 2011
Posty: 2676
Zbyszku, czy możesz opisać dokładniej - rok temu, czyli o jakiej porze i na czym to przygotowanie polegało?
____________________
Agata - Ogród w cieniu brzozy
ZbigniewG 11:33, 08 lip 2015


Dołączył: 02 wrz 2012
Posty: 8903
Agata wiosną usunąłem 3(może 4) najbardziej psujące symetrię gałęzie dodatkowo z kilku gałęzi usunąłem rozgałęzienia (przewietrzyłem) a kilka mocno skróciłem
pobudziło to uśpione pąki i w następnym roku miałem już większe pole manewru z ostrym cieciem
____________________
Zbyszek Działka prawie w Borach Tucholskich , Wizytówka
ele2001 11:33, 08 lip 2015


Dołączył: 25 lis 2011
Posty: 1483
Może komuś się przyda przycięty serb tutaj razem z wierzchołkiem

____________________
Przemo - Ogród mały, ale pojemny;)
laurowisnia 11:33, 08 lip 2015


Dołączył: 22 lis 2011
Posty: 2676
Zbyszku dziękuję, czyli marzec to będzie dobry termin na mocne skrócenie?
____________________
Agata - Ogród w cieniu brzozy
ZbigniewG 11:33, 08 lip 2015


Dołączył: 02 wrz 2012
Posty: 8903
Agata ogólnie dla iglaków tak
____________________
Zbyszek Działka prawie w Borach Tucholskich , Wizytówka
laurowisnia 11:33, 08 lip 2015


Dołączył: 22 lis 2011
Posty: 2676
Ogólnie cięcie iglaków jakoś mi idzie, tylko z tymi świerkami zwlekałam, mam dwa mały i duży, chodzi mi o podobne cięcie jak z Twoim Białobokiem, będę działać, dzięki.
____________________
Agata - Ogród w cieniu brzozy
ZbigniewG 11:33, 08 lip 2015


Dołączył: 02 wrz 2012
Posty: 8903
Agata jeżeli to nie Białobok to ciachnij go tak

wersja dla odważnych


świerk wersja umiarkowana ..........................jodła kalifornijska-mocno cięta




____________________
Zbyszek Działka prawie w Borach Tucholskich , Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies