Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Ogród pełen motyli......

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród pełen motyli......

leonia_pawlik 15:49, 29 sty 2012


Dołączył: 22 sie 2011
Posty: 285






* Szczęście jest jak motyl: kiedy usiłujesz je złapać, zawsze wymyka ci się z rąk. Ale jeśli cichutko usiądziesz, to może samo do ciebie przyleci. o Autor: Nathaniel Hawthorne



Kupujemy działkę! Oznajmił mi mąż 20 lat temu. Byłam zaskoczona! Skąd u męża, typowego mieszczucha, takie nagłe zainteresowanie ogrodnictwem. Nie chciałam dać wiary, że będzie się nią zajmować. Wzbraniałam się dopóty, dopóki nie pojechaliśmy za miasto na tereny Pracowniczych Ogrodków Działkowych- bo tak nazywały się wtedy kompleksy działek.

Była połowa maja. Weszłam na działki i....oniemiałam z zachwytu. Kwitły drzewa owocowe, przy których uwijały się roje pszczół, kwitły tulipany, żonkile, narcyzy, szafirki, wokół unosił się cudowny zapach. Jak tu pięknie! Przez moment czułam się jak w czarodziejskim ogrodzie. I wtedy zapadła decyzja:- tak, kupujemy działkę!
Nasza działka, na tle innych działek, prezentowała się bardzo ubogo:- altanka wielkości małego kurnika, kilka drzew owocowych, kilka owocowych krzewów, żadnego kwiatka. Działkę uprawiała bardzo leciwa pani, która traktowała ją jako dodatkowe źródło dochodu. Rosła tu głównie fasola, ziemniaki i jarzynki.

Trzeba więc było zakasać rękawy. Jeszcze tego roku wybudowaliśmy nową altankę - drewnianą w pseudo-zakopiańskim stylu, wytyczyliśmy rabaty oraz grządki, położyliśmy chodnik z płytek betonowych.
Początkowo na działce uprawialiśmy wszystko - warzywa i kwiaty, z czasem wycofaliśmy się z uprawy warzyw ( pozostały tylko pomidory - tutaj pole do popisu ma mój mąż, ogórki, fasolka szparagowa ).
Teraz na mojej działce dominują kwiaty: róże, lilie, hortensje, piwonie, cynie, słoneczniki, większe i mniejsze krzewinki.
Gdy nadchodzi wiosna działka zakwita dziesiątkami tulipanów, żonkili ( narcyze, które tak bardzo lubię, nie chcą mi rosnąć), szafirków, floksików. O tym czasie działka jest najpiekniejsza.

Potem zakwitają piwonie. Szczególnie jedna jest piękna- bordowa piwonia japońska.
Przychodzi lato i.........wtedy zaczyna się różane szaleństwo ( tylko nie pytajcie mnie o ich nazwy, bo nigdy nie pamietam, jak się nazywają posadzone gatunki. Róża - to róża i już!), zakwitają floksy, gladiole, hortensje, słoneczniki, cynie. Tych ostatnich sadzę dużo, gdyż to one ściągają do grodu niezliczone ilości motyli oraz wszelkiego rodzaju owady. Motyle uwielbiają kwiaty jeżówki, dlatego staram się je zawsze mieć na działce. I wtedy zaczyna się motyli balet! Lubię je obserwować i fotografować. Na moim profilu na fb mam album ( zapraszam) poświęcony tylko motylom oraz innym owadom goszczącym na mojej działce.

Najpiękniej i najdłużej kwitną słoneczniki ozdobne. Jadalne także wysiewam ze względu na ptaki.
Lubię patrzeć, jak ptaszki, w większości sikorki, uwijają się przy wydziobywaniu ziarenek. Radzą sobie z tym świetnie i potrafią w ciągu dnia wybrać do ostatniego nasionka ze słonecznikowej tarczy.

Długo by jeszcze pisać, ale myślę, że zdjęcia lepiej to opowiedzą.
Kończąc, pozdrawiam calą rodzinkę Ogrodowiczów, do której i ja mam porzyjemnośc od dzisiaj należeć.
Szczerze dziękuję Basi Krajewskiej za to, że namówiła mnie , by zajrzeć do tego portalu.
Zajrzałam i ...........wsiąkłam.

Pozdrawiam wszystkich. Leonia Pawlik.
____________________
Leonia - Ogród pełen motyli
Mala_Mi 16:08, 29 sty 2012


Dołączył: 13 sty 2012
Posty: 50484
Witam kolejną fankę ogrodów...i ptaszków Coraz nas więcej
____________________
Ogród Małej Mi - sezon 2017 / Sezon 2016 / Sezon 2015 / Część II / Część I / Wizytówka / Zlot-2014 / Zlot-2012 Mózg to nie mydło; nie ubędzie go, gdy się go użyje.
leonia_pawlik 16:12, 29 sty 2012


Dołączył: 22 sie 2011
Posty: 285
Dziękuję za powitanie. Jest mi miło. Witam rownież.
____________________
Leonia - Ogród pełen motyli
Bogdzia 16:17, 29 sty 2012


Dołączył: 16 paź 2011
Posty: 58526
Ja też serdecznie Cię witam i tak jak Ty oprócz fascynacji roślinami mam śmirgla na punkcie ptaszków, motyli i innych żyjątek. Bardzo czekam na zdjęcia.
____________________
Rododondrenowy ogród II. Rododendronowy ogród. Wizytówka-rododendronowy ogród
bociek 16:17, 29 sty 2012


Dołączył: 05 paź 2011
Posty: 7991
Witamy, witamy i na fotki czekamy
____________________
Wiosne trzeba miec przez caly rok w sercu :D Bockowe perypetie ogrodkowe
hanka_andrus 16:45, 29 sty 2012


Dołączył: 20 lis 2010
Posty: 34408
Hej działkowa ogrodniczko!Mam nadzieję na piękny ogród! Imię nie codzienne,to i ogród będzie pewnikiem podobny!Buziaczki!
____________________
sezon 2017 u hanusi sezon 2017 u Hanusi Ogródek Hanusi - jeszcze jeden sezon Ogródek Hanusi - kolejny sezon * Ogródek Hanusi po zimie
hanka_andrus 16:45, 29 sty 2012


Dołączył: 20 lis 2010
Posty: 34408


Musiałam wspiąć się wysoko,żeby Twój ogródek zobaczyć,ale niestety,też nie zobaczyłam.....
.zbyt daleko!
____________________
sezon 2017 u hanusi sezon 2017 u Hanusi Ogródek Hanusi - jeszcze jeden sezon Ogródek Hanusi - kolejny sezon * Ogródek Hanusi po zimie
Gardenarium 18:36, 29 sty 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Witam i dziękuję Basi za nową ogrodniczkę, co tak fajnie opowiada, bo wbrew pozorom nawet jeśli nie ma zdjęć z tego świetnego opisu już sobie zaczęłam wyobrażać wszystko.

Jak się mówi do Ciebie zdrobniale?
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 18:37, 29 sty 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Leoniu, masz fajne koleżanki z Ogrodowiska - sąsiadki
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
barbara_kraj... 18:40, 29 sty 2012


Dołączył: 30 sty 2011
Posty: 18912
No nareszcie jesteś, Lenko! Tak mi miło, że "wsiąkłaś" !
I nie mogę sie doczekać zdjęć Twoich kwiatów, motyli, nawet pająków!
____________________
Pozdrawiam - Barbara; Mój 4 arowy azyl... i Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies