Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Nawożenie, zasilanie trawnika

Pokaż wątki Pokaż posty

Nawożenie, zasilanie trawnika

ricco1 13:59, 27 wrz 2016

Dołączył: 16 maj 2016
Posty: 77
ja w sobotę planuję jesienny też rzucić. Swoją drogą, ,myslicie że warto już zakręcić podlewanie automatyczne? czy też zostawić na 2-3 minutki jeszcze rano?
ElzbietaFranka 19:16, 27 wrz 2016


Dołączył: 14 kwi 2016
Posty: 13856
Tez pytasz. To ty musisz wiedziec czy twoja trawa ma sucho czy nie. Po wysianiu nawozu powinienes trawe dobrze podlac. Moje automaty chodza prawie codziennie jest bardzo sucho.
____________________
Ela-Wawa Ela-ptasi-gaj
Gardenarium 07:57, 28 wrz 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
ricco1 napisał(a)
ja w sobotę planuję jesienny też rzucić. Swoją drogą, ,myslicie że warto już zakręcić podlewanie automatyczne? czy też zostawić na 2-3 minutki jeszcze rano?


Nie wolno zakręcić podlewania w takim wypadku, zniszczysz nawozem trawnik. Zwiększ na więcej minut tak, aby na m2 spadło co najmniej 10 litrów wody. A nie tylko poroszone a do korzeni nie dociera nic
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
bochyn 11:57, 28 wrz 2016

Dołączył: 16 wrz 2016
Posty: 16
a ja wczoraj skosiłem trawę i dziś zarzucam florovit jesienny,
z lekkim stresem nie powiem boję się trochę ze zjaram trawę
na chwilę obecną podzieliłem trawnik na 5 stref, przeliczyłem m2 na każdą plus ile kilo potrzeba nawozu. pozostaje odwarzyć i do walki. producent zaleca dawke 30-40g na m2 więc przyjąłem bezpiecznie 35g, będę zarzucał ręcznie. jakieś dodatkowe wskazówki albo słowa otuchy dla początkującego greenkeepera
ricco1 12:27, 28 wrz 2016

Dołączył: 16 maj 2016
Posty: 77
z tym sianiem to nie jest prosta sprawa. Ja kupilem siewnik taki tradycyjny na kolkach.....i to tak raz sie wiecej sypnelo a raz mniej....nie wiem czy recznie nie bede sypal teraz bo to chyba niestety lepiej wyjdzie niz tym siewnikiem.....
Cwieku 12:43, 28 wrz 2016

Dołączył: 19 cze 2016
Posty: 137
Siewnik na kółkach odradzam. Robić może pasy . U mnie generalnie wyszło ok siewnikiem na kółkach. ALe są 3-4 miejsca gdzie sypneło wiecej i mam jaśniejszy pas. Na wiosnę będę uczył się siać ręcznie :>.
bochyn 10:16, 29 wrz 2016

Dołączył: 16 wrz 2016
Posty: 16
RadekM napisał(a)
mam pytanie. dwa tygodnie temu posadziłem 80 tui szmaragd wysokość 90-100cm.

Czy nawozić je na jesień nawozem Yara Vila Jesienny czy lepiej nie bo za krótko od posadzenia ?

a jeśli nawozić to po jakim czasie od posadzenia ?.

Z góry dziękuję za odpowiedź.


też sadziłem tuje 3 tygodnie temu, z informacji ze szkółki w pierwszym roku nie nawozimy drzewek , tylko woda. na wiosnę stosujemy osmocote 5-6.
bochyn 10:19, 29 wrz 2016

Dołączył: 16 wrz 2016
Posty: 16
RadekM napisał(a)
i drugie pytanie

na początku września posiałem na 200 m2 trawnik czy jego można jak i pozostały trawnik który siany był w maju tego roku, nawozić jesiennym yara vila ?


siałem na początku sierpnia i wczoraj nawoziłem florovitem jesiennym,
spokojnie ten majowy możesz nawozić, z tym wrześniowym osobiście wstrzymałbym sie z 3 tygodnie.
MarekM 10:45, 01 lis 2016

Dołączył: 01 lis 2016
Posty: 1



Witam. Trafilem na wasze forum i na pewno bede stałym gosciem-Pani Danusiu Gratuluję - swietna robota i widac mega pasje w tym co robicie, ogromna ilosc przydatnych informacji ...
Zdjecie przedstawia moj trawnik - foto z gory - jestem przerażony ze tak pozno reaguje, a pozatym z gory to o wiele bardziej widac.. Jak wyczytalem z poprzednich postów moja trawa moze ma za mało nawozu ???- podlewana systematycznie systemem nawadniania - wiec raczej o braku wody nie ma mowy - nawet w niektorych miejscach ziemia slabo przepuszcza wode stad podczas obfitych dodatkowych deszczow ciagle mokra... Przez ostatni miesiac bardzo obfite opady deszczowe...
Na poczatku sezonu zawsze wertkulacja oraz nawóz. W lipcu zastsowalem nawóz Yara Hydroxkomplex i niestety nic wiecej - nie podałem nawozu jesiennego Rowniez w lipcu oprysk przeciw grzybom - pojawily sie ciemne kregi - po oprysku znikneły - oprysk powtorzony 2 razy. Trawnik regularnie koszony co 7 dni - wysokosc 3cm.
Juz w Sierpniu pojawiły sie zolte przesuszone miejsca na trawie,w malej ilosci (nie reagowalem niestety), teraz to sie poglebilo i jest wiecej , trawa ma slaby kolor. W lato bylo o wiele lepiej, zdjecie nr 2. W lipcu i sierpniu uwazam ze trawa byla ok - bylem zadowolony, choc od poczatku mam problem z kolorem trawnika - zielen jest malo intensywna . Nie wykonywalem nigdy badania gleby - niewiem nic o PH....
Teraz wyglada to slabo..,,
Brakuje mi soczystego zielonego koloru trawnika- po za tym duzo zoltych miejsc z sucha trawa. Czy moge jeszcze cos naprawic czy musze czekac do wiosny? Czy wertykulacja teraz pomoze czy dopiero wiosna? Z nawozem juz slabo chyba bo jest późna pora roku a pozatym system nawadniania jest juz oprozniony na zimę. Bardo prosze o sugestie. prosze zwrócić uwage jak na pierwszym zdjeciu widac jak trawnik w polowie inaczej sie uklada (linia pionowa, lewa czesc jakby ciemniejsza a prawa odrobine jaśniejsza, widac to zwłaszcza z góry), nie mam pojeciu czemu?
Serdecznie pozdrawiam


ElzbietaFranka 22:49, 02 lis 2016


Dołączył: 14 kwi 2016
Posty: 13856
Moim zdaniem, zeby cokolwiek doradzic musisz zrobic zdjecie w zblizeniu tzn przynajmniej ok 10 m2 w kilku miejscach bo zdjecie z gory widac tylko plamy a nie strukture ziemi i nie w cieniu.
Druga sprawa teraz moim zdaniem nie ma sensu juz nic robic trzeba przeczemac zime. jezeli chodzi o ko,or jedna polowa inna druga inna to wynik koszenia trawy i inaczej sie kladzie na ziemi po jakims czasie wroci do poziomu, ponizej zdjecia mojego trawnika, koszony traktorem, te cienie to nie wynik slabej, zoltej trawy tylko kierunek koszenia.
Te placki na trawie moga byc tez wynikiem zerowania pedrakow, widze, ze masz jakis las blisko, ale to tylko przypuszczenie trzeba sprawdzic jezeli inne zabiegi nie pomoga.
Musisz jeszcze odpowiedziec kiedy siales trawe, jaki gatunek, jakie jest podloze, czy to ziemia polna bez zadnej podsypki torfem.
moja trawa ma trzy lata i naprawde dbamy o nia wlasciwie to moja maz ja glaszcze, wertykuluje, sieje, opryskuje, kosi nie moge sie wtracac do jego dzialalnosci bo to jego pasja.
Kazdego roku na ok. Marzec/kwiecien kosi a nastepnie wertukuluje. po wertykulacji grabi kilka razy, jak jest jeszcze filc to znowu wertykuluje i grabi.
Potem rozsiewa nawozy, florowit wg wskazowek na worku. druga dawka w czerwcu. koszenie co tydzien na czworke.
W tym roku bylo bardzo sucho wiec kosil co 10 dni aby nie wyschla caly dzien operuje slonce. MAmy automatyczne podlewanie ale mimo wszystko jezeli trawa jest bardzo wystrzyzona to wysycha.
Co moge poradzic - byle do wiosny. Tez mielismy klopoty, na poczatku, ale to juz poza nami. JEszcze tej jesieni kup wapna granulowanego albo sypkiego i rozsiej na trawnik mozesz nawet na snieg, tak nam doradzil stary ogrodnik w zeszlym roku i sa efekty. Wiosna przeprowadz wertykulacje i tez rozsiej wapno i zlej trawnik a nastepnie po tygodniu nawoz florowid. wiosennym musisz siac dwa razy kwiecien i czerwiec.
Mozna tez nawiezc rozlozonym obornikiem tez to robilismy. mozesz nawiezc torfem do siania trawnika. musisz zrobic dosiewki.
Mysmy siali trawe wimbledon, a na drugiej polowie golfowa z dobrej firmy. J
Mlze jutro poszperam i poszuka dokladnie napisze.
Wiec mozliwosci jest duzo. jeszcze jedno nawozy siejemy reka a nie siewnikiem. jak sa plamy to po tygodniu widac i dosiewamy.
Na ponizszych zdjeciach ttawnik ma 3 lata i pow. ok 1000 m2 ale z tylu domu mam ok 2000 m2 wiec jest co robic.
Troche bledow ale mam nadzieje, ze odczytasz i zycze powodzenia.


____________________
Ela-Wawa Ela-ptasi-gaj
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies