Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy iglaste » Przycinanie - cięcie tui

Pokaż wątki Pokaż posty

Przycinanie - cięcie tui

Maciej_zg 22:45, 08 mar 2016

Dołączył: 07 mar 2016
Posty: 12
Pomóżcie proszę w sprawie przycięcia moich tui. Mam braki poruszaniu się na forum, nie wiem dlaczego nie mogę przenieść tego postu tutaj, str.28 z 7/03.
____________________
paula23 23:35, 08 mar 2016


Dołączył: 22 mar 2013
Posty: 1011
Maciej_zg napisał(a)


Witam, jestem nowy na forum. Mam pytanie do Danusi w sprawie moich tui. Przejąłem ogród z dobrodziejstwem posadzonych drzewek rok temu wczesną wiosną. Były w kiepskiej kondycji, przesz cały sezon były systematycznie podlewane i nawożone. Tuje są z przeznaczeniem na żywopłot taki na 2 m.
Mimo, iż przeczytałem całe forum, nadal mam pytania w tej indywidualnej sprawie.
1. Czy na wiosnę już przyciąć tuje i jak to najlepiej zrobić? Są różnej wysokości.
2. Czy wyrównywać do jednej wysokości czy raczej przycinać z góry po kilka centymetrów każdą, żeby się dobrze zagęszczały? (Nie zależy mi już teraz na równej wysokości, bo i tak są jeszcze niskie, wolałbym żeby były gęste i zdrowe)
Będę wdzięczny za zaznaczenie na zdjęciach najdokładniej jak się da.
Wyczytałem, że lepiej jest przycinać, kiedy tuje dorastają do wymaganej wysokości.
3. Czy przyciąć tylko na wysokości czy również w pionie (po bokach)?
4. Czy posadzone w rabacie niewielkie rośliny, kwiaty czy trawy mogą przeszkadzać tują zdrowo rosnąć?

Z góry dziękuję za pomoc.


Napisałeś że masz pytanie do Danusi wiec nikt nie komentuje bo nią nie jest

Nie cięła bym ich bo rosną ładne gęste. Wierzchołek ścina się dopiero jak wyrosną do pożądanej wysokości, a jeśli już cięcie to tylko młode przyrosty 1/3 - 1/2 długości. Rośliny posadzone przed tujami napewno im nie zaszkodzą bo pooglądaj ogrody tuje robią za tło innych nasadzeń, wystarczy tylko pilnować odpowiednich odległości miedzy roślinami (jeśli coś będzie je mocno zacieniało,stykało się z nimi mogą w tym miejscu łysieć)
____________________
Paula Moje trudne początki
Maciej_zg 09:57, 09 mar 2016

Dołączył: 07 mar 2016
Posty: 12
Dzięki Paula za podpowiedź. Muszę się obyć z funkcjonowaniem na forum
Co to znaczy przyciąć tylko młode przyrosty? Czy to oznacza, że na wiosnę nie przycinać a dopiero latem jak młode przyrosty będą już rozwinięte?
Rozmawiałem z sąsiadem, który ma piękne tuje, mówił, że jak przyciął z góry to mu się pięknie zagęściły, stąd moje pytanie.
____________________
paula23 11:33, 09 mar 2016


Dołączył: 22 mar 2013
Posty: 1011
Maciej_zg napisał(a)
Dzięki Paula za podpowiedź. Muszę się obyć z funkcjonowaniem na forum
Co to znaczy przyciąć tylko młode przyrosty? Czy to oznacza, że na wiosnę nie przycinać a dopiero latem jak młode przyrosty będą już rozwinięte?
Rozmawiałem z sąsiadem, który ma piękne tuje, mówił, że jak przyciął z góry to mu się pięknie zagęściły, stąd moje pytanie.


Bo jak się przytnie od góry to się zagęszczają ale bardzo wolno rosną w góry więc lepiej im pozwolić dorosną do wymaganej wysokości i dopiero ciachać z góry. A co do przyrostów to dokładnie tak jak napisałeś ale jak mówiłam ja bym nie jeszcze nie ciachała.
____________________
Paula Moje trudne początki
Maciej_zg 15:38, 09 mar 2016

Dołączył: 07 mar 2016
Posty: 12
OK, wielkie dzięki, wiem co robić.
____________________
Gardenarium 10:38, 10 mar 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Maciej, wyrównaj te tuje. Delikatnie. Nie czekaj aż wyrośnie do pożądanej wysokości. Leciutko wyrównaj do wysokości średniej tujki nie tej najniższej.

Jeśli zostawisz niektóre mogą się bujnąć wysoko i żywopłot będzie wyglądał nieporządnie.

Tnij teraz, na rozgałęzieniach pędów, żeby nie było widać że w ogóle przycinane.

Tutaj masz dokładne objaśnienia łącznie z rysunkiem

http://www.ogrodowisko.pl/watek/1733-przycinanie-ciecie-tui?page=25#post_8

To zdjęcie pokazuje jaki byłby żywopłot gdybyś zostawi, od sasa do lasa. Masz ładny? miej ładny a nie taki

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 10:45, 10 mar 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Przycinasz na rozgałęzieniu pędów, nie będzie widać cięcia, końcówki igieł nie zbrązowieją, bo ich nie dotkniesz wcale



Radzę równać wcześniej niż po osiągnięciu docelowej wysokości. Żywopłot będzie wyglądał porządnie i estetycznie, równo przede wszystkim

Górna linia raczej do wykorzystania, dolna zbyt skróci te najwyższe, a można jeszcze wyżej ciąć niż górna linia.



Stosuję zasadę, nie obcinam do najniższej, tylko do średniej. Niskie dorosną, wysokie się skrócą a średnie pozostaną na swojej wysokości.

Ot złoty środek wynikający z myślenia a nie naśladowania ogrodników co tną na ukos, ostatnio taki sposób nawet widziałam. Zgroza. Podeschnięte końcówki i brzydko wyglądający wierzchołek.


Tuje najlepiej skracać na rozgałęzieniach pędów, wtedy nie widać że była cięta i wygląda naturalnie. Czerwona kreska oznacza miejsce cięcia.


____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Maciej_zg 12:17, 10 mar 2016

Dołączył: 07 mar 2016
Posty: 12
Nie widać tego na zdjęciach, ale w niektórych przypadkach różnica jest bardzo duża, może nawet 40 cm.
Jeśli do średniej, to może się okazać, że trzeba będzie ściąć więcej niż na rozgałęzieniach ostatnich pędów. Co wtedy, ciąć więcej, poniżej rozgałęzienia?
No i co ze średnią, czy ją też delikatnie skrócić, czy nie ruszać?
____________________
Gardenarium 16:51, 10 mar 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
W ten sposób nie potrafię pokazać, musiałabym na realnym egz. pokazać jak się tnie jeśli trzeba sporo ściąć. Ale ze zdjęć wcale nie wynika że musisz jakoś bardziej ingerować. Po prostu zetnij te najwyższe. Przeciągnij sznurek i tnij stopniowo, potem najwyżej zjedziesz jeszcze niżej. Odejdź i z daleka popatrz.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Maciej_zg 19:24, 10 mar 2016

Dołączył: 07 mar 2016
Posty: 12
Tak zrobię. Bardzo dziękuję za pomoc!
____________________
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies